DignitГ© Canada Inc. (Corporation# 11969358) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 19, 2020.
| Corporation ID | 11969358 |
| Business Number | 740838073 |
| Corporation Name | DignitГ© Canada Inc. |
| Registered Office Address |
632 Borthwick Avenue Ottawa ON K1K 2L9 |
| Incorporation Date | 2020-03-19 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Yolande Carole Mvoue Ekani | 4468 rue Elgin, app 4, Pierrefonds QC H9H 1V2, Canada |
| Alain Vigny Hako | 632 Borthwick Avenue, Ottawa ON K1K 2L9, Canada |
| Arnaud Lontsi Nodem | 1723, avenue de la Capricieuse, Québec QC G1J 3W2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-03-19 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-03-19 | current | 632 Borthwick Avenue, Ottawa, ON K1K 2L9 |
| Name | 2020-03-19 | current | DignitГ© Canada Inc. |
| Status | 2020-03-19 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-03-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ttl International Inc. | 632 Borthwick Avenue, Ottawa, ON K1K 2L9 | 2020-12-09 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Evispro Inc. | 632 Borthwick Ave., Ottawa, ON K1K 2L9 | 2018-03-27 |
| Cosumma International Consulting Inc. | 654 Borthwick Ave., Ottawa, ON K1K 2L9 | 1998-10-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Augustus Pendo Inc. | 866 Finter Street, Ottawa, ON K1K 0A6 | 2007-04-10 |
| 6017207 Canada Inc. | 730 Eastbourne Avenue, Ottawa, ON K1K 0A7 | 2002-09-06 |
| 8938890 Canada Inc. | 123 Slater Street, Ottawa, ON K1K 0A9 | 2014-06-28 |
| Martin Munro Consulting Ltd. | 7 Arundel Ave, Ottawa, ON K1K 0B1 | 2009-02-24 |
| Blueluv Inc. | 7 Arundel Av, Ottawa, ON K1K 0B1 | 2008-04-06 |
| 10559946 Canada Inc. | 16 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B4 | 2017-12-29 |
| Mcnian Management Ltd. | 17 Kilbarry Cr, Ottawa, ON K1K 0B5 | 2011-10-24 |
| 4013069 Canada Inc. | 17 Avenue Arundel, Ottawa, ON K1K 0B5 | 2002-02-19 |
| Groupe Anaf Inc. | 32 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B6 | 2020-09-23 |
| 3822117 Canada Inc. | 34 Arundel Avenue, Ottawa, ON K1K 0B6 | 2000-10-12 |
| Find all corporations in postal code K1K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Yolande Carole Mvoue Ekani | 4468 rue Elgin, app 4, Pierrefonds QC H9H 1V2, Canada |
| Alain Vigny Hako | 632 Borthwick Avenue, Ottawa ON K1K 2L9, Canada |
| Arnaud Lontsi Nodem | 1723, avenue de la Capricieuse, Québec QC G1J 3W2, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K1K 2L9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Coalition De La DignitГ© | 5080, Terrasse Beaudry, St-hubert, QC J3Y 6L3 | 2019-11-09 |
| Monthly Dignity | 520 Bloomfield, Outremont, QC H2V 3R8 | 2017-12-27 |
| Above All Dignity Inc. | 292 Rue Royal-brassard, Gatineau, QC J8P 5S9 | 2014-02-11 |
| Advocates for Dignity | 35 Avenue Brock Sud, MontrГ©al-ouest, QC H4X 2E4 | 2015-04-03 |
| Dying With Dignity Canada | 1835 Yonge St, Suite 500, Toronto, ON M4S 1X8 | 1982-05-17 |
| The Ms Dignity Network Foundation | 1185 Jean-talon Est, Montreal, QC H2R 1V8 | 2006-08-08 |
| Women for Dignity and Development Foundation- Wodidef | 261 Parkside Drive, Fredericton, NB E3B 5L7 | 2020-08-27 |
| Foundation for The Protection of Human Dignity Fphd Inc. | 6940, LГ©on-trГ©panier Ave., Montreal, QC H4K 2P4 | 2014-04-29 |
| Physical and Health Education Canada (phe Canada) | 2451, Riverside Drive, Ottawa, ON K1H 7X7 | 1951-01-03 |
| Intelligent Transportation Systems Society of Canada (its Canada) | 109 Reeve Dr., Markham, ON L3P 6C5 | 1997-06-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on DignitГ© Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.