Wheel Tech Group Inc. (Corporation# 11916599) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 20, 2020.
| Corporation ID | 11916599 |
| Business Number | 745044537 |
| Corporation Name | Wheel Tech Group Inc. |
| Registered Office Address |
601 Rivermede Road, Unit 2 Concord ON L4K 2G8 |
| Incorporation Date | 2020-02-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Rong Chen | 67 Sofia Olivia Crescent, Vaughan ON L6A 1S2, Canada |
| Junquan Wen | 78 Sofia Olivia Crescent, Vaughan ON L6A 1S2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-02-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-02-20 | current | 601 Rivermede Road, Unit 2, Concord, ON L4K 2G8 |
| Name | 2020-02-20 | current | Wheel Tech Group Inc. |
| Status | 2020-02-20 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-02-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8163022 Canada Inc. | 631 Rivermede Road, Concord, ON L4K 2G8 | 2012-04-10 |
| Art Accompany Studio Inc. | 601 Rivermede Rd., Unit #2, Concord, ON L4K 2G8 | 2010-08-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gala Water Systems Inc. | #13- 20 Staffern Drive, Concorde, ON L4K 3H8 | 2003-02-03 |
| Ana Koi Bridal Inc. | 255 Bass Pro Mills Drive, Vaughan, ON L4K 0A2 | 2016-12-12 |
| Grilato Flame Grilled Chicken Halal Incorporated | 3175 Rutherford Road # 9, Concord, ON L4K 0A3 | 2018-12-05 |
| Multibid Inc. | 77-9100 Jane Street, Building L, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2020-07-29 |
| 12011999 Canada Incorporated | 9100 Jane Street Unit 25b, Concord, ON L4K 0A4 | 2020-04-20 |
| Selt Management & Consultancy Inc. | 1513-2916 Highway 7, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2019-05-23 |
| Cgsm Contracting Inc. | 9100 Jane Street Suite 77, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2019-03-31 |
| Islamic Society of Vaughan | 47-9100 Jane Street, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2017-07-28 |
| Wonderqueen Spa Inc. | 15 - 9100 Jane Street, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2016-02-12 |
| 9246959 Canada Inc. | 9100 Jane Street, Unit 26, Building B, Vaughan, ON L4K 0A4 | 2015-04-07 |
| Find all corporations in postal code L4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Rong Chen | 67 Sofia Olivia Crescent, Vaughan ON L6A 1S2, Canada |
| Junquan Wen | 78 Sofia Olivia Crescent, Vaughan ON L6A 1S2, Canada |
| City | Concord |
| Post Code | L4K 2G8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Corporation Wheel-it Ltee | 613 St. Michel, C.p.56, Terrebonne, QC J6W 3L5 | 1973-11-30 |
| Jiang Shan Investment Group Holding Corp. | 4 Spinning Wheel Court, Markham, ON L3T 1G7 | 2019-11-14 |
| Nw-tech Environmental Group Inc. | 8298 Rue Grenache, Anjou, QC H1J 1C5 | 1994-10-31 |
| Info-tech Research Group International Inc. | Info-tech Research Group, 345 Ridout Street N, London, ON N6A 2N8 | 2004-03-02 |
| Conseillers Internationaux Gann Wheel Du Canada Inc. | 7180 Baudriere, App. 7, Anjou, QC H1J 1E8 | 1989-02-07 |
| The Ed-tech Group Canada Corp. | 50859 O'reillys Rd S, Wainfleet, ON L0S 1V0 | 2020-06-01 |
| Square Wheel Studios Inc. | 997 Decarie Blvd, Suite 201, Montreal, QC H4L 3M7 | 1995-01-12 |
| Investissements Roal On Wheel Canada Inc. | 740 Montpellier, App. 715, St-laurent, QC H4L 5B1 | 1989-02-22 |
| Groupe V-tech Gartner Inc. | 2103 Boul. Des Entreprises, Terrebonne, QC J6Y 1W9 | 2012-02-08 |
| Tech 22 Media Group Inc. | 2015 Rue Drummond, Bureau 402, Montreal, QC H3G 1W7 | 2003-09-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on Wheel Tech Group Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.