ICCALLIANCE GROUP INC. (Corporation# 11915479) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is February 20, 2020.
| Corporation ID | 11915479 |
| Business Number | 745964478 |
| Corporation Name | ICCALLIANCE GROUP INC. |
| Registered Office Address |
5032 Old Brock Road Pickering ON L1Y 1B3 |
| Incorporation Date | 2020-02-20 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Israt Karim | 25 Woodridge Crescent, Ottawa ON K2B 6M9, Canada |
| Ruhul Amin Khan | 230 Oak Street, Toronto ON M5A 2E2, Canada |
| Mohammed Siraj Ahmed | 5032 Old Brock Road, Pickering ON L1Y 1B3, Canada |
| Nasir Uddin Mahmud Khan | 230 Oak Street, Toronto ON M5A 2E2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-02-20 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-02-20 | current | 5032 Old Brock Road, Pickering, ON L1Y 1B3 |
| Name | 2020-03-03 | current | ICCALLIANCE GROUP INC. |
| Name | 2020-02-20 | 2020-03-03 | Invest Collaboratively Continuously Alliance Group ICCALLIANCEGROUP Inc. |
| Status | 2020-02-20 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-03-03 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2020-02-20 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10952621 Canada Corporation | 5032 Old Brock Road, Pickering, ON L1Y 1B3 | 2018-08-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9781129 Canada Inc. | 1734 Hoxton Street, Claremont, ON L1Y 1B3 | 2016-06-06 |
| Calcimatic Canada Limited | 5014 Brock Rd N, Claremont, ON L1Y 1B3 | 1973-02-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Marco Bucci Art Inc. | 5279 Old Brock Road, Claremont, ON L1Y 1A1 | 2020-01-01 |
| Anything Goes Renovations & Repair Ltd. | 5115 Sideline 16, Claremont, ON L1Y 1A1 | 2008-11-03 |
| Conveyor Parts Supply Incorporated | R.r. #4, Claremont, ON L1Y 1A1 | 2004-04-22 |
| Daniel J. Black Consulting Inc. | 5277 Old Brock Rd., R.r.#4, Claremont, ON L1Y 1A1 | 2002-02-18 |
| Claremont Polymer Shapes Inc. | R.r.# 4, Claremont, ON L1Y 1A1 | 1983-02-22 |
| Check My Contractor Cmc Inc. | 4894 Old Brock Road, Claremont, ON L1Y 1A2 | 2020-06-26 |
| Heal Sure Inc. | 4805 Brock Road, Claremont, ON L1Y 1A2 | 2020-04-22 |
| Styleware Inc. | 3965 Sideline 16 Rd, Claremont, ON L1Y 1A2 | 2018-05-22 |
| Durham Heritage Gas & Steam Society | 1855 Conc. #9, Claremont, ON L1Y 1A2 | 2017-11-30 |
| Darren Pritchard Services Inc. | 440 7th Concession, Pickering, ON L1Y 1A2 | 2010-12-23 |
| Find all corporations in postal code L1Y | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Israt Karim | 25 Woodridge Crescent, Ottawa ON K2B 6M9, Canada |
| Ruhul Amin Khan | 230 Oak Street, Toronto ON M5A 2E2, Canada |
| Mohammed Siraj Ahmed | 5032 Old Brock Road, Pickering ON L1Y 1B3, Canada |
| Nasir Uddin Mahmud Khan | 230 Oak Street, Toronto ON M5A 2E2, Canada |
| City | Pickering |
| Post Code | L1Y 1B3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Group'pro Laboratories Inc. | 1600 Rue Berri, Suite 213, Montreal, QC | 1985-04-24 |
| Group 35 The Real Estate Investment Group Inc. | 2 First Canadian Place, Suite 1600, Toronto, ON M5X 1J5 | 1987-02-04 |
| Canadian Leukemia Study Group | 359 Blythwood Road, Toronto, ON M4N 1A7 | 2019-10-23 |
| Le Group De Ressources Humaines Grh Inc. | Complex Desjardins, Suite 1902, Montreal, QC | 1977-07-11 |
| Le Group Securite N.a.c. Inc. | 2650 Rue Diab, St-laurent, QC | 1978-02-07 |
| Reu-dom Group Inc. | 7731 Louis Quilico, Suite 310, St-leonard, QC | 1989-02-14 |
| Sanche Group Inc. | #1 51514 Rr 262, Spruce Grove, AB T7Y 1C2 | 2019-11-21 |
| Twt Group Inc. | 800 - 515 Legget Drive, Ottawa, ON K2K 3G4 | |
| Lsg Group Inc. | 18 Capreol Court, Toronto, ON M5V 4A3 | 2019-05-14 |
| Seven Group Game Services Inc. | 1000 Sherbrooke Street West, Suite 2700, Montreal, QC H3A 3G4 | 2011-06-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on ICCALLIANCE GROUP INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.