Parantheses Software Inc. (Corporation# 11915509) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 20, 2020.
| Corporation ID | 11915509 |
| Business Number | 745975474 |
| Corporation Name | Parantheses Software Inc. |
| Registered Office Address |
607 - 9 Spadina Ave Toronto ON M5V 3V5 |
| Incorporation Date | 2020-02-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Deepak Mohan | 607 - 9 Spadina Ave, Toronto ON M5V 3V5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-02-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-02-20 | current | 607 - 9 Spadina Ave, Toronto, ON M5V 3V5 |
| Name | 2020-02-20 | current | Parantheses Software Inc. |
| Status | 2020-02-20 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-02-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sun Tixx Limited | 9 Spadina Avenue, Suite 717, Toronto, ON M5V 3V5 | 2019-05-09 |
| Newtown Capital Group Limited | 717-9 Spadina Avenue, Toronto, ON M5V 3V5 | 2018-10-11 |
| Fun Kind Real You Incorporated | M01-9 Spadina Ave, Toronto, ON M5V 3V5 | 2018-10-02 |
| 9596003 Canada Corp. | 9 Spadina, Unit 801, Toronto, ON M5V 3V5 | 2016-01-22 |
| 8911398 Canada Inc. | 503-9 Spadina Ave, Toronto, ON M5V 3V5 | 2014-06-05 |
| Modulus Business Intelligence Inc. | 9 Spadina Ave., 712, Toronto, ON M5V 3V5 | 2011-08-01 |
| Ocad Student Union | 230 Richmond Street West, Unit 620, Toronto, ON M5V 3V5 | 1989-04-03 |
| Target Food Equipments Ca Inc. | 9 Spadina Avenue, Unit 505, Toronto, ON M5V 3V5 | 2019-07-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Vyolette Bee Inc. | 27 Bathurst Street, Toronto, ON M5V 0A1 | 2020-03-31 |
| Top Notch Studios Inc. | 3704-183 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 0A1 | 2019-03-07 |
| Skiin Inc. | 183 Wellington Street West, Suite 2903, Toronto, ON M5V 0A1 | 2017-11-13 |
| Together Family Foundation | 2504-183 Wellington St W, Toronto, ON M5V 0A1 | 2016-01-27 |
| Distribbeauty Inc. | 183 Wellington Street West, Toronto, ON M5V 0A1 | 2015-03-09 |
| Topzero Trade Inc. | 183, Wellington West, Suite 4702, Toronto, ON M5V 0A1 | 2015-01-27 |
| Diamond Back Fashion Inc. | 183 Wellington St West, Suite 4201, Toronto, ON M5V 0A1 | 2014-02-27 |
| 8798494 Canada Corp. | 2504-183 Wellington St W., Toronto, ON M5V 0A1 | 2014-02-23 |
| Jeffrey Fisher Home Inc. | 183 Wellington Street West, Suite 2606, Toronto, ON M5V 0A1 | 1999-12-29 |
| Evig Foundation | 183 Wellington St. W., Suite 4005, Toronto, ON M5V 0A1 | 1991-10-30 |
| Find all corporations in postal code M5V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Deepak Mohan | 607 - 9 Spadina Ave, Toronto ON M5V 3V5, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5V 3V5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Edp Software Inc. | Suite 2400, 745 Thurlow Street, Vancouver, BC V6E 0C5 | |
| Software Serieux & Technologie Inc. | 33 Rosemont, Westmount, QC | 1981-10-28 |
| Qc Med Software Inc. | 895 De La Gauchetiere West, Suite 400, Montreal, QC H3B 4G1 | |
| Pitchperfect Software Inc. | 1300 - 1969 Upper Water Street, Purdy's Wharf Tower II, Halifax, NS B3J 3R7 | |
| Conceptwave Software Inc. | 5935 Airport Road, Suite 1105, Mississauga, ON L4V 1W5 | |
| Intrinsyc Software Holdings Inc. | 800 - 885 West Georgia Street, Vancouver, BC V6C 3H1 | |
| Simpletax Software Inc. | 860 Richmond Street West, Suite 300, Toronto, ON M6J 1C9 | |
| Sred.io Software Inc. | 1408-1228 Nicola Street, Vancouver, BC V6G 2Y6 | |
| Stemsoft Software Inc. | 777 Dunsmuir Street, Suite 1300, Vancouver, BC V7X 1K2 | |
| Mingus Software Inc. | 4035, Rue Saint-ambroise, Bureau 301, MontrГ©al, QC H4C 2E1 |
Please comment or provide details below to improve the information on Parantheses Software Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.