GURUKRIPA SCHOOL OF MUSIC INCORPORATED (Corporation# 11680919) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 14, 2019.
| Corporation ID | 11680919 |
| Business Number | 766397277 |
| Corporation Name | GURUKRIPA SCHOOL OF MUSIC INCORPORATED |
| Registered Office Address |
81 Bleasdale Avenue Brampton ON L7A 0S1 |
| Incorporation Date | 2019-10-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Vidhyashankar Srinivasan | 81 Bleasdale Avenue, Brampton ON L7A 0S1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-10-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-10-14 | current | 81 Bleasdale Avenue, Brampton, ON L7A 0S1 |
| Name | 2019-10-14 | current | GURUKRIPA SCHOOL OF MUSIC INCORPORATED |
| Status | 2019-10-14 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-10-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-11-05 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Gurukripa Digital Marketing Inc. | 81 Bleasdale Avenue, Brampton, ON L7A 0S1 | 2019-10-24 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Genius Giants It Solutions Corporation | 51 Bevington Road, Brampton, ON L7A 0S1 | 2017-04-12 |
| Blue Northern Lights Consulting Inc. | 79 Bleasdale Avenue, Brampton, ON L7A 0S1 | 2017-04-02 |
| Batra and Associates Immigration Advocates Inc. | 27, Bevington Road, Brampton, ON L7A 0S1 | 2017-03-02 |
| Kauthar Consulting Inc. | 37 Bevington Rd., Brampton, ON L7A 0S1 | 2016-03-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 8424373 Canada Inc. | 47 Accent Cir, Brampton, ON L7A 0A3 | 2013-02-04 |
| City Sign and Lighting Ltd. | 54 Lathbury Street, Brampton, ON L7A 0A5 | 2018-03-27 |
| 11811584 Canada Inc. | 2214 Wanless Drive, Brampton, ON L7A 0A6 | 2019-12-27 |
| Studio By Kc Corp. | 9 Smallwood Road, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-09-08 |
| 12136449 Canada Inc. | 257 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-17 |
| 11474537 Canada Inc. | 6 Sweetviolet Ct, Brampton, ON L7A 0A7 | 2019-06-19 |
| 10281034 Canada Corp. | 169 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2017-06-15 |
| Quick Workforce Recruiters Inc. | 258 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-01-30 |
| 12102838 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-06-03 |
| 12524830 Canada Inc. | 263 Robert Parkinson Drive, Brampton, ON L7A 0A7 | 2020-11-26 |
| Find all corporations in postal code L7A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Vidhyashankar Srinivasan | 81 Bleasdale Avenue, Brampton ON L7A 0S1, Canada |
| City | Brampton |
| Post Code | L7A 0S1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rabinirjhar School of Music | 31 Monterrey Drive, Toronto, ON M9V 1S7 | 2010-07-06 |
| Encore School of Music Inc. | 109, Inspire Blvd, Brampton, ON L6R 3X8 | 2015-10-08 |
| Classic Music School - Ottawa On, Ltd. | 756 Kilbirnie Drive, Nepean, ON K2J 0M2 | 2010-08-17 |
| Fine School of Music Inc. | 36 Velvet Grass Lane, Brampton, ON L6R 1W1 | 2015-03-04 |
| Ap School of Music and Arts Ltd. | 13 Panorama Hills Circle Nw, Calgary, AB T3K 4T5 | 2016-05-15 |
| All Stars Music School Inc. | 9730 Dufferin Street, Unit 4a, Maple, ON L6A 4L6 | 2011-02-01 |
| The Regent Park School of Music Foundation | 585 Dundas St. E., Suite #220, Toronto, ON M5A 2B7 | 2003-08-26 |
| Thatgood School of Music & Arts | 6218 32 Side Road, Acton, ON L7J 2L7 | 2020-06-16 |
| Royal School of Church Music, Canada | 2338 Brookhurst Road, Mississauga, ON L5J 1R2 | 2007-03-28 |
| The Canadian Renaissance Music Summer School | 256113 25th Line, Rr2, Lakeside, ON N0M 2G0 | 2019-11-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on GURUKRIPA SCHOOL OF MUSIC INCORPORATED.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.