11917072 CANADA INC. (Corporation# 11917072) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is January 1, 1970.
| Corporation ID | 11917072 |
| Business Number | 731436523 |
| Corporation Name |
11917072 CANADA INC. 9352-7158 QuГ©bec inc. |
| Registered Office Address |
22, Rue Olivier-morel La Durantaye QC G0R 1W0 |
| Corporation Status | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Dany Marquis | 601, rue Nérée-Beauchemin, Lévis QC G6W 5W6, Canada |
| Nicolas Breton | 8882 Rue des Cornouillers, Lévis QC G6V 9V8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-02-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-07-27 | current | 22, Rue Olivier-morel, La Durantaye, QC G0R 1W0 |
| Address | 2020-02-21 | 2020-07-27 | 220-7520, Boulevard Guillaume-couture, LГ©vis, QC G6V 6S5 |
| Name | 2020-02-21 | current | 11917072 CANADA INC. |
| Name | 2020-02-21 | current | 9352-7158 QuГ©bec inc. |
| Status | 2020-07-27 | current | Inactive - Amalgamated / Inactif - FusionnГ©e |
| Status | 2020-02-21 | 2020-07-27 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-02-21 | Continuance (import) / Prorogation (importation) | Jurisdiction: Quebec / QuГ©bec |
| Address | 22, rue Olivier-Morel |
| City | La Durantaye |
| Province | QC |
| Postal Code | G0R 1W0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mobilier M.e.q. Ltee | 22, Rue Olivier-morel, La Durantaye, QC G0R 1W0 | |
| Mobilier M.e.q. Ltee | 22, Rue Olivier-morel, La Durantaye, QC G0R 1W0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Veilleuxio Inc. | 146, Ch. Du Coteau-des-chГЄnes, La Durantaye, QC G0R 1W0 | 2017-07-26 |
| 7318235 Canada Inc. | 318, 4e Rang Ouest, La Durantaye, QC G0R 1W0 | 2010-01-25 |
| Breton Metal Ltee | 647, 4e Rang E, La Durantaye, QC G0R 1W0 | 1979-03-06 |
| Pixel Av Inc. | 146, Ch. Du Coteau-des-chГЄnes, La Durantaye, QC G0R 1W0 | 2018-07-25 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Anmaka Inc. | 660 Rang De La Fourche Ouest, Armagh, QC G0R 1A0 | 2008-08-28 |
| 130341 Canada Inc. | 250 Principale, Armagh, QC G0R 1A0 | 1984-02-13 |
| ComitÉ Des Loisirs De St-cyprien Des Etchemins | 399, Rue Principale, St-cyprien Des Etchemins, QC G0R 1B0 | 2015-12-17 |
| M. Mercier TÉlÉcom Inc. | 530, Route Des Églises, Saint-cyprien-des-etchemins, QC G0R 1B0 | 2004-10-20 |
| 11336533 Canada Corp. | 202-300, Route Du Fleuve, Beaumont, QC G0R 1C0 | 2019-04-03 |
| 11043340 Canada Inc. | 33, Rue De L'oseille, Beaumont, QC G0R 1C0 | 2018-10-15 |
| 10896187 Canada Inc. | 13 Rue Du Beau-site, Beaumont, QC G0R 1C0 | 2018-07-20 |
| Maplenut Inc. | 204 Chemin St-roch, Beaumont, QC G0R 1C0 | 2018-01-11 |
| Letson Inc. | 170 Chemin St-roch, Beaumont, QC G0R 1C0 | 2017-04-07 |
| Construction Journeault Inc. | 1, Rue Fillion, Beaumont, QC G0R 1C0 | 2015-11-13 |
| Find all corporations in postal code G0R | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Dany Marquis | 601, rue Nérée-Beauchemin, Lévis QC G6W 5W6, Canada |
| Nicolas Breton | 8882 Rue des Cornouillers, Lévis QC G6V 9V8, Canada |
| City | La Durantaye |
| Post Code | G0R 1W0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12452979 Canada Inc. | 9352 133a Street, Surrey, BC V3V 5R7 | 2020-10-28 |
| 10068802 Canada Inc. | 4345, Boul. Poirier, MontrГ©al, QC H4R 2A4 | |
| 12113198 Canada Inc. | 312 Avenue Mercille, Saint-lambert, QC J4P 2L4 | |
| 10538329 Canada Inc. | 7777 Boulevard Newman, Suite 300, MontrГ©al, QC H8N 1X7 | |
| 147063 Canada Inc. | 7158 17e Avenue, Montreal, QC H2A 2R1 | 1985-09-16 |
| 3224538 Canada Inc. | 7158 Impasse De La Boulance, Anjou, QC H1J 2W1 | 1996-02-05 |
| Keysnip Inc. | 7158 13e Avenue, MontrГ©al, QC H2A 2X3 | 2019-01-31 |
| Libertas Project Inc. | 7158 Baskerville Run, Mississauga, ON L5W 1W3 | 2007-05-03 |
| Jeeyar Educational Inc. | 7158 Baskerville Run, Mississauga, ON L5W 1W3 | 2009-06-10 |
| Rbv Industries Ltd. | 7158 Crowsfoot Road, Ariss, ON N0B 1B0 | 2015-06-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on 11917072 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.