Daily Fresh Food Service Inc. (Corporation# 11916815) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 20, 2020.
| Corporation ID | 11916815 |
| Business Number | 744775933 |
| Corporation Name | Daily Fresh Food Service Inc. |
| Registered Office Address |
26 Underhill Drive Unit 309 North York ON M3A 2J3 |
| Incorporation Date | 2020-02-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Mohamad Rakha | 26 Underhill Drive, Unit 309, North York ON M3A 2J3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-02-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-02-20 | current | 26 Underhill Drive, Unit 309, North York, ON M3A 2J3 |
| Name | 2020-09-24 | current | Daily Fresh Food Service Inc. |
| Name | 2020-02-20 | current | Miller and Hill Logistics Inc. |
| Name | 2020-02-20 | 2020-09-24 | Miller and Hill Logistics Inc. |
| Status | 2020-02-20 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-09-24 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2020-02-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 26 Underhill Drive |
| City | North York |
| Province | ON |
| Postal Code | M3A 2J3 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Golfer On The Go Inc. | 26 Underhill Drive, Unit 611, North York, ON M3A 2J3 | 2006-01-24 |
| Inspire Me Networking Corp. | 26 Underhill Drive, Suite #701, Toronto, ON M6A 2J4 | 2012-08-26 |
| 11995570 Canada Inc. | 26 Underhill Drive, Unit 108, Toronto, ON M3A 2J3 | 2020-04-08 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ls Powerhouse Corp. | 205-26, Underhill Drive, Toronto, ON M3A 2J3 | 2019-12-08 |
| House It Solutions Incorporated | 26 Underhill Drive #509, Toronto, ON M3A 2J3 | 2016-05-17 |
| Vbahn Corporation | 26 Underhill Dr #105, North York, ON M3A 2J3 | 2006-10-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canadian Golden Age Celebration | 18 Valley Woods Road, Unit 1013, North York, ON M3A 0A1 | 2020-07-05 |
| Diobiotech Inc. | 901 - 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-09-19 |
| 10953393 Canada Inc. | 310-18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-08-20 |
| 10862908 Canada Inc. | Ph306 - 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-06-29 |
| 10610224 Canada Inc. | 517-18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2018-01-31 |
| 8156832 Canada Inc. | 408-18 Valley Woods Road, Northyork, ON M3A 0A1 | 2012-04-02 |
| Trattoria 328 Inc. | Ph 201 - 18 Valley Woods Rd, North York, ON M3A 0A1 | 2008-09-05 |
| Uga Project Solutions Inc. | 18 Valley Woods Road, Suite 1008, Toronto, ON M3A 0A1 | 2010-01-05 |
| Innate Media Group Inc. | 18 Valley Woods Road, P. H. 103, Toronto, ON M3A 0A1 | 2011-10-31 |
| Steam Pros Canada Inc. | 18 Valley Woods Road, Toronto, ON M3A 0A1 | 2015-07-20 |
| Find all corporations in postal code M3A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Mohamad Rakha | 26 Underhill Drive, Unit 309, North York ON M3A 2J3, Canada |
| City | North York |
| Post Code | M3A 2J3 |
| Category | food service |
| Category + City | food service + North York |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Service MotorisÉ De Fret Daily Inc. | 400 Third Avenue S.w., 1000, Calgary, AB T2P 4H2 | |
| Redmoon Pet Food Fresh Inc. | 1600, 205 - 5th Avenue S.w., Calgary, AB T2P 2V7 | |
| Canadian Daily Fresh Inc. | 2866 Bateman Trail, London, ON N6L 0A6 | 2011-03-29 |
| Fresh Fry Food System Atlantic Ltd. | 77 C Avenue Comeau, C.p. 780, Atholville, NB E2K 1A0 | 1989-05-03 |
| Fresh Fry Food System Canada Ltd. | 2251 Rue Gilford, Montreal, QC H2H 1H9 | 1987-10-22 |
| Svp Fresh of The Day Food Services Inc. | 297 Saint-jean Boul., Pointe-claire, QC H9R 3J1 | 2002-05-31 |
| Systeme D'alimentation Fresh Fry Atlantic (1990) Ltee | 10 Rue St-louis, Athoville, NB E0K 1A0 | 1990-10-05 |
| Health CafÉ Fresh Fresh Inc. | 8815 Du Parc Avenue, Suite 201, Montreal, QC H2N 1Y7 | 2014-11-27 |
| Oodles Daily Food (1996) Ltd. | 1067 West Cordova Street, 1800, Vancouver, BC V6C 1C7 | 1996-01-12 |
| Service CafГ© Du Jour Vaudreuil-soulanges Inc. | 2536 Rue Principale, P.o. 120, Ste Justine De Newton, QC J0P 1T0 | 1988-06-30 |
Please comment or provide details below to improve the information on Daily Fresh Food Service Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.