Blue Whale Pictures Inc. (Corporation# 11915487) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 20, 2020.
| Corporation ID | 11915487 |
| Business Number | 745503136 |
| Corporation Name | Blue Whale Pictures Inc. |
| Registered Office Address |
703-10780 No.5 Road Richmond BC V6W 0B8 |
| Incorporation Date | 2020-02-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| YAXIN LIU | 703-10780 NO.5 ROAD, Richmond BC V6W 0B8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-02-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-02-20 | current | 703-10780 No.5 Road, Richmond, BC V6W 0B8 |
| Name | 2020-02-20 | current | Blue Whale Pictures Inc. |
| Status | 2020-02-20 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-02-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Frasam Investments Gp Ltd. | 2330-6900 Graybar Road, Richmond, BC V6W 0A5 | 2006-04-28 |
| Mr. Lube Canada Gp Inc. | 2330-6900 Graybar Road, Richmond, BC V6W 0A5 | 2006-04-28 |
| Mr. Lube Foundation | 2330-6900 Graybar Road, Richmond, BC V6W 0A5 | 2002-11-13 |
| The Coding Company Inc. | 14088 Riverport Way, Unit 206, Richmond, BC V6W 0A7 | 2018-04-07 |
| 11402803 Canada Inc. | 14000 Riverport Way Apt 204, Richmond, BC V6W 0B2 | 2019-05-09 |
| Cheer Up Gear Inc. | 305-10880 No. 5 Rd, Richmond, BC V6W 0B3 | 2019-10-27 |
| Musgrave Consulting Inc. | 220-10880 No. 5 Rd, Richmond, BC V6W 0B3 | 2019-02-23 |
| Productions Wojack Inc. | 115-10820 No. 5 Rd, No 5 Road, Richmond, BC V6W 0B5 | 2017-03-20 |
| Archway Immigration & Consulting Services Inc. | 403-10820 No. 5 Road, Richmond, BC V6W 0B5 | 2016-09-27 |
| Canada Maitreya Temple Association | 13231 Blundell Road, Richmond, BC V6W 1B6 | 2019-09-18 |
| Find all corporations in postal code V6W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| YAXIN LIU | 703-10780 NO.5 ROAD, Richmond BC V6W 0B8, Canada |
| City | Richmond |
| Post Code | V6W 0B8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| B.s.c. Construction Pvt Ltd. | 65, Blue Whale Blvd., Brampton, ON L6R 2M1 | 2004-01-07 |
| Blue Whale Trucking Inc. | 14 Levendale Court, Brampton, ON L6P 3X9 | 2018-10-15 |
| 11241443 Canada Inc. | 22 Blue Whale Boulevard, Brampton, ON L6R 2M2 | 2019-02-08 |
| Ssidhu Transport Inc. | 22 Blue Whale Boulevard, Brampton, ON L6R 2M2 | 2020-07-15 |
| 7280386 Canada Inc. | 24 Blue Whale Blvd, Brampton, ON L6R 2M2 | 2009-11-18 |
| 10357642 Canada Inc. | 61 Blue Whale Boulevard, Brampton, ON L6R 2M1 | 2017-08-08 |
| 11590260 Canada Inc. | 68 Blue Whale Blvd, Brampton, ON L6R 2M1 | 2019-08-26 |
| 12300877 Canada Inc. | 53 Blue Whale Boulevard, Brampton, ON L6R 2M1 | 2020-08-28 |
| Net Freight System Inc. | 75 Blue Whale Blvd, Brampton, ON L6R 2M1 | 2004-10-29 |
| 9841750 Canada Inc. | 47 Blue Whale Blvd, Brampton, ON L6R 2M1 | 2016-07-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on Blue Whale Pictures Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.