The Bright Branch Inc. (Corporation# 11916327) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 24, 2020.
| Corporation ID | 11916327 |
| Business Number | 745609271 |
| Corporation Name | The Bright Branch Inc. |
| Registered Office Address |
998 Old Pictou Road River John NS B0K 1N0 |
| Incorporation Date | 2020-02-24 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 4 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Colten Mauriello | 998 old pictou road, River John NS B0K 1N0, Canada |
| Connor Mackenzie | 150 Edwards Drive Southwest unit 94, Edmonton AB T6X 1M4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-02-24 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-02-24 | current | 998 Old Pictou Road, River John, NS B0K 1N0 |
| Name | 2020-02-24 | current | The Bright Branch Inc. |
| Status | 2020-02-24 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-02-24 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 998 Old pictou road |
| City | River John |
| Province | NS |
| Postal Code | B0K 1N0 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tooton Consulting Inc. | 69 Smith Cove Road, Rr#3, River John, NS B0K 1N0 | 2010-08-13 |
| Electrolysun Inc. | 1097 # 6 Highway, Rr # 3, River John, NS B0K 1N0 | 2005-09-20 |
| Harbour Authority of Skinner's Cove | 140, Skinner's Cove West Road, River John, NS B0K 1N0 | 1997-03-10 |
| Harbour Authority of Toney River | 21, Kingfisher Lane, Toney River, NS B0K 1N0 | 1996-01-17 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Matty's Four Seasons Landscaping Ltd. | 226 South Foord Street, Stellarton, NS B0K 0A2 | 2020-08-25 |
| Pyon Electric Ltd. | 2058 East River East Side Road, Rr1 Eureka, Eureka, NS B0K 1B0 | 2020-10-09 |
| Beloved Construction Inc. | 4558 Tralfalgar Road, Hopewell, NS B0K 1C0 | 2020-01-03 |
| Tnb Plumbing & Heating Inc. | 1797 Main St, Westville, NS B0K 1C0 | 2013-01-01 |
| Glt Inspection Services Inc. | 97 Halliday Road, Foxbrook, Pictou Co., P. O. Box 51, Hopewell, NS B0K 1C0 | 2005-12-22 |
| Visual Inspection and Consulting Services Inc. | 4965 Trafalgar Rd., Hopewell, NS B0K 1C0 | 2002-04-11 |
| Tatamagouche Ice Creamery Ltd. | 199 Island Road, Malagash Centre, NS B0K 1E0 | 2020-07-07 |
| Rastajedi Inc. | 986 Blue Sea Road, Malagash Point, NS B0K 1E0 | 2018-02-08 |
| Ocena Trading House Incorporated | 2061 Malagash Road, Malagash, NS B0K 1E0 | 2004-07-14 |
| Harbour Authority of Malagash | 3530 Malagash Road, Malagash Centre, NS B0K 1E0 | 1995-05-19 |
| Find all corporations in postal code B0K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Colten Mauriello | 998 old pictou road, River John NS B0K 1N0, Canada |
| Connor Mackenzie | 150 Edwards Drive Southwest unit 94, Edmonton AB T6X 1M4, Canada |
| City | River John |
| Post Code | B0K 1N0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| L. and M. Service Centre Limited | 2083 Lower Branch Rd., Branch La Have, NS B4V 4K5 | 1979-05-22 |
| Harbour Authority of Branch | 14 Gut Path, Branch, NL A0B 1E0 | 1996-04-03 |
| Harbour Authority of Branch | Branch, NL A0B 1E0 | 1990-10-16 |
| Bright & Bright Canada Inc. | 180 Mississauga Valley Blvd, Suite 163, Mississauga, ON L5A 3M2 | 1990-07-16 |
| Canada Bright Horse Holdings Inc. | 431 Avenue Mitchell, Ville Mont-royal, QC H3R 1L3 | |
| Canada Bright Horse Holdings Inc. | 2431 Guenette Street, Ville St-laurent, QC H4R 2E9 | |
| Canada Bright Horse Holdings Inc. | 2433 GuГ©nette, MontrГ©al, QC H4R 2E9 | 2005-10-04 |
| Bright Arrow Capital Holding Inc. | 1124 Rue Bellevue., L'ile-bizard, QC H9C 3B4 | 2012-01-31 |
| Cgfreedom Inc. | 8-120 Long Branch Ave, Etobicoke, ON M8W 0B1 | 2013-02-02 |
| Red Branch Consulting Inc. | 840 Springland Dr Apt 314, Ottawa, ON K1V 6L6 | 2008-10-31 |
Please comment or provide details below to improve the information on The Bright Branch Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.