11969897 Canada Inc. (Corporation# 11969897) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 20, 2020.
| Corporation ID | 11969897 |
| Business Number | 740768874 |
| Corporation Name | 11969897 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
622-1883 Mcnicoll Avenue Toronto ON M1V 5M3 |
| Incorporation Date | 2020-03-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 1 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Benson Yu Lim Llacer | 622-1883 McNicoll Avenue, Toronto ON M1V 5M3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-03-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-03-20 | current | 622-1883 Mcnicoll Avenue, Toronto, ON M1V 5M3 |
| Name | 2020-03-20 | current | 11969897 Canada Inc. |
| Status | 2020-03-20 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-03-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dear Everyday People | 920- 1883 Mcnicoll Avenue, Toronto, ON M1V 5M3 | 2020-08-09 |
| 11751026 Canada Inc. | 203-1883 Mcnicoll Ave, Scarborough, ON M1V 5M3 | 2019-11-21 |
| Wangbashu Inc. | Unit 1, 1883 Mcnicoll Ave, Scarborough, ON M1V 5M3 | 2018-10-06 |
| 9365281 Canada Inc. | 1883 Mcnicoll Ave, Unit 7-11, Toronto, ON M1V 5M3 | 2015-07-12 |
| 9071644 Canada Inc. | 1883 Mcnicoll Ave, Apt 606, Scarborough, ON M1V 5M3 | 2014-11-03 |
| Harmony & Honesty International Trading Limited | 1011-1883 Mcnicoll Ave, Scarborough, ON M1V 5M3 | 2014-08-18 |
| 7957572 Canada Inc. | 19-1883 Mcnicoll Ave, Toronto, ON M1V 5M3 | 2011-08-29 |
| Leix Enterprises Inc. | Apt809 1883 Mcnicoll Ave., Scarborough, ON M1V 5M3 | 2010-12-01 |
| Ixim Consulting Inc. | 1883 Mcnicol Ave., Apt. # 516., Toronto, ON M1V 5M3 | 2010-07-16 |
| Canada Jiasheng International Consulting Ltd. | 1883 Mcnicoll Ave., Suite 1203, Scarborough, ON M1V 5M3 | 2010-06-18 |
| Find all corporations in postal code M1V 5M3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Benson Yu Lim Llacer | 622-1883 McNicoll Avenue, Toronto ON M1V 5M3, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M1V 5M3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 11969897 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.