sense and serve inc. (Corporation# 11680692) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 14, 2019.
| Corporation ID | 11680692 |
| Business Number | 765971734 |
| Corporation Name | sense and serve inc. |
| Registered Office Address |
55 Village Centre Place Mississauga ON L4Z 1V9 |
| Incorporation Date | 2019-10-14 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Marie Olawepo | 1163 Blueheron Blvd, Mississauga ON L5V 2C9, Canada |
| Olayemi Michael Olawepo | 1163 Blueheron Boulevard, Mississauga ON L5V 2C9, Canada |
| Bukola Janet Olawepo | 181 Felicity Crescent, Ottawa ON K1W 0C2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-10-14 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-10-14 | current | 55 Village Centre Place, Mississauga, ON L4Z 1V9 |
| Name | 2019-10-14 | current | sense and serve inc. |
| Status | 2019-10-14 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-10-14 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Address | 55 Village Centre Place |
| City | Mississauga |
| Province | ON |
| Postal Code | L4Z 1V9 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Penny Appeal Canada | 55 Village Centre Place, Mississauga, ON L4Z 1V9 | 2005-06-22 |
| Ibis Aircraft Technologies Inc. | 55 Village Centre Place, Mississauga, ON L4Z 1V9 | 2001-02-21 |
| 6012582 Canada Inc. | 55 Village Centre Place, Mississauga, ON L4Z 1V9 | 2002-08-19 |
| Halfbeagle Ltd. | 55 Village Centre Place, Mississauga, ON L4Z 1V9 | 2011-12-28 |
| 8258899 Canada Inc. | 55 Village Centre Place, Mississauga, ON L4Z 1V9 | 2012-07-24 |
| 2ez Network Inc. | 55 Village Centre Place, Mississauga, ON L4Z 1V9 | 2013-09-10 |
| Adgro Communications Inc. | 55 Village Centre Place, Mississauga, ON L4Z 1V9 | 2013-10-21 |
| Webpro Bookkeeping Inc. | 55 Village Centre Place, Suite 200, Mississauga, ON L4Z 1V9 | 2014-01-01 |
| Nixmo Inc. | 55 Village Centre Place, Suite 306, Building No 4265, Mississauga, ON L4Z 1V9 | 2014-01-10 |
| 8983968 Canada Inc. | 55 Village Centre Place, Suite 200, Mississauga, ON L4Z 1V9 | 2014-08-10 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Parallel North Immigration Consulting Inc. | 205-52 Village Centre Place, Mississauga, ON L4Z 1V9 | 2020-11-25 |
| Recycle Saves Inc. | 52 Village Centre Place, Suite 208, Mississauga, ON L4Z 1V9 | 2020-11-19 |
| Valentabpo Premier Corporation | 57-57 Village Centre Place, Mississauga, ON L4Z 1V9 | 2020-09-25 |
| Equipped Canada Corp. | 57 Village Centre Pl, Mississauga, ON L4Z 1V9 | 2020-09-03 |
| Lebanese Diaspora Exchange Corporation | 200-42 Village Centre Place, Mississauga, ON L4Z 1V9 | 2020-08-20 |
| Medu Logistics Solution Inc. | 52 Village Centre Place #203, Mississauga, ON L4Z 1V9 | 2020-06-18 |
| 11910663 Canada Inc. | 57 Village Centre Place, Mississauga, ON L4Z 1V9 | 2020-02-18 |
| Adot3 Incorporated | Suite 200- 55 Village Centre Place, Mississauga, ON L4Z 1V9 | 2020-02-01 |
| Kesri Immigration and Settlement Services Inc. | 34 Village Centre Place, Unit 206, Mississauga, ON L4Z 1V9 | 2020-01-04 |
| Elite Digital Experts International Inc. | 52 Village Centre Place, #303, Mississauga, ON L4Z 1V9 | 2019-10-03 |
| Find all corporations in postal code L4Z 1V9 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Marie Olawepo | 1163 Blueheron Blvd, Mississauga ON L5V 2C9, Canada |
| Olayemi Michael Olawepo | 1163 Blueheron Boulevard, Mississauga ON L5V 2C9, Canada |
| Bukola Janet Olawepo | 181 Felicity Crescent, Ottawa ON K1W 0C2, Canada |
| City | Mississauga |
| Post Code | L4Z 1V9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Serve Canada Quebec Equipments Ltd. | 179 Rue Joseph-carrier, Vaudreuil, QC J7V 5V5 | 1997-11-07 |
| Les Conseillers En Aviation Plane Sense Inc. | 5 Carlisle, Pointe-claire, QC H9R 5S9 | 2004-02-11 |
| Sani Sense Solutions Inc. | 178 Sonata Street, Dollard-des-ormeaux, QC H9B 2R2 | 2011-11-08 |
| Sense Progress Canada Corporation | 132 Lakeview Blvd., Beaconsfield, QC H9W 4S2 | 2002-10-11 |
| La RÉserve BeauchÉne Inc. | 100 Lac Beauchene, Temiscaming, QC J0Z 3R0 | 1987-02-19 |
| Born To Serve Foundation | Rr 4, S17, C2, Kelowna, BC V1Y 7R3 | 1994-12-05 |
| La RÉserve Des Bouleaux Inc. | 305 Ave Birch, St-lambert, QC J4P 2M5 | 1996-12-31 |
| Self-serve Hotel.ca Inc. | 996 Marie-victorin, St-nicolas, QC G7A 3T6 | 2011-06-24 |
| Help To Serve | 201-10 Kingsbridge Garden Circle, Mississauga, ON L5R 3K6 | 2018-07-09 |
| V Serve Canada | 796 Swinbourne Drive, Mississauga, ON L5V 1J6 | 2019-05-23 |
Please comment or provide details below to improve the information on sense and serve inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.