Mortar & Pestle Herbal Medicine Inc. (Corporation# 11680595) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 17, 2019.
| Corporation ID | 11680595 |
| Business Number | 766004477 |
| Corporation Name | Mortar & Pestle Herbal Medicine Inc. |
| Registered Office Address |
816-87 Peter St. Toronto ON M5V 0P1 |
| Incorporation Date | 2019-10-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Jackie Yiu | 816-87 Peter St., Toronto ON M5V 0P1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-10-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-10-17 | current | 816-87 Peter St., Toronto, ON M5V 0P1 |
| Name | 2019-10-17 | current | Mortar & Pestle Herbal Medicine Inc. |
| Name | 2019-10-17 | current | Mortar ; Pestle Herbal Medicine Inc. |
| Status | 2019-10-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-10-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| O'frenchy Inc. | 3710-87 Peter Street, Toronto, ON M5V 0P1 | 2020-09-23 |
| 12337398 Canada Inc. | 2416- 87 Peter Street, Toronto, ON M5V 0P1 | 2020-09-13 |
| Newlight Agency Inc. | 912-87 Peter, Toronto, ON M5V 0P1 | 2020-08-25 |
| Secret Startup Company Inc. | 4505 - 87 Peter Street, Toronto, ON M5V 0P1 | 2020-01-29 |
| 11574752 Canada Inc. | 87 Peter Street, Suite 1013, Toronto, ON M5V 0P1 | 2019-08-17 |
| 11471058 Canada Inc. | 87 Peter St., 3210, Toronto, ON M5V 0P1 | 2019-06-18 |
| Tahoeelectric Canada Ltd. | 1117-87 Peter Street, Toronto, ON M5V 0P1 | 2019-06-01 |
| 10747742 Canada Inc. | 87 Peter Street, Unit 2809, Toronto, ON M5V 0P1 | 2018-04-23 |
| 10581186 Canada Inc. | 4607- 87 Peter Street, Toronto, ON M5V 0P1 | 2018-01-13 |
| 10411124 Canada Inc. | 87 Peter Street Suite 1013, Toronto, ON M5V 0P1 | 2017-09-18 |
| Find all corporations in postal code M5V 0P1 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Jackie Yiu | 816-87 Peter St., Toronto ON M5V 0P1, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5V 0P1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Chamber of Chinese Herbal Medicine of Canada | 500 Finchdene Square, Scarborough, ON M1X 1C2 | 1986-08-15 |
| Canadian Academy of Herbal Medicine Inc. | 21 Grenfell Crescent, Nepean, ON K2G 0G3 | 1998-02-16 |
| Canada Natural Herbal Medicine Inc. | 6155 Pebblewoods Drive, Ottawa, ON K4P 0A1 | 2018-03-05 |
| Immeubles Brakes & Mortar Inc. | 2385 St-francois Road, Dorval, QC H9P 1K3 | 1997-05-14 |
| Zongjing Acupuncture & Herbal Medicine Study Center Inc. | 2 Bloor Street West, S1902, Toronto, ON M4W 3R1 | 2014-09-26 |
| Pestle Inc. | 171 Old Finch Avenue, Toronto, ON M1B 5M1 | 2019-12-05 |
| New Roots Herbal Inc. | 3405 F. - X. Tessier, Vaudreuil-dorion, QC J7V 5V5 | |
| The Mortar Man Corporation | 2906 Biddulph, London, ON N6L 0A8 | 2013-08-01 |
| Stone and Mortar Inc. | 1290 Whiteoaks Avenue, Mississauga, ON L5J 3C1 | 2016-08-26 |
| Froats & Mortar Inc. | 1151 Silverfox Road, London, ON N6G 0C8 | 2014-05-05 |
Please comment or provide details below to improve the information on Mortar & Pestle Herbal Medicine Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.