INGREDIENT STORE INC. (Corporation# 11917617) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 21, 2020.
| Corporation ID | 11917617 |
| Business Number | 745310730 |
| Corporation Name | INGREDIENT STORE INC. |
| Registered Office Address |
#604 - 4980 Kingsway Burnaby BC V5H 4K7 |
| Incorporation Date | 2020-02-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Haval Barwari | #183 - 6362 Fraser Street, Vancouver BC V5W 0A1, Canada |
| Riley Thomas Goodwin | #183 - 6362 Fraser Street, Vancouver BC V5W 0A1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-02-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-02-21 | current | #604 - 4980 Kingsway, Burnaby, BC V5H 4K7 |
| Name | 2020-02-21 | current | INGREDIENT STORE INC. |
| Status | 2020-02-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-02-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dhinsa Holdings Ltd. | #604 - 4980 Kingsway, Burnaby, BC V5H 4K7 | 2020-02-20 |
| Rolleaf Inc. | #604 - 4980 Kingsway, Burnaby, BC V5H 4K7 | 2020-02-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hydro Three Ltd. | 4808 Hazel Street, Suite 1801, Burnaby, BC V5H 0A2 | 2017-04-07 |
| 8356262 Canada Ltd. | 1802-4808 Hazel St., Burnaby, BC V5H 0A2 | 2012-11-21 |
| 8584923 Canada Ltd. | 1802-4808 Hazel St., Burnaby, BC V5H 0A2 | 2013-07-18 |
| Hospitality Careers Online Inc. | 4789 Kingsway, Suite 400, Burnaby, BC V5H 0A3 | |
| World Sustainable Development Foundation | 704 - 6188 Wilson Avenue, Burnaby, BC V5H 0A5 | 2016-05-30 |
| 8324174 Canada Corporation | 6188 Wilson Avenue, Unit 1004, Burnaby, BC V5H 0A5 | 2012-10-12 |
| Salty Stories Inc. | 701 6188 Wilson Ave, Burnaby, BC V5H 0A5 | 2012-10-08 |
| Pardis Engineering Services Corporation | 310 - 5211 Grimmer Street, Burnaby, BC V5H 0A6 | 2020-05-05 |
| Fullstack Marketing Inc. | 601-6168 Wilson Ave., Burnaby, BC V5H 0B2 | 2014-07-02 |
| Joyjoy | 2903-6461 Telford Avenue, Burnaby, BC V5H 0B7 | 2020-06-20 |
| Find all corporations in postal code V5H | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Haval Barwari | #183 - 6362 Fraser Street, Vancouver BC V5W 0A1, Canada |
| Riley Thomas Goodwin | #183 - 6362 Fraser Street, Vancouver BC V5W 0A1, Canada |
| City | Burnaby |
| Post Code | V5H 4K7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ingredient Hotline, Inc. | 9 Bromton Drive, Scarborough, ON M1P 4B7 | 2009-07-09 |
| Orite Ingredient Ltd. | 36 Royal County Down Cres., Markham, ON L6C 0K1 | 2009-12-03 |
| Advanced Ingredient Solutions Ltd. | 192 Winding Lane, Thornhill, ON L4J 5J2 | 2018-05-29 |
| Canadian Ingredient Outlets and Logistic Inc. | 332 Nantucket Blvd., Toronto, ON M1P 2P4 | 2015-09-01 |
| General Ingredient Inc. | 565 Edward Avenue, Suite 15, Richmond Hill, ON L4C 9W8 | 2003-01-28 |
| Malcolm Ingredient Innovations Inc. | 19 Broadway Street West, Unit 1, Paris, ON N3L 2S3 | 1986-11-03 |
| Ingredient Depot Inc. | 9160 Boul. Leduc, Suite 410, Brossard, QC J4Y 0E3 | 2016-04-01 |
| Tri-store Realties Inc. | 10331 Avenue Garon, Montreal-nord, QC H1H 3S8 | 1988-07-07 |
| Centre De Finition D'aÉronefs AÉro Toy Store (canada) De MontrÉal Inc. | 9501, Avenue Ryan, Dorval, QC H9P 1A2 | 2008-03-26 |
| Industrial Web Store Incorporated | 6600 St-urbain, Unit # 502, Montreal, QC H2S 3G8 | 2010-10-13 |
Please comment or provide details below to improve the information on INGREDIENT STORE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.