Gadnite Child and Aged Aid Foundation (Corporation# 11916351) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 20, 2020.
| Corporation ID | 11916351 |
| Business Number | 745791475 |
| Corporation Name | Gadnite Child and Aged Aid Foundation |
| Registered Office Address |
1102-2667 Kipling Avenue Toronto ON M9V 4N9 |
| Incorporation Date | 2020-02-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Diana Patrick | 1102-2667 Kipling Avenue, Toronto ON M9V 4N9, Canada |
| Gloria Onyekachi | 718-2757 Kipling Avenue, Toronto ON M9V 4C4, Canada |
| Oluwatobi Akin-Agunbiade | 802-320 Niska Road, Toronto ON M3N 2W1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-02-20 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2020-02-20 | current | 1102-2667 Kipling Avenue, Toronto, ON M9V 4N9 |
| Name | 2020-02-20 | current | Gadnite Child and Aged Aid Foundation |
| Status | 2020-02-20 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-02-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sass & Slay Inc. | 506-2667 Kipling Ave, Etobicoke, ON M9V 4N9 | 2020-09-21 |
| Write On Time Business Solutions Inc. | 306- 2667 Kipling Avenue, Toronto, ON M9V 4N9 | 2020-06-09 |
| 10864706 Canada Inc. | 1507-2667 Kipling Avenue, Toronto, ON M9V 4N9 | 2018-06-28 |
| Srh4 Transportation Inc. | 2667 Kipling Avenue, #1306, Toronto, ON M9V 4N9 | 2018-05-17 |
| Piinvest Inc. | 2667 Kipling Avenue Suite 1407, Toronto, ON M9V 4N9 | 2018-05-14 |
| 9468919 Canada Inc. | 1902-2667 Kipling Ave., Etobicoke, ON M9V 4N9 | 2015-10-08 |
| 8704368 Canada Center | 1407-2667 Kipling Avenue, Toronto, ON M9V 4N9 | 2013-11-21 |
| 8653518 Canada Inc. | 404-2667 Kipling Ave, Humberview Tower, Toronto, ON M9V 4N9 | 2013-10-03 |
| Nej Care Consulting Inc. | 2677 Kipling Avenue, Unit 1805, Etobicoke, ON M9V 4N9 | 2017-10-30 |
| Welcome Newcomers Canada | 2667 Kipling Avenue, Toronto, ON M9V 4N9 | 2020-07-20 |
| Find all corporations in postal code M9V 4N9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Diana Patrick | 1102-2667 Kipling Avenue, Toronto ON M9V 4N9, Canada |
| Gloria Onyekachi | 718-2757 Kipling Avenue, Toronto ON M9V 4C4, Canada |
| Oluwatobi Akin-Agunbiade | 802-320 Niska Road, Toronto ON M3N 2W1, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M9V 4N9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Child of Man Foundation | 38 Bobwhite Crescent, Willowdale, ON M2L 2E1 | 1978-02-14 |
| Magical Child Foundation Canada | 527 Roxton Rd., Toronto, ON M6G 3R5 | 1988-05-16 |
| Kiseputinow Child and Family Services Foundation | P.o. Box 130, Hobbema, AB T0C 1N0 | 1993-06-02 |
| Care for A Child Foundation | 59 Jacobs Close, St. Albert, AB T8N 7S3 | 2016-08-12 |
| Teach A Child Foundation | 505 Burrard Street, Vancouver, BC V7X 1M5 | 2016-07-12 |
| Global Child Foundation | 2 Dallington Dr., Willowdale, ON M2J 2G3 | 1989-07-24 |
| Neema Child Foundation | 178 Brant Street West, Orillia, ON L3V 3P1 | 2019-09-04 |
| Child Development Institute Foundation | 197 Euclid Avenue, Toronto, ON M6J 2J8 | 2003-05-15 |
| International Maternal and Child Health Foundation | 801 Rue Normand, Laval, QC H7P 3Z2 | 2012-03-12 |
| Child Foundation Usa | 7030 Woodbine Avenue, Suite 500, Markham, ON L3R 6G2 | 2018-08-09 |
Please comment or provide details below to improve the information on Gadnite Child and Aged Aid Foundation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.