108653 CANADA LIMITEE (Corporation# 1191691) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is August 25, 1981.
| Corporation ID | 1191691 |
| Corporation Name | 108653 CANADA LIMITEE |
| Registered Office Address |
1855 Du Havre App 1019 Montreal QC H2K 2X4 |
| Incorporation Date | 1981-08-25 |
| Dissolution Date | 1987-08-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PIERRE DUCHARME | 1855, DU HAVRE, APP 1019, MONTREAL QC H2K 2X4, Canada |
| PAUL MCKINLEY | 1855, DU HAVRE, APP 1019, MONTREAL QC H2K 2X4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1981-08-25 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1981-08-24 | 1981-08-25 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1981-08-25 | current | 1855 Du Havre, App 1019, Montreal, QC H2K 2X4 |
| Name | 1981-08-25 | current | 108653 CANADA LIMITEE |
| Status | 1987-08-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1983-12-02 | 1987-08-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1981-08-25 | 1983-12-02 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1987-08-31 | Dissolution | |
| 1981-08-25 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 2708728 Canada Inc. | 1855 Du Havre, Suite 107c, Montreal, QC H2K 2X4 | 1991-04-22 |
| Degimi Environnement Inc. | 1855 Du Havre, Bur. 107, Montreal, QC H2K 2X4 | 1991-08-16 |
| Environnement Vesta Inc. | 1855 Du Havre, Bur 107c, Montreal, QC H2K 2X4 | 1992-09-17 |
| Consortium P.e.c. - Vesta Inc. | 1855 Du Havre, Bureau 107, Montreal, QC H2K 2X4 | 1992-11-06 |
| Degimi Capital Inc. | 1855 Du Havre, Suite 107, Montreal, QC H2K 2X4 | 1998-03-06 |
| Les Placements Ahmed Et Fils Ltee | 1855 Du Havre, App 113, Montreal, QC H2K 2X4 | 1980-12-02 |
| J.p.p. Conseillers En Marketing Ltee | 1855 Du Havre, Suite 1101, Montreal, QC | 1981-02-23 |
| Meubles Denise Et Terry Inc. | 1855 Du Havre, Ste 1515c, Montreal, QC H2K 2X4 | 1983-04-11 |
| Gestion Camapaf Inc. | 1855 Du Havre, Bur. 107, Montreal, QC H2K 2X4 | 1983-08-23 |
| 108620 Canada Limitee | 1855 Du Havre, App 1019, Montreal, QC H2K 2X4 | 1981-08-14 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Publications Et Entreprises M. Duval Inc. | 1855 Rue Du Havre, Suite 1409, Montreal, QC H2K 2X4 | 1983-09-01 |
| Bijouterie Le Camay Ltee | 1855 Du Havre, Apt. 406c, Montreal, QC H2K 2X4 | 1985-03-07 |
| Name | Address |
|---|---|
| PIERRE DUCHARME | 1855, DU HAVRE, APP 1019, MONTREAL QC H2K 2X4, Canada |
| PAUL MCKINLEY | 1855, DU HAVRE, APP 1019, MONTREAL QC H2K 2X4, Canada |
| City | MONTREAL |
| Post Code | H2K2X4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 86907 Canada Limitee | Bp 145, St Lambert, QC | 1978-05-18 |
| 110750 Canada Limitee | 146 3e Avenue, Val D'or, QC | 1981-09-24 |
| 93621 Canada Limitee | 360 Rue Marchand, J2c 4n9, QC | 1979-08-27 |
| 80824 Canada Limitee | Rr #1, Lennoxville, QC | 1976-11-29 |
| 85128 Canada Limitee | 10-974 Rue Roy Est, MontrГ©al, QC H2L 1E8 | 1977-11-02 |
| 87235 Canada Limitee | C.p.38, Gatineau, QC | 1978-06-14 |
| 141930 Canada Limitee | C.p. 545, Prevost, QC J0R 1T0 | 1985-04-30 |
| Global Air Cushion Vehicle Consultants Limitee | 205 Sydenham St, London, ON | 1975-05-26 |
| 86230 Canada Limitee | 832, Alexander, Beloeil, QC J3G 1Y9 | 1978-03-20 |
| 134978 Canada Limitee | Rr 1, Maniwaki, QC J9E 3A8 | 1984-08-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on 108653 CANADA LIMITEE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.