BR BOOKS INC. (Corporation# 11917137) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 21, 2020.
| Corporation ID | 11917137 |
| Business Number | 745846071 |
| Corporation Name | BR BOOKS INC. |
| Registered Office Address |
380 River Road Rr 4 Dunnville ON N1A 2W3 |
| Incorporation Date | 2020-02-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Barbara Robinson | 380 River Road RR 4, Dunnville ON N1A 2W3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-02-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-02-21 | current | 380 River Road Rr 4, Dunnville, ON N1A 2W3 |
| Name | 2020-02-21 | current | BR BOOKS INC. |
| Status | 2020-02-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-02-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Allsports Simulated Corporation | 4615 County Road 20, Dunnville, ON N1A 2W3 | 2017-09-01 |
| K9smart Inc. | 4796 Haldimand Road 20, Dunnville, ON N1A 2W3 | 2017-06-01 |
| Navigated Learning Ltd. | 4796 Haldimand Road 20, Dunnville, ON N1A 2W3 | 2017-11-01 |
| Germa Fog Inc. | 4796 Haldimand Road 20, Dunnville, ON N1A 2W3 | 2020-06-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lennox Stairs Inc. | 109 Industrial Court, Unit 2, Dunnville, ON N1A 0A7 | 2008-03-31 |
| 6002251 Canada Inc. | 104 Concession St E, Dunnville, ON N1A 1A1 | 2002-07-05 |
| The Pressure's On - Mobile Power Washing Inc. | 172 Cleary Avenue, Dunnville, ON N1A 1A3 | 2017-09-05 |
| Precision Custom Cabinets Inc. | 170 Victoria Ave., Dunnville, ON N1A 1A5 | 2009-02-19 |
| Byng Variety and Gas Corp. | 445 Broad Street East, Dunnville, ON N1A 1G6 | 2018-04-15 |
| 8765375 Canada Ltd. | 101 Concession St W, Dunnville, ON N1A 1K9 | 2014-01-22 |
| 8351961 Canada Inc. | 101 Concession Street West, Dunnville, ON N1A 1K9 | 2012-11-16 |
| 6829848 Canada Inc. | 101 Concession St, Dunville, ON N1A 1K9 | 2007-08-27 |
| The Competitive Workforce Coalition of Canada Ltd. | 112, Park Ave W, Dunnville, ON N1A 1M6 | 2018-08-02 |
| 9095608 Canada Inc. | 708 Cross Street West, Dunnville, ON N1A 1N7 | 2014-11-21 |
| Find all corporations in postal code N1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Barbara Robinson | 380 River Road RR 4, Dunnville ON N1A 2W3, Canada |
| City | Dunnville |
| Post Code | N1A 2W3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cottage Life Books Ltd. | 130 Merton Street, Toronto, ON M4S 1A4 | |
| Vsl Books Inc. | 203-6100 6th Ave, Whitehorse, YT Y1A 1M5 | 2011-04-27 |
| Q Books Inc. | 14 Grampian Ave, Maple, ON L6A 2A3 | 2018-09-06 |
| Massy Books Inc. | 229 E. Georgia St., Vancouver, BC V6A 1Z6 | 2020-11-01 |
| Upendo Books Ltd. | 507-10 Walmer Rd, Toronto, ON M5R 2W4 | 2017-08-17 |
| F.i.s.h. Books Inc. | 780 Tindle Bay Road, R.r. #2, Peterborough, ON K9J 6X3 | 2000-12-18 |
| Marlena Books Inc. | 492 Orkney Rd., Rr#1, Troy, ON L0R 2B0 | 2017-02-13 |
| Kidkiddos Books Ltd. | 526-11 Ruddington Dr., Toronto, ON M2K 2J6 | 2016-10-26 |
| Chevalier Books, Inc. | 96 Ravenscroft Rd, Ajax, ON L1T 1X2 | 2013-10-29 |
| Big Word Books Inc. | 44 Rue Du Mistral, Gatineau, QC J9A 3C1 | 2019-07-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on BR BOOKS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.