HIGH RIVER CHAMBER OF COMMERCE (Corporation# 11681) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 17, 1978.
| Corporation ID | 11681 |
| Business Number | 138291182 |
| Corporation Name | HIGH RIVER CHAMBER OF COMMERCE |
| Registered Office Address |
High River P.o. Box: 5244 High River AB T1V 1M4 |
| Incorporation Date | 1978-05-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 13 - 13 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| KEVIN GENEROUX | 1103- 18TH STREET SE, HIGH RIVER AB T1V 2A9, Canada |
| YOUSRA JOMHA | #3, 103 3rd AVE SW, HIGH RIVER AB T1V 0E2, Canada |
| Ashley Baron | 112 B 4TH AVE SW, High River AB T1V 1R3, Canada |
| JENNIFER AVERY | #4 28- 12TH AVENUE SE, HIGH RIVER AB T1V 1M3, Canada |
| Mavis Cann | 28 12AVE SE, High River AB T1V 1T2, Canada |
| Tom Sales | 2198 High Country Rise NW, High River AB T1V 0E2, Canada |
| Tracy Hill | -, Box 1606, Okestoks AB T1S 1B6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1978-05-17 | current |
Boards of Trade Act - Part II (BOTA - Part II) Loi sur les chambres de commerce - partie II (LCH - Partie II) |
| Act | 1978-05-16 | 1978-05-17 |
Boards of Trade Act - Part II (BOTA - Part II) Loi sur les chambres de commerce - partie II (LCH - Partie II) |
| Address | 2019-04-25 | current | High River, P.o. Box: 5244, High River, AB T1V 1M4 |
| Address | 2014-09-05 | 2019-04-25 | P.o. Box: 5244, High River, AB T1V 1M4 |
| Address | 2003-03-31 | 2014-09-05 | 406 - 1 Street S.w., Box 5244, High River, AB T1V 1M4 |
| Address | 1978-05-17 | 2003-03-31 | 520 Macleod Trail West, P.o. 5244, High River, AB T1V 1M4 |
| Name | 1978-05-17 | current | HIGH RIVER CHAMBER OF COMMERCE |
| Status | 1978-05-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1978-05-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2019 | 2019-03-28 | |
| 2018 | 2018-03-29 | |
| 2017 | 2016-11-28 |
| Address | HIGH RIVER |
| City | HIGH RIVER |
| Province | AB |
| Postal Code | T1V 1M4 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| S&rt Your Pet Supplies Online Ltd. | 117 Macleod Trail S.w., High River, AB T1V 1M4 | 2013-04-17 |
| Phillips Innovative Inc. | Po Box 5154, High River, AB T1V 1M4 | 2004-07-19 |
| 3935159 Canada Inc. | Southeast 1/4, Section 13, Township 20, Range 29, West of 4th Meridian, High River, AB T1V 1M4 | 2001-08-15 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Poweren Corporation | 411 High Park Place Nw, High River, AB T1V 0A6 | 2003-10-01 |
| Green Living Agricultural Company Ltd. | 130 Hamptons Common Ne, High River, AB T1V 0B1 | 2016-06-13 |
| Royal Flying Corps School of Aerial Fighting Ltd. | 1504 Montrose Terrace Se, High River, AB T1V 0B4 | 2019-07-10 |
| Caritas College Ltd. | 2122 High Country Rise Nw, High River, AB T1V 0E1 | 2019-01-21 |
| 11588354 Canada Inc. | 2221 High Country Rise Nw, High River, AB T1V 0E2 | 2019-08-25 |
| 10573914 Canada Limited | 1927 High Park Circle, High River, AB T1V 0E7 | 2018-01-09 |
| 7985738 Canada Corporation | 102-416 Centre Street South East, High River, AB T1V 0G5 | 2011-09-28 |
| Tele Corporation | 416 Centre Street South East, Units 103 and 104, High River, AB T1V 0G5 | 2006-10-06 |
| Take Down Security Ltd. | 212 - 9 Avenue Sw, High River, AB T1V 1A4 | 2004-04-06 |
| Canadian Fellowship of Christian Cowboys | 1012 - 9th Street West, High River, AB T1V 1B1 | 1991-07-27 |
| Find all corporations in postal code T1V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| KEVIN GENEROUX | 1103- 18TH STREET SE, HIGH RIVER AB T1V 2A9, Canada |
| YOUSRA JOMHA | #3, 103 3rd AVE SW, HIGH RIVER AB T1V 0E2, Canada |
| Ashley Baron | 112 B 4TH AVE SW, High River AB T1V 1R3, Canada |
| JENNIFER AVERY | #4 28- 12TH AVENUE SE, HIGH RIVER AB T1V 1M3, Canada |
| Mavis Cann | 28 12AVE SE, High River AB T1V 1T2, Canada |
| Tom Sales | 2198 High Country Rise NW, High River AB T1V 0E2, Canada |
| Tracy Hill | -, Box 1606, Okestoks AB T1S 1B6, Canada |
| City | HIGH RIVER |
| Post Code | T1V 1M4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| High Level & District Chamber of Commerce | 10803 - 96 Street, High Level, AB T0H 1Z0 | 1986-09-26 |
| Hay River Chamber of Commerce | 10k Gagnier Street, Hay River, NT X0C 1G1 | 1973-08-31 |
| The Peace River Board of Trade and Chamber of Commerce | Peace River, Box 6599, Peace River, AB T8S 1S4 | 1922-05-03 |
| Campbell River and District Chamber of Commerce | 900 Alder Street, Campbell River, BC V9W 2P6 | 1931-02-20 |
| High River Fire Brigade Society | 309b Macleod Trail Sw, High River, AB T1V 1Z5 | 2020-02-25 |
| Deep River and District Chamber of Commerce | P.o. Box 1227, Deep River, ON K0J 1P0 | 1992-12-22 |
| Rainy River and District Chamber of Commerce | Po Box 220, Rainy River, ON P0W 1L0 | 1932-12-05 |
| The Blue River and District Chamber of Commerce | Blue River, BC | 1929-10-01 |
| Blind River Chamber of Commerce | 243 Causley St., P.o. Box: 998, Blind River, ON P0R 1B0 | 1907-01-16 |
| Spirit River Chamber of Commerce | Spirit River, AB T0H 3G0 | 1954-11-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on HIGH RIVER CHAMBER OF COMMERCE.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.