IMPORTATIONS GANLEY INC. (Corporation# 1196928) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 31, 1981.
| Corporation ID | 1196928 |
| Business Number | 102467743 |
| Corporation Name | IMPORTATIONS GANLEY INC. |
| Registered Office Address |
20 Terrasse Bienville Repentigny QC J6A 3K6 |
| Incorporation Date | 1981-08-31 |
| Dissolution Date | 1995-08-15 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| JEAN-C. GANLEY | 20 TERRASSE BIENVILLE, REPENTIGNY QC J6A 3K6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1981-08-31 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1981-08-30 | 1981-08-31 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1981-08-31 | current | 20 Terrasse Bienville, Repentigny, QC J6A 3K6 |
| Name | 1981-08-31 | current | IMPORTATIONS GANLEY INC. |
| Status | 1995-08-15 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1984-12-01 | 1995-08-15 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1981-08-31 | 1984-12-01 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1995-08-15 | Dissolution | |
| 1981-08-31 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1985 | 1982-08-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 20 TERRASSE BIENVILLE |
| City | REPENTIGNY |
| Province | QC |
| Postal Code | J6A 3K6 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Water Damage Prevention Association of Canada | 211 Boulevard Brien, Unit 8, Suite 110, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2020-05-15 |
| 10771082 Canada Ltd. | 8-211 Boulevard Brien, Suite 334, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2018-05-07 |
| Ungava Telecom Inc. | 8-211 Boul Brien, Suite 431, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2017-05-17 |
| Deart Inc. | 8-211 Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-11-11 |
| 9964096 Canada Inc. | 8-211, Boul. Brien Suite # 338, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-10-29 |
| Novarius Inc. | 8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-04-28 |
| 9650059 Canada Inc. | 8-211 Brien Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2016-02-29 |
| Cyberhexa Inc. | 8-211, Boul. Brien, Suite 103, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2015-11-09 |
| So Beautyfull Cosmetics International Inc. | 319-8-211, Boulevard Brien, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2014-12-03 |
| 8580286 Canada Inc. | 8-211 Brien, Suite #101, Repentigny, QC J6A 0A4 | 2013-07-15 |
| Find all corporations in postal code J6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| JEAN-C. GANLEY | 20 TERRASSE BIENVILLE, REPENTIGNY QC J6A 3K6, Canada |
| City | REPENTIGNY |
| Post Code | J6A3K6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Eclairage Ganley Lite Inc. | 4309 Rue Iberville, Montreal, QC H2H 2L5 | 1998-08-31 |
| Ro-jo Importations Ltd. | 9600 Meilleur, Suite 1050, Montreal, QC H2N 2E3 | 1979-04-03 |
| Jal Importations Inc. | 1312 Ste Catherine Ouest, Montreal, QC H3G 1P6 | 1990-11-15 |
| Rho Importations Ltd. | 139 Abadie, Apt. 9 Cte Portneuf, St-augustin, QC G0A 3E0 | 1975-09-04 |
| B.s. Importations Ltd. | 1321 Rue De Lanaudiere, Joliette, QC | 1975-11-25 |
| Les Modes Parasol Importations Ltee | 9600 Meilleur, Suite 1050, Montreal, QC H2N 2E3 | 1975-04-30 |
| Pro-vico Coffee Importations Inc. | 2214 Boul. Rene-levesque Ouest, Suite 300, Montreal, QC H3H 1R6 | 1997-09-15 |
| Les Importations De Vetements Sport Nikko Ltee | 9600 Meilleur, Suite 1050, Montreal, QC H2N 2E3 | 1983-05-26 |
| Aldier Importations Limited | 3980 Est Boul. St-joseph, Suite 2, Montreal, QC H1X 1X5 | 1984-12-05 |
| Les Importations Giro Ltee | 360 St. James Street West, Suite 1500, Montreal, QC H2Y 1P5 | 1976-08-03 |
Please comment or provide details below to improve the information on IMPORTATIONS GANLEY INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.