Three Brothers CropScience Inc. (Corporation# 11915380) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is March 1, 2020.
| Corporation ID | 11915380 |
| Business Number | 743869539 |
| Corporation Name | Three Brothers CropScience Inc. |
| Registered Office Address |
55 Slade Crescent Ottawa ON K2K 2K9 |
| Incorporation Date | 2020-03-01 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Shuyou Han | 569 Rosehill Avenue, Ottawa ON K2S 0E8, Canada |
| Ming Hu | 55 Slade Crescent, Ottawa ON K2K 2K9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2020-03-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-03-01 | current | 55 Slade Crescent, Ottawa, ON K2K 2K9 |
| Name | 2020-08-12 | current | Three Brothers CropScience Inc. |
| Name | 2020-03-01 | 2020-08-12 | Three Brothers Chemicals Corporation |
| Status | 2020-03-01 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-08-12 | Amendment / Modification |
Name Changed. Section: 178 |
| 2020-03-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kandecor Corp. | 55 Slade Crescent, Ottawa, ON K2K 2K9 | 2018-08-09 |
| Can Agritrade Inc. | 55 Slade Crescent, Ottawa, ON K2K 2K9 | 2019-04-21 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Patent Refinery Incorporated | 43 Slade Cr., Kanata, ON K2K 2K9 | 2014-12-01 |
| Chris Larocque Consulting Inc. | 37 Slade Crescent, Kanata, ON K2K 2K9 | 2006-07-12 |
| 6128173 Canada Limited | 44 Slade Cr., Kanata, ON K2K 2K9 | 2003-08-14 |
| Angel Point Holdings Corp. | 37 Slade Crescent, Kanata, ON K2K 2K9 | 2003-10-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-12-20 |
| Konnexis Inc. | B-1260 Teron Road, Kanata, ON K2K 0A1 | 2002-03-15 |
| Wi-sys Communications Inc. | 31b Richardson Side Road, Kanata, ON K2K 0A1 | |
| Hickory Hill Communications Inc. | 1841 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2015-11-24 |
| 7515863 Canada Inc. | 1825 Campeau Dr., Kanata, ON K2K 0A2 | 2010-04-01 |
| Ideavibes Marketing Limited | 1681 Campeau Drive, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-01-27 |
| 7655037 Canada Inc. | 510 Finlayson Crescent, Ottawa, ON K2K 0A2 | 2010-09-21 |
| Property Cruiser Inc. | 43 Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2019-06-28 |
| 720 Sieg It Solutions Inc. | 56 Edenvale Drive, Kanata, ON K2K 0A3 | 2015-06-12 |
| Hive Real Estate Investments Inc. | 43, Hawkstone Gate, Ottawa, ON K2K 0A3 | 2020-11-06 |
| Find all corporations in postal code K2K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Shuyou Han | 569 Rosehill Avenue, Ottawa ON K2S 0E8, Canada |
| Ming Hu | 55 Slade Crescent, Ottawa ON K2K 2K9, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K2K 2K9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Bayer Cropscience Inc. | 160 Quarry Park Boulevard Se, Suite 200, Calgary, AB T2C 3G3 | |
| Bayer Cropscience Inc. | 130, 160 Quarry Park Boulevard Se, Suite 200, Calgary, AB T2C 3G3 | |
| Bayer Cropscience Holdings Inc. | 3131 114 Avenue S.e., Suite 100, Calgary, AB T2Z 3X2 | 2002-10-25 |
| Bayer Cropscience Inc. | 160 Quarry Park Boulevard Se, Suite 200, Calgary, AB T2C 3G3 | |
| Bayer Cropscience Holdings Inc. | 160 Quarry Park Boulevard Se, Suite 200, Calgary, AB T2C 3G3 | |
| La Cie De Gestion Dex Brothers Inc. | 157 St-paul Street West, Suite 60, Montreal, QC H2Y 1Z5 | 1992-02-11 |
| Gestion R.f. Brothers Ltee | 10539 Pie Ix Blvd., Montreal-north, QC H1H 4A3 | 1968-08-26 |
| Societe De Portefeuille Four Brothers Ltee | 1377-a Cremazie Boulevard West, Montreal, QC H4N 2M4 | 1978-09-29 |
| R.t. Stevenson Brothers International Carriers Inc. | 1259 Road 202, Franklin, QC J0S 1E0 | 1995-03-13 |
| Brothers By Sports Entertainment Agency Inc. | 1350 Rue Mazurette App. 309, MontrГ©al, QC H4N 1H2 | 2007-12-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on Three Brothers CropScience Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.