The Pal Group Services Inc. (Corporation# 11917633) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 21, 2020.
| Corporation ID | 11917633 |
| Business Number | 744823931 |
| Corporation Name | The Pal Group Services Inc. |
| Registered Office Address |
5 Cherrycrest Drive Suite 207 Brampton ON L6P 3W4 |
| Incorporation Date | 2020-02-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| , Kuldip Singh | 61 Harbourtown Crescent, Brampton ON L6V 4P5, Canada |
| Gurprkirpal Singh Playa | 61 Harbourtown Crescent, Brampton ON L6V 4P5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-02-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-02-21 | current | 5 Cherrycrest Drive, Suite 207, Brampton, ON L6P 3W4 |
| Name | 2020-02-21 | current | The Pal Group Services Inc. |
| Status | 2020-02-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-02-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9379231 Canada Inc. | 5 Cherrycrest Drive, Unit 206, Brampton, ON L6P 3W4 | 2015-07-23 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| We4max Real Estate Inc. | 5 Cherrycrest Dr #202, Brampton, ON L6P 3W4 | 2018-10-25 |
| Rk Group of Companies Ltd. | 5 Cherrycrest Drive, Unit # 206, Brampton, ON L6P 3W4 | 2017-10-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Simi Sandhu & Co Inc. | 2 Tortoise Court, Brampton, ON L6P 0A1 | 2020-05-27 |
| 11447459 Canada Corp. | 22 Tortoise Crt, Brampton, ON L6P 0A1 | 2019-06-04 |
| The Pretty Mad Scientist Inc. | 24 Tortoise Crt, Brampton, ON L6P 0A1 | 2019-01-07 |
| 10920657 Canada Inc. | 24 Tortoise Court, Brampton, ON L6P 0A1 | 2018-07-27 |
| M & S Mangat Family Inc. | 13 Mezzo Street, Brampton, ON L6P 0A2 | 2020-09-03 |
| Sandhar Group Inc. | 4 Quintette Close, Brampton, ON L6P 0A2 | 2016-08-10 |
| 10561312 Canada Corporation | 10960 The Gore Road, Brampton, ON L6P 0A3 | 2018-01-01 |
| 11346890 Canada Inc. | 10796 The Gore Road, Brampton, ON L6P 0A4 | 2019-04-08 |
| 11639269 Canada Inc. | 9946 The Gore Road, Brampton, ON L6P 0A7 | 2019-09-20 |
| Safari Animal Rides Inc. | 7797 Goreway Drive, Brampton, ON L6P 0B1 | 2015-04-16 |
| Find all corporations in postal code L6P | ||
| Name | Address |
|---|---|
| , Kuldip Singh | 61 Harbourtown Crescent, Brampton ON L6V 4P5, Canada |
| Gurprkirpal Singh Playa | 61 Harbourtown Crescent, Brampton ON L6V 4P5, Canada |
| City | Brampton |
| Post Code | L6P 3W4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Seven Group Game Services Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 2700, Montreal, QC H3A 3G4 | 2011-06-21 |
| Huron Services Group Limited | 181 Bay Street, Suite 4400, Toronto, ON M5J 2T3 | |
| Alo Group Communication Services Inc. | 5447, Ave, De L'esplanade, Montreal, QC H2T 2Z8 | 2009-12-04 |
| Group Rmc Services Inc. | 6500 Autoroute Transcanadienne, Suite #350, Pointe-claire, QC H9R 0A5 | 2011-11-01 |
| Lsg Groupe De Services De Location Inc. | 161 Bay Street, Suite 3600, Toronto, ON M5J 2S1 | 1991-03-07 |
| Groupe PhÉnix Services Routiers Inc. | 499 Rue Barbeau, Saint-eustache, QC J7R 7E3 | 2019-07-30 |
| Cwb Group - Industry Services | 8260 Parkhill Drive, Milton, ON L9T 5V7 | 1991-05-23 |
| Macleod Group Health Services Pei Limited | 219 Main Street, Suite 305, Antigonish, NS B2G 2C1 | |
| Groupe Cj Services Juridiques Inc. | 3401, Boulevard Sainte-anne, Porte 1, QuГ©bec, QC G1E 3L4 | 2015-09-29 |
| Groupe Cma Services D'assurance Vie Inc. | 22 Frederick Street, Suite 112, Kitchener, ON N2H 6M6 |
Please comment or provide details below to improve the information on The Pal Group Services Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.