2740 Services Inc. (Corporation# 11916980) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 21, 2020.
| Corporation ID | 11916980 |
| Business Number | 745327734 |
| Corporation Name | 2740 Services Inc. |
| Registered Office Address |
930 Krosno Boulevard Pickering ON L1W 1H6 |
| Incorporation Date | 2020-02-21 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Yajur Gulati | 930 Krosno Boulevard, Pickering ON L1W 1H6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-02-21 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-02-21 | current | 930 Krosno Boulevard, Pickering, ON L1W 1H6 |
| Name | 2020-02-21 | current | 2740 Services Inc. |
| Status | 2020-02-21 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-02-21 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ausolei LtГ©e | 1250 St. Martin's Drive, Pickering, ON L1W 0A2 | 2020-10-23 |
| Jamie Thomas-pavanel, Ccpa Inc. | 1250 St. Martins Drive, Unit 48, Pickering, ON L1W 0A2 | 2019-12-05 |
| All Access Landscaping and Snow Removal Inc. | 14-1250 At Martins Dr, Pickering, ON L1W 0A2 | 2018-12-20 |
| Re Ona Inc. | 1250 St Martins Drive, Unit 70, Pickering, ON L1W 0A2 | 2017-02-03 |
| 9595252 Canada Incorporated | 12050 St. Martins Drive, Unit 25, Pickering, ON L1W 0A2 | 2016-01-22 |
| All Access Property Maintenance Inc. | 14-1250 St Martins Drive, Pickering, ON L1W 0A2 | 2015-07-03 |
| Youths of Eglinton Inc. | 1250 St. Martins Dr, Unit #27, Pickering, ON L1W 0A2 | 2009-01-12 |
| 6358888 Canada Corp. | 1250 St. Martins Drive, Unit 36, Pickering, ON L1W 0A2 | 2005-03-06 |
| 6830871 Canada Inc. | 899 Pike Court, Pickering, ON L1W 0A8 | 2007-08-28 |
| 9529284 Canada Inc. | 554 Gillmoss Road, Pickering, ON L1W 0A9 | 2015-11-27 |
| Find all corporations in postal code L1W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Yajur Gulati | 930 Krosno Boulevard, Pickering ON L1W 1H6, Canada |
| City | Pickering |
| Post Code | L1W 1H6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Miner Building Inspection Services Inc. | 2740 Maplewood Drive, Hawkesbury, ON K6A 2R2 | 1996-08-30 |
| Infravision Lsi Inc. | 2740, Einstein, Sainte-foy, QC G1P 4S4 | 1996-11-20 |
| Fluotonic, Inc. | 20-2740, Rue Goyer, MontrГ©al, QC H3S 1H3 | 2013-05-15 |
| 10014010 Canada Inc. | 2740, Rue Einstein, QuГ©bec, QC G1P 4S4 | 2016-12-07 |
| Granit Mida Inc. | 2740, Rue Des PrimevГЁres, QuГ©bec, QC G1M 3Y6 | 2008-08-08 |
| 7260865 Canada Inc. | 2740 Rue De Bogota, QuГ©bec, QC G2C 2H4 | 2009-10-16 |
| Aiworx Inc. | 2740, Rue Einstein, Quebec, QC G1P 4S4 | 2011-04-11 |
| Namyatech Inc. | 2740, Des Cormorans, Drummondville, QC J2C 7K8 | 2011-06-06 |
| Synaptas Inc. | 2740 Rue Einstein, Quebec, QC G1P 4S4 | 2007-01-04 |
| Condair Ltd. | 2740 Fenton Road, Ottawa, ON K1T 3T7 | 1973-10-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on 2740 Services Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.