GMH Cargo Ltd. (Corporation# 11916084) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 20, 2020.
| Corporation ID | 11916084 |
| Business Number | 745791673 |
| Corporation Name | GMH Cargo Ltd. |
| Registered Office Address |
47 Baby Pointe Trail Brampton ON L7A 0W3 |
| Incorporation Date | 2020-02-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Gurpreet Singh | 47 Baby Pointe Trail, Brampton ON L7A 0W3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-02-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-02-20 | current | 47 Baby Pointe Trail, Brampton, ON L7A 0W3 |
| Name | 2020-02-20 | current | GMH Cargo Ltd. |
| Status | 2020-02-20 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-02-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10896349 Canada Inc. | 47 Baby Pointe Trail, Brampton, ON L7A 0W3 | 2018-07-20 |
| Mh96 General Contractors Ltd. | 47 Baby Pointe Trail, Brampton, ON L7A 0W1 | 2019-07-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11315200 Canada Inc. | 37 Baby Pointe Trail, Brampton, ON L7A 0W3 | 2019-03-23 |
| Tours Aintisar Inc. | 49 Baby Pointe Trail, Brampton, ON L7A 0W3 | 2018-06-18 |
| 10279595 Canada Incorporated | 82 Aylesbury Dr, Brampton, ON L7A 0W3 | 2017-06-14 |
| 10147729 Canada Inc. | 27 Baby Pointe Trail, Brampton, ON L7A 0W3 | 2017-03-16 |
| 9930817 Canada Inc. | 35 Baby Pointe Trail, Brampton, ON L7A 0W3 | 2016-10-03 |
| Snair Consulting Inc. | 25 Baby Pointe Trail, Brampton, ON L7A 0W3 | 2015-01-07 |
| 7924518 Canada Inc. | 23 Baby Pointe Trail, Brampton, ON L7A 0W3 | 2011-07-21 |
| Ampaalz Trucking Inc. | 83 Aylesbury Dr, Brampton, ON L7A 0W3 | 2011-06-01 |
| Rehoboth Logistics Inc. | 1 Bryony Road, Brampton, ON L7A 0W3 | 2009-08-04 |
| Rsj Global Limited | 22 Baby Pointe Trail, Brampton, ON L7A 0W3 | 2008-06-10 |
| Find all corporations in postal code L7A 0W3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Gurpreet Singh | 47 Baby Pointe Trail, Brampton ON L7A 0W3, Canada |
| City | Brampton |
| Post Code | L7A 0W3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| A.c.f. Services Fiannciers De Cargo Aerien Inc. | Cargo Building "a", Room 243 A, Mirabel, QC J7N 1B9 | 1984-01-12 |
| Matac Cargo Ltee | Montreal International Airport, Cargo Bldg C, Mirabel, QC J7N 1C1 | 1973-11-07 |
| Icc Les Contracteurs De Cargo International Inc. | 12005 Cargo A - 3, Suite 2186, Mirabel, QC J7N 1H2 | 1999-10-01 |
| G S A Services Cargo Inc. | 12005 Cargo A-3, Edifice C, Suite 220a, Mirabel, QC J7N 1H2 | 1995-01-23 |
| Aeroceltic Canada Cargo Inc. | 12005 Rue Cargo A-3, Suite 220a, Edifice C, Mirabel, QC J7N 1H2 | 1997-12-12 |
| Air Transport Cargo Gsa Inc. | 12005 Cargo A-3, Edifice C, Suite 220a, Mirabel, QC J7N 1H2 | 1991-05-14 |
| Wi Cargo International Inc. | 12005 Cargo A-3, Suite 220a Edif. C, Mirabel, QC J7N 1H2 | 1994-05-13 |
| Logistiques De Cargo Integrees Icl Inc. | 106place Morson, Kirkland, QC H9J 3Z6 | 1997-12-23 |
| Tag Cargo Ltee | 455 St. Antoine St. West, Suite 607, Montreal, QC H2Z 1J1 | 1975-05-30 |
| G S A Cargo International Inc. | 12005 Cargo A-3, Suite 220a Edifice C, Mirabel, QC J7N 1H2 | 1999-04-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on GMH Cargo Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.