Hairstyle King - Barbers Lounge Inc. (Corporation# 11680935) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 14, 2019.
| Corporation ID | 11680935 |
| Business Number | 765939137 |
| Corporation Name | Hairstyle King - Barbers Lounge Inc. |
| Registered Office Address |
2-83 Kennedy Road South Brampton ON L6W 3P3 |
| Incorporation Date | 2019-10-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Patrick Gilpin | 2-83 Kennedy Road South, Brampton ON L6W 3P3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-10-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-10-14 | current | 2-83 Kennedy Road South, Brampton, ON L6W 3P3 |
| Name | 2019-10-14 | current | Hairstyle King - Barbers Lounge Inc. |
| Status | 2019-10-14 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-10-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Hair Concept Barbers International Inc. | 11 - 83 Kennedy Rd South, Brampton, ON L6W 3P3 | 2015-09-17 |
| Shiv Haulage Group Ltd. | 83 Kenedy Rd S, Brampton, ON L6W 3P3 | 2015-08-13 |
| 9059148 Canada Limited | 83 Kennedy Rd S Unit 12, Brampton, ON L6W 3P3 | 2014-10-21 |
| 8517495 Canada Limited | 83 Kennedy Rd S 12, Brampton, ON L6W 3P3 | 2013-05-09 |
| 8211884 Canada Inc. | 21-83 Kennedy Rd S, Brampton, ON L6W 3P3 | 2012-06-06 |
| 7933754 Canada Inc. | 83 Kennedy Rd South, Brampton, ON L6W 3P3 | 2011-08-03 |
| Interforce International Inc. | 83 Kennedy Rd S, Unit 12, Brampton, ON L6W 3P3 | 2011-05-31 |
| Higher Ground Neighbourhood Outreach | 83 Kennedy Road South, Suite 1819, Brampton, ON L6W 3P3 | 2007-05-03 |
| Chinar Restaurant Inc. | 83 Kennedy Road South, Unit No. 8, Brampton, ON L6W 3P3 | 2009-12-18 |
| Dupsari Traders Ltd. | 83 Kennedy Road South, Brampton, ON L6W 3P3 | 2010-02-19 |
| Find all corporations in postal code L6W 3P3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Patrick Gilpin | 2-83 Kennedy Road South, Brampton ON L6W 3P3, Canada |
| City | Brampton |
| Post Code | L6W 3P3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| The Bent King Board Game Cafe and Wine Lounge Inc. | 156 Market Street, Brantford, ON N3T 3A4 | 2015-08-11 |
| My Martini Lounge Inc. | C/o Marianne Godwin, 130 King Street West, Suite 1800, Toronto, ON M5X 1E3 | 2012-08-29 |
| Topshelf Barbers Xo & Co. Limited | 53 Leith Dr., Bradford, ON L3Z 0V6 | 2018-11-30 |
| Doorstep Barbers Inc. | 591 Northampton Place, Waterloo, ON N2T 2M4 | 2019-01-17 |
| Ayuhdat Barbers & Hairstylist Inc. | 143 Clarence Street, Brampton, ON L6W 1T2 | 2016-09-02 |
| Peaky Barbers Incorporated | A 1848 Carling Ave, Ottawa, ON K2A 1E3 | 2020-06-20 |
| Hair Concept Barbers International Inc. | 11 - 83 Kennedy Rd South, Brampton, ON L6W 3P3 | 2015-09-17 |
| Canadian Barbers & Men's Hairstylist Association | 10 Gateway Boulevard, Don Mills, ON M3C 3A1 | 1976-11-01 |
| Elevated Barbers Inc. | 109 Dundas Street Upper Unit, London, ON N6A 1E8 | 2018-08-12 |
| Nix Global Barbers & Hairstyles Inc. | 1212 Dundas Street West, Unit B, Mississauga, ON L5C 1E2 | 2020-07-10 |
Please comment or provide details below to improve the information on Hairstyle King - Barbers Lounge Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.