11917021 CANADA INC. (Corporation# 11917021) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 1, 2020.
| Corporation ID | 11917021 |
| Business Number | 743869331 |
| Corporation Name | 11917021 CANADA INC. |
| Registered Office Address |
1441 Lawrence Avenue East Toronto ON M4A 1W3 |
| Incorporation Date | 2020-03-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| nadir rahimi | 1441 Lawrence Avenue East, 215, Toronto ON M4A 1W3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-03-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-03-01 | current | 1441 Lawrence Avenue East, Toronto, ON M4A 1W3 |
| Name | 2020-03-01 | current | 11917021 CANADA INC. |
| Status | 2020-03-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-03-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Arslan Trading Inc. | 1441 Lawrence Avenue East, #1217, North York, ON M4A 1W3 | 2006-08-08 |
| Astra Canada Pulses Inc. | 1441 Lawrence Avenue East, Suite 1217, Toronto, ON M4A 1W3 | 2003-08-29 |
| Aya Afrika Foundation | 1441 Lawrence Avenue East, Suite 509, Toronto, ON M4A 1W3 | 2016-08-04 |
| 10121622 Canada Limited | 1441 Lawrence Avenue East, Unit # 316, Toronto, ON M4A 1W3 | 2017-02-27 |
| Vibhutrisoft Inc. | 1441 Lawrence Avenue East, Toronto, ON M4A 1W3 | 2018-04-11 |
| 11522418 Canada Corporation | 1441 Lawrence Avenue East, Apt 1012, Toronto, ON M4A 1W3 | 2019-07-17 |
| Shieldmark Pro Incorporated | 1441 Lawrence Avenue East, Apt# 1015, Toronto, ON M4A 1W3 | 2019-09-03 |
| Al Murad Corporation | 1441 Lawrence Avenue East, 1404, Toronto, ON M4A 1W3 | 2019-10-01 |
| Daa Construction Limited | 1441 Lawrence Avenue East, Apt#1114, Toronto, ON M4A 1W3 | 2020-04-23 |
| Meat On Buns Inc. | 1441 Lawrence Avenue East, Apt. 1415, Toronto, ON M4A 1W3 | 2020-05-21 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sicarii Courier Service Inc. | 315-1441 Lawrence Avenue East, Toronto, ON M4A 1W3 | 2020-08-05 |
| 12038935 Canada Inc. | 1003-1441 Lawrence Ave E, Scarborough, ON M4A 1W3 | 2020-05-04 |
| 11639897 Canada Incorporated | 1441 Lawrence Ave E, Unit # 1015, North York, ON M4A 1W3 | 2019-09-22 |
| Diligentrust It Solutions Inc. | 1441 Lawrence Avenue East, Suite # 416, Toronto, ON M4A 1W3 | 2019-07-30 |
| Le Massiah Home Renovation Services Inc. | 1441 Lawrence Avenue East Unit 408, Toronto, ON M4A 1W3 | 2018-08-13 |
| Kadina Fashion Rasha Canada Inc. | 1441 Lawrence Ave East, Suite 1205, Toronto, ON M4A 1W3 | 2018-04-19 |
| 9922377 Canada Inc. | 1506-1441 Lawrence Avenue East, Toronto, ON M4A 1W3 | 2016-09-27 |
| 9710400 Canada Corporation | 310-1441 Lawrence Ave. East, Toronto, ON M4A 1W3 | 2016-04-14 |
| Marigrace Accessories Inc. | 1441 Lawrence Ave. E., #1006, North York, ON M4A 1W3 | 2011-11-04 |
| Hawese Flooring Inc. | 1210-1441 Lawrence Ave East, North York, ON M4A 1W3 | 2004-03-22 |
| Find all corporations in postal code M4A 1W3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| nadir rahimi | 1441 Lawrence Avenue East, 215, Toronto ON M4A 1W3, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M4A 1W3 |
Please comment or provide details below to improve the information on 11917021 CANADA INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.