11679872 Canada Inc. (Corporation# 11679872) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 12, 2019.
| Corporation ID | 11679872 |
| Business Number | 766151138 |
| Corporation Name | 11679872 Canada Inc. |
| Registered Office Address |
2949 17th Avenue Se Suite 302 Calgary AB T2A 0P7 |
| Incorporation Date | 2019-10-12 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Mohammed Humaidan | 2949 - 17th Avenue SE, Suite 302, Calgary AB T2A 0P7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-10-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-10-12 | current | 2949 17th Avenue Se, Suite 302, Calgary, AB T2A 0P7 |
| Name | 2019-10-12 | current | 11679872 Canada Inc. |
| Status | 2019-10-12 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-10-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6361595 Canada Inc. | 2949 17th Avenue Se, Suite 111, Calgary, AB T2A 0P7 | 2005-03-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Attain Success Foundation | Andy Crooks, 180, 2949 - 17 Ave Se, Calgary, AB T2A 0P7 | 2020-04-15 |
| Scaa Import Limited | 2949 17 Avenue Southeast, Suite 208, Calgary, AB T2A 0P7 | 2018-02-07 |
| Leasedirect Canada Corporation | 2949 17 Avenue Se, Suite 111, Calgary, AB T2A 0P7 | 2004-09-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Archiwiz Real Estate Investment Corp. | 2728 10 Ave Se, Calgary, AB T2A 0C3 | 2015-10-15 |
| Akel & Chavannaz Consulting Inc. | 2733a - 11 Ave Se, Calgary, AB T2A 0E5 | 2009-09-28 |
| Axamed Canada Inc. | 2733a - 11 Ave Se, Calgary, AB T2A 0E5 | 2009-12-04 |
| Wonderful Homes & Communities Corp. | 2708 12 Avenue Se, Calgary, AB T2A 0G2 | 2010-03-16 |
| Leximortis Inc. | 3815 12 Avenue Se, Calgary, AB T2A 0H8 | 2009-11-15 |
| Social Insider Canada Limited | 6036 12th Avenue Se, Calgary, AB T2A 0J1 | 2008-07-15 |
| Sparkbooks Ltd. | 2832 13 Avenue Southeast, Calgary, AB T2A 0J3 | 2019-06-12 |
| Umbrella Childcare Society | 2832 13 Ave Se, Calgary, AB T2A 0J3 | 2018-11-19 |
| True Mettle Contracting Ltd. | 2625 14 Ave Se, Calgary, AB T2A 0J4 | 2017-05-26 |
| 8842418 Canada Inc. | 2542 15th Ave Se, Calgary, AB T2A 0L5 | 2014-04-02 |
| Find all corporations in postal code T2A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Mohammed Humaidan | 2949 - 17th Avenue SE, Suite 302, Calgary AB T2A 0P7, Canada |
| City | Calgary |
| Post Code | T2A 0P7 |
Please comment or provide details below to improve the information on 11679872 Canada Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.