11917587 Canada Association (Corporation# 11917587) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 21, 2020.
| Corporation ID | 11917587 |
| Business Number | 745745877 |
| Corporation Name | 11917587 Canada Association |
| Registered Office Address |
211 Broadway Orangeville ON L9W 1K4 |
| Incorporation Date | 2020-02-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 3 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Terrance Carter | 211 Broadway, Orangeville ON L9W 1K4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-02-21 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2020-02-21 | current | 211 Broadway, Orangeville, ON L9W 1K4 |
| Name | 2020-02-21 | current | 11917587 Canada Association |
| Status | 2020-02-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-02-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 211 Broadway |
| City | Orangeville |
| Province | ON |
| Postal Code | L9W 1K4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Worship and Music Ministry Association | 211 Broadway, Orangeville, ON L9W 1K4 | 2004-05-03 |
| Modest Needs Foundation Canada | 211 Broadway, Orangeville, ON L9W 1K4 | 2006-05-24 |
| Dufferin Youth Festival of The Arts | 211 Broadway, Orangeville, ON L9W 1K4 | 2009-11-03 |
| 9225692 Canada Inc. | 211 Broadway, Orangeville, ON L9W 1K4 | 2015-03-19 |
| Sixties Scoop Healing Foundation | 211 Broadway, Orangeville, ON L9W 1K4 | 2018-05-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Good Friends Fellowship | 219 Broadway, Orangeville, ON L9W 1K4 | 2002-04-16 |
| Charitylaw.ca (services) Inc. | 211 Broadway Ave., Orangeville, ON L9W 1K4 | 2000-05-01 |
| Life Lessons From The Bible | 207 Broadway Avenue, Orangeville, ON L9W 1K4 | 1994-10-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sameer Ahmadi Live Entertainment Inc. | 14 Murray Crt, Orangeville, ON L9W 0A1 | 2019-08-27 |
| Promax Virtual Services Inc. | 1 Maude Court, Orangeville, ON L9W 0A3 | 2011-11-15 |
| 12522501 Canada Inc. | 6, Maude Court, Orangeville, ON L9W 0A3 | 2020-11-25 |
| 11241001 Canada Inc. | 66 Young Court, Orangeville, ON L9W 0A8 | 2019-02-08 |
| Diamond Blackfan Anemia Canada | 67 Young Court, Orangeville, ON L9W 0A8 | 2010-04-23 |
| Mcgrann Business Consulting Inc. | 55 Young Court, Orangeville, ON L9W 0A8 | 2007-03-16 |
| Stellar Cloud Solutions Inc. | 55 Young Court, Orangeville, ON L9W 0A8 | 2015-09-28 |
| 10188425 Canada Inc. | 136-200 Kingfisher Drive, Mono, ON L9W 0B3 | 2017-04-11 |
| Robert A. Anderson Sales Ltd. | 200 Kingfisher Drive, Unit #94, Mono, ON L9W 0B3 | |
| Canada Grand World Central Corp. | 200 Kingfisher Drive, Unit 136, Mono, ON L9W 0B3 | 2013-12-09 |
| Find all corporations in postal code L9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Terrance Carter | 211 Broadway, Orangeville ON L9W 1K4, Canada |
| City | Orangeville |
| Post Code | L9W 1K4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Freethought Association of Canada Inc. | 1-157 Madison Ave., Toronto, ON M5R 2S6 | 2007-12-10 |
| L'association De Mariniers Du Canada | 2915 Dufferin St., Toronto, ON M6B 3S7 | 1980-03-20 |
| Histiocytosis Association of Canada | 41 Milverton Close, Waterdown, ON L8B 0A9 | 1989-09-01 |
| Association Des Artisans Du Canada | Station D, Box 2431, Ottawa, ON K1P 5W5 | 1966-04-04 |
| L'association Canadienne D'urbanisme | 425 Gloucester St, Ottawa, ON K1R 5E9 | 1946-10-15 |
| Canadian Psychiatric Association | 141 Laurier Ave W, Suite 701, Ottawa, ON K1P 5J3 | 1951-06-01 |
| Embroiderers' Association of Canada, Inc. | C/o 39 Rockcliffe Road, Winnipeg, MB R2J 3C9 | 1974-11-14 |
| Ems Volunteers Association of Canada | 50 Curtis Private, Ottawa, ON K1V 7L8 | 2019-04-23 |
| Cement Association of Canada | 502-350, Sparks Street, Ottawa, ON K1R 7S8 | 2012-11-21 |
| Soaring Association of Canada | 903-75 Albert St, Ottawa, ON K1P 5E7 | 1945-10-15 |
Please comment or provide details below to improve the information on 11917587 Canada Association.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.