GESTION FRANCE ANNE INC. (Corporation# 1168142) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is July 6, 1981.
| Corporation ID | 1168142 |
| Corporation Name | GESTION FRANCE ANNE INC. |
| Registered Office Address |
3300 Monod Suite 13 Chomedey, Laval QC H7V 3S1 |
| Incorporation Date | 1981-07-06 |
| Dissolution Date | 1996-03-21 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 1 - 15 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| RICHARD HOUDE | 3300 MONOD SUITE 21, CHOMEDEY LAVAL QC H7V 3S1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1981-07-06 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1981-07-05 | 1981-07-06 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1981-07-06 | current | 3300 Monod, Suite 13, Chomedey, Laval, QC H7V 3S1 |
| Name | 1981-07-06 | current | GESTION FRANCE ANNE INC. |
| Status | 1996-03-21 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1996-03-21 | 1996-03-21 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1981-07-06 | 1996-03-21 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1996-03-21 | Dissolution | |
| 1981-07-06 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 1987 | 1987-04-08 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 3300 MONOD |
| City | CHOMEDEY, LAVAL |
| Province | QC |
| Postal Code | H7V 3S1 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 163791 Canada Inc. | 3300 Rue Monod, Suite 22, Chomedey Laval, QC H7V 3S1 | 1988-09-09 |
| 151886 Canada Inc. | 3290 Monod Street, Apt. 46, Chomedey, Laval, QC H7V 3S1 | 1986-09-12 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 154355 Canada Inc. | 601-3045 Boul. Notre-dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1987-02-17 |
| Marie Art DÉco Inc. | 1202-3045 Boulevard Notre Dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1983-01-25 |
| Les Placements Gelinotte Inc. | 804-3045 Boul. Notre Dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1981-12-17 |
| Gestion Jovie Inc. | 3045 Boul. Notre Dame, App. 903, Laval, QC H7V 0A1 | 1980-11-10 |
| Centre Le Triangle Rouge Inc. | 3045 Boul. Notre-dame, #1708, Laval, QC H7V 0A1 | 1980-03-13 |
| Investissements Goulam Ltee | 806-3045 Boulevard Notre Dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1978-02-13 |
| J.c. Laverdure Limited | 307 3045, Notre-dame, Laval, QC H7V 0A1 | 1969-04-22 |
| Groupe Immobilier Myre Inc. | 502-3045, Boul. Notre-dame, Laval, QC H7V 0A1 | |
| Les Logiciels Avilo Inc. | 2905, Place Louis-r.-renaud, Bureau 501, Laval, QC H7V 0A3 | 2012-09-07 |
| 6477526 Canada Inc. | 2805, Place Louis-r.-renaud, Laval, QC H7V 0A3 | 2005-11-14 |
| Find all corporations in postal code H7V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| RICHARD HOUDE | 3300 MONOD SUITE 21, CHOMEDEY LAVAL QC H7V 3S1, Canada |
| City | CHOMEDEY, LAVAL |
| Post Code | H7V3S1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| New France Management Inc. | 800 Place Victoria, Suite 3400, Montreal, QC H4Z 1E9 | 1995-09-13 |
| France B. Holdings Inc. | Place Bonaventure, P.o.box 949, Montreal, QC | 1976-09-03 |
| France-riviera Management Inc. | 6210 Boul. Decarie, Montreal, QC H3X 2J9 | 1983-05-20 |
| Mobilier D'art De Nouvelle-france Inc. | 69 Rue Ste-anne, Quebec, QC G1R 3X4 | 1978-08-31 |
| Salon France-lyse Inc. | 148 Champagne, Ste Anne Des Plaines, QC J0N 1H0 | 1986-04-09 |
| Anne France De Montreal Inc. | 5830 Jeanne Lajoie, St-leonard, QC H1P 1C8 | 1980-08-12 |
| Gestion Jean Couture Inc. | 463 Cote Ste-anne, Ste-anne-de-beaupre, QC G0A 3C0 | 1981-01-30 |
| Gestion Ducobo Inc. | 105 Boulevard Ste-anne, Ste-anne-de-la-pointe-au-, QC G0K 1G0 | 1978-03-23 |
| Gestion Multi-bГ‚timents Inc. | 90 Ste.anne, Bur.202, Ste-anne-de-bellevue, QC H9X 1L8 | 1997-04-22 |
| Gestion Vermette-charlebois Ltee | 144 C Rue Ste-anne, Ste-anne Des Plaines, QC | 1980-06-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on GESTION FRANCE ANNE INC..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.