TANGO LOGISTICS INC. (Corporation# 11681508) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 15, 2019.
| Corporation ID | 11681508 |
| Business Number | 766594279 |
| Corporation Name | TANGO LOGISTICS INC. |
| Registered Office Address |
6045 Creditview Road Unit 194 Mississauga ON L5V 0B1 |
| Incorporation Date | 2019-10-15 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| K.B.BALANERMALAN BALASINGAM | 6045 Creditview Road, Unit 194, Mississauga ON L5V 0B1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-10-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-10-15 | current | 6045 Creditview Road, Unit 194, Mississauga, ON L5V 0B1 |
| Name | 2019-10-15 | current | TANGO LOGISTICS INC. |
| Status | 2019-10-15 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-10-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 6045 Creditview Road |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5V 0B1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hands In Poor Places Organization | 6045 Creditview Road, Suite 205, Missisauga, ON L5V 0B1 | 2008-01-31 |
| Mar1 Consulting Inc. | 6045 Creditview Road, Suite 301, Mississauga, ON L5V 0B1 | 2007-05-04 |
| Unifique Computing and Consulting Service Inc. | 6045 Creditview Road, Suite 128, Mississauga, ON L5V 0B1 | 2011-10-26 |
| 8299137 Canada Corporation | 6045 Creditview Road, Mississauga, ON L5V 2A8 | 2012-09-18 |
| 8299145 Canada Corporation | 6045 Creditview Road, Mississauga, ON L5V 2A8 | 2012-09-18 |
| 8299153 Canada Corporation | 6045 Creditview Road, Mississauga, ON L5V 2A8 | 2012-09-18 |
| 8299188 Canada Corporation | 6045 Creditview Road, Mississauga, ON L5V 2A8 | 2012-09-18 |
| Dent Riddance Inc. | 6045 Creditview Road, Mississauga, ON L5V 0B1 | 2004-09-22 |
| Tengo Inc. | 6045 Creditview Road, Suite # 325, Mississauga, ON L5V 0B1 | 2017-03-21 |
| 11532634 Canada Corporation | 6045 Creditview Road, Mississauga, ON L5V 0B1 | 2019-07-24 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12456125 Canada Inc. | 6045 Creditview Road - 304, Mississauga, ON L5V 0B1 | 2020-10-29 |
| Blue Collar Service247 Inc. | 197-6045 Creditview Rd, Mississauga, ON L5V 0B1 | 2020-10-27 |
| Utopia Marble and Granite Inc. | 214-6045 Creditview Road, Mississauga, ON L5V 0B1 | 2020-05-26 |
| 11192892 Canada Corporation | Unit F5, 6045 Creditview Road, Mississauga, ON L5V 0B1 | 2019-01-11 |
| 10888125 Canada Corporation | F5-6045 Creditview Road, Mississauga, ON L5V 0B1 | 2018-07-16 |
| Tengo Logistics Inc. | 6045 Creditview Road, Suite 176, Mississauga, ON L5V 0B1 | 2018-02-02 |
| 10355224 Canada Inc. | 6045 Creditview Road Suite 322, Mississauga, ON L5V 0B1 | 2017-08-07 |
| Above The Odds Inc. | 6045 Creditview Road, Unit 320, Mississauga, ON L5V 0B1 | 2016-08-15 |
| 9829725 Canada Incorporated | 180-6045 Creditview Road, Mississauga, ON L5V 0B1 | 2016-07-13 |
| 9362932 Canada Inc. | 316-6045 Creditview, Mississauga, ON L5V 0B1 | 2015-07-09 |
| Find all corporations in postal code L5V 0B1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| K.B.BALANERMALAN BALASINGAM | 6045 Creditview Road, Unit 194, Mississauga ON L5V 0B1, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5V 0B1 |
| Category | logistic |
| Category + City | logistic + Mississauga |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Roulottes En Bois Tango Inc. | 318 ElzÉar-st-jean, Magog, QC J1X 7N6 | 2008-06-13 |
| Tango 1 Special Events Inc. | 1771 Kent, Chambly, QC J3L 4R5 | 1998-02-23 |
| Do You Tango Investments Inc . | 205 Rue Autumn, Dollard-des-ormeaux, QC H9G 2V2 | 2003-03-05 |
| Digital Tango LtГ©e | 936 Avenue Du Mont-royal E., Montreal, QC H2J 1X2 | 1986-05-20 |
| Hotel 2 Tango Inc. | 110 Van Horne, 1st Floor, Montreal, QC H2T 2J3 | 2006-11-01 |
| Tango Rj Consultant Inc. | 122, Rue Isabelle, Gatineau, QC J8Y 5H3 | 2010-06-22 |
| Gurmik Impex Inc. | 10 Tango Rd, Brampton, ON L6P 2K3 | 2004-11-10 |
| Two 2 Tango Consulting Inc. | 15717 92 Ave, Edmonton, AB T5R 5C5 | 2001-11-01 |
| QuÉbec Tango Lima Inc. | 410, Lemesurier, Bureau 101, QuÉbec, QC G1J 1P9 | 2018-06-13 |
| Tango T, Inc. | 1496 Lagan Way, Ottawa, ON K1B 3S6 | 2012-04-24 |
Please comment or provide details below to improve the information on TANGO LOGISTICS INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.