Inner Wellness Institute Inc. (Corporation# 11680820) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 14, 2019.
| Corporation ID | 11680820 |
| Business Number | 766553879 |
| Corporation Name | Inner Wellness Institute Inc. |
| Registered Office Address |
1608 - 1580 Mississauga Valley Boulevard Mississauga ON L5A 3T8 |
| Incorporation Date | 2019-10-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Abhishek Papneja | 1608 - 1580 Mississauga Valley Boulevard, Mississauga ON L5A 3T8, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-10-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-10-14 | current | 1608 - 1580 Mississauga Valley Boulevard, Mississauga, ON L5A 3T8 |
| Name | 2019-10-14 | current | Inner Wellness Institute Inc. |
| Status | 2019-10-14 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-10-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-10-01 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 1608 - 1580 Mississauga Valley Boulevard |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L5A 3T8 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Lang Ya Ge International Consulting Inc. | B100 - 1580 Mississauga Valley Blvd, Mississauga, ON L5A 3T8 | 2016-01-05 |
| 8653950 Canada Inc. | 1580 Mississauga Valley Blvd Suite 804, Mississauga, ON L5A 3T8 | 2013-10-03 |
| Freelife Canada Cross-cultural Communication Inc. | B100 - 1580 Mississauga Valley Blvd., Mississauga, ON L5A 3T8 | 2011-07-22 |
| Klinitia Inc. | 1580 Mississauga Valley Blvd, Unit # 101, Mississauga, ON L5A 3T8 | 2011-03-15 |
| Undivided Records Inc. | 1580 Mississauga Valley Blvd., Unit 1712, Mississauga, ON L5A 3T8 | 2006-11-15 |
| Whin Proprietary Custom Formulas Corp. | 1707-1580 Mississauga Valley Boulevard, Mississauga, ON L5A 3T8 | 1984-11-22 |
| 8932000 Canada Corporation | 1580 Mississauga Valley Blvd, U-509, Mississauga, ON L5A 3T8 | 2014-06-23 |
| Somoon Foods Inc. | 1580 Mississauga Valley Blvd., Unit 1906, Mississauga, ON L5A 3T8 | 2020-05-06 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11770128 Canada Inc. | 570 Lolita Gardens, #215, Mississauga, ON L5A 0A1 | 2019-12-02 |
| The Toe Bro Inc. | 570 Lolita Gardens, Unit 241, Mississauga, ON L5A 0A1 | 2018-12-11 |
| 10731757 Canada Inc. | Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 0A1 | 2018-04-13 |
| Moody's Acquisitions Inc. | 413 - 570 Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 0A1 | 2017-08-15 |
| 9596704 Canada Inc. | 429 - 570 Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 0A1 | 2016-01-23 |
| Alwahab Restoration Ltd. | 329-570 Lolita Gardens, Mississauga, ON L5A 0A1 | 2015-03-23 |
| 11945637 Canada Inc. | 2059 Cliff Road, Mississauga, ON L5A 0A7 | 2020-03-06 |
| Wonder Education Consulting Ltd. | 2060 Excalibur Way, Mississauga, ON L5A 0A7 | 2019-10-29 |
| My Simple Home Inc. | 436 Ladycroft Terr, Mississauga, ON L5A 0A7 | 2019-09-12 |
| Compu-analytics Consulting Inc. | 350 Ladycroft Terrace, Mississauga, ON L5A 0A7 | 2018-03-06 |
| Find all corporations in postal code L5A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Abhishek Papneja | 1608 - 1580 Mississauga Valley Boulevard, Mississauga ON L5A 3T8, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L5A 3T8 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Second Opinion Wellness Institute Inc. | 734 7th Avenue S.w., Suite 605, Calgary, AB T2P 3P8 | 1997-06-11 |
| Neuro Wellness Institute Inc. | 3395 Howard Avenue, Windsor, ON N9E 3N6 | 2017-11-19 |
| Willy's World Wellness Institute | 16 Sunrise Court, Suite 407, Ohsweken, ON N0A 1M0 | 2013-10-04 |
| Holistic Money Wellness Institute Inc. | 1007- 455 Beach Crescent, Vancouver, BC V6Z 3E5 | 2020-12-02 |
| Dhaya Cancer Wellness + Research Institute Inc. | 34 Portelli Crescent, Ajax, ON L1Z 0C3 | 2015-05-05 |
| Health, Work & Wellness Institute of Canada | 31 Baynards Lane, Richmond Hill, ON L4C 9B5 | 1999-02-25 |
| Work Wellness and Disability Prevention Institute | 788 Beatty Street, Suite 415, Vancouver, BC V6B 2M1 | 1985-09-09 |
| Wellness Matters: Corporate Wellness Programs Inc. | 176 Cranbrooke Ave, Toronto, ON M5M 1M5 | 1998-01-08 |
| The Epstein Wellness Holding Corporation | 6000 Deacon Drive, Apartment 2d, Montreal, QC H3S 2T9 | 1983-07-05 |
| America Arts Research Institute Canada Institute | 100 Mcpherson St, Markham, ON L3R 3V6 | 2016-09-14 |
Please comment or provide details below to improve the information on Inner Wellness Institute Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.