Pristine Distributions Inc. (Corporation# 11681834) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 15, 2019.
| Corporation ID | 11681834 |
| Business Number | 765843339 |
| Corporation Name | Pristine Distributions Inc. |
| Registered Office Address |
301-1321 Blanshard Street Victoria BC V8W 0B6 |
| Incorporation Date | 2019-10-15 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Phillip Gaudet | 501-373 Tyee Road, Victoria BC V9A 0B3, Canada |
| Tyler Slobodan | 1213 Juno Street, Victoria BC V9A 5J9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-10-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-10-15 | current | 301-1321 Blanshard Street, Victoria, BC V8W 0B6 |
| Name | 2019-10-15 | current | Pristine Distributions Inc. |
| Status | 2019-10-15 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-10-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-29 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Meris Inc. | 301-1321 Blanshard Street, C/o Waller Law, Victoria, BC V8W 0B6 | 2016-11-16 |
| Astute Legal Inc. | 301-1321 Blanshard Street, Victoria, BC V8W 0B6 | 2019-10-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| True North Equipment Finance Ltd. | #301-1321 Blanshard Street, Victoria, BC V8W 0B6 | 2015-03-23 |
| Sephiroth Asr Inc. | 301 - 1321 Blanshard Street, Victoria, BC V8W 0B6 | 2014-09-26 |
| Custom Care Connection Inc. | 1321 Blanshard Street, Suite #301, Victoria, BC V8W 0B6 | 2012-06-25 |
| Hcp Social Infrastructure (canada) Ltd. | 1321 Blanshard Street, Suite 301, Victoria, BC V8W 0B6 | 2006-12-01 |
| Kytola Instruments Ltd. | 1321 Blanshard Street, Suite 301, Victoria, BC V8W 0B6 | 2002-10-04 |
| Innisfree Canada Limited | 1321 Blanshard Street, Suite 301, Victoria, BC V8W 0B6 | 2009-02-03 |
| Canada Pier Immigration Inc. | 1321 Blanshard Street, Suite 301, Victoria, BC V8W 0B6 | 2016-09-02 |
| 10999008 Canada Inc. | 1321 Blanshard Street, Suite 301, Victoria, BC V8W 0B6 | 2018-09-18 |
| Sol Paradiso X Motors Ltd. | 1321 Blanshard Street, Suite 301, Victoria, BC V8W 0B6 | 2020-10-30 |
| Hamilton-horne Corporation | #301-1321 Blanshard Street, Victoria, BC V8W 0B6 | 2020-12-10 |
| Find all corporations in postal code V8W 0B6 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Phillip Gaudet | 501-373 Tyee Road, Victoria BC V9A 0B3, Canada |
| Tyler Slobodan | 1213 Juno Street, Victoria BC V9A 5J9, Canada |
| City | Victoria |
| Post Code | V8W 0B6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Pristine Publications Inc. | 120 Hodgson Ave., King, ON L7B 0C7 | 1994-03-29 |
| Pristine Analytics Inc. | 154 Moffat, Brampton, ON L6Y 4R8 | 2013-04-11 |
| Pristine Interiors Inc. | 528-15 Northtown Way, North York, ON M2N 7A2 | 2019-01-01 |
| Pristine Power Inc. | 222 - 3rd Avenue Sw., Suite 900, Calgary, AB T2P 0B4 | 2004-08-06 |
| Pristine Labs Inc. | 12048 216 St, Maple Ridge, BC V2X 5J3 | 2015-06-21 |
| Pristine Choice Consulting Inc. | 94 Midland Avenue, Scarborough, ON M1N 4A2 | 2013-05-02 |
| Pristine Equity Inc. | 1020 Alenmede Crest, Ottawa, ON K2B 8K5 | 2017-11-09 |
| Pristine Greens Inc. | 371 - 1500 14 St Sw, в„… Matthew Jess, Calgary, AB T3C 1C9 | 2018-10-01 |
| Pristine Mode Systems Inc. | 40 Panora Close, Nw, Calgary, AB T3K 0G4 | 2014-10-14 |
| Pristine Apparel Inc. | 103 2220 Sooke Road, Victoria, BC V9B 0G9 | 2015-08-11 |
Please comment or provide details below to improve the information on Pristine Distributions Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.