STOKE SECURITY SERVICES INC. (Corporation# 11681486) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 15, 2019.
| Corporation ID | 11681486 |
| Business Number | 766602478 |
| Corporation Name | STOKE SECURITY SERVICES INC. |
| Registered Office Address |
110 Claireport Crescent Unit 1 Toronto ON M9W 6P3 |
| Incorporation Date | 2019-10-15 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Marian Omwansi | 9 Tamarisk Drive, Etobicoke ON M9V 1S2, Canada |
| Robert Onianwah | 110 Claireport Crescent Unit 1, Toronto ON M9W 6P3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-10-15 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-10-15 | current | 110 Claireport Crescent Unit 1, Toronto, ON M9W 6P3 |
| Name | 2019-10-15 | current | STOKE SECURITY SERVICES INC. |
| Status | 2019-10-15 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-10-15 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Wells Feva Production Inc. | 110 Claireport Crescent Unit 1, Toronto, ON M9W 6P3 | 2014-05-20 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| National Fitness Products of Canada Inc. | 110 Claireport Crescent, Unit 6, Etobicoke, ON M9W 6P3 | 2000-02-22 |
| Sama Advertising Inc. | 110 Claireport Crescent, Suite 1, Etobicoke, ON M9W 6P3 | 2009-01-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12155567 Canada Inc. | 5 - 7003 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2020-06-25 |
| Raizel Productions Inc. | 7001 Steeles Ave W, Unit 20, Toronto, ON M9W 0A2 | 2019-11-20 |
| Solomo Media Inc. | Unit#11, 7003 Steeles Ave W, Etobicoke, ON M9W 0A2 | 2019-09-14 |
| Tkg Recruiting Services Inc. | 7001, 18, Etobicoke, ON M9W 0A2 | 2019-06-27 |
| Rpatech Corporation | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2019-06-25 |
| Sunlyte Led Lighting Solutions Ltd. | 19 - 7001 Steeles Ave. West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-08-04 |
| Vedic Holistic Living of Canada | 7001 Steeles Ave. West, #18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-07-07 |
| Vital Radiology Services Canada Inc. | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2016-05-06 |
| Canada-india Friendship Group Inc. | 7001 Steeles Avenue West, Suite 18, Toronto, ON M9W 0A2 | 2014-07-23 |
| Jai Mata Di Entertainment Inc. | 19-7001 Steeles Avenue West, Toronto, ON M9W 0A2 | 2013-04-12 |
| Find all corporations in postal code M9W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Marian Omwansi | 9 Tamarisk Drive, Etobicoke ON M9V 1S2, Canada |
| Robert Onianwah | 110 Claireport Crescent Unit 1, Toronto ON M9W 6P3, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M9W 6P3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Centre D'aubaines Stoke Inc. | Rue Principale, Stoke, QC J0B 3G0 | 1981-09-14 |
| Les Ecuries Boisvert Inc. | R.r. # 1 Stoke, Stoke, QC | 1981-03-05 |
| Trans World Security Services Ltd. | #111,8056,king George Boulevard, Surrey, BC V3W 5B5 | |
| G4s Security Services (quebec) Ltd. | 703 Evans Avenue, Suite 103, Toronto, ON M9C 5E9 | 1993-07-16 |
| Services De Securite M.b.g. Inc. | 150 Des Cedres, Duvernay Est, Laval, QC H7A 2V8 | 1983-06-03 |
| C.m. Security Consulting Services Ltd. | 2995 Rue Sartelon, St-laurent, QC H4R 1E6 | 1977-07-13 |
| Sss Services Et Systemes De Securite Limitee | 77 Metcalfe Street, Suite 411, Ottawa, ON | 1974-04-05 |
| Crownworld Business Services and Excel Security Services and Logistics Inc. | 6519 94 Street Northwest, Edmonton, AB T6E 3C7 | 2020-09-22 |
| Sultanate Special Operational Security Services Inc. | 285 Ontario St N #207, Milton, ON L9T 2T8 | 2017-01-01 |
| Services De Securite Executive Ltee | 777 Dunsmuir St, Suite 1300 Box 10424, Vancouver, BC V7Y 1K2 |
Please comment or provide details below to improve the information on STOKE SECURITY SERVICES INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.