Axiomatik Software Works Inc. (Corporation# 11679767) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 12, 2019.
| Corporation ID | 11679767 |
| Business Number | 765843537 |
| Corporation Name | Axiomatik Software Works Inc. |
| Registered Office Address |
9131 Keele Street Suite A4 Vaughan ON L4K 0G7 |
| Incorporation Date | 2019-10-12 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 5 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sina Eftekhari | 1638 1st St., Block 2A, Apt 273 (Koza Park Apartments), Istanbul 34538, Turkey |
| Pouyan Aminian | 131 Batson Dr., Aurora ON L4G 3S6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-10-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-10-12 | current | 9131 Keele Street, Suite A4, Vaughan, ON L4K 0G7 |
| Name | 2019-10-12 | current | Axiomatik Software Works Inc. |
| Status | 2019-10-12 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-10-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2019-12-11 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Best Doctors Canada Insurance Services Inc. | 9131 Keele Street, Suite A4, Vaughan, ON L4K 0G7 | 2010-01-15 |
| Foundation for Naturopathic Excellence | 9131 Keele Street, Unit A1, Vaughan, ON L4K 0G7 | 2011-11-10 |
| Magna Tyres Canada Ltd. | 9131 Keele Street, Unit 4a, Vaughan, ON L4K 0G7 | 2012-05-25 |
| 9542361 Canada Corp. | 9131 Keele Street, Suite A4, Vaughan, ON L4K 0G7 | 2015-12-08 |
| Green Reno Home Inspections Inc. | 9131 Keele Street, Vaughan, ON L4K 0G7 | 2016-01-20 |
| Ortho Biomed Inc. | 9131 Keele Street, Suite A4, Vaughan, ON L4K 0G7 | 2016-09-16 |
| 9954899 Canada Ltd. | 9131 Keele Street, Suite A4, Vaughan, ON L4K 0G7 | 2016-10-23 |
| One Love Foods Inc. | 9131 Keele Street, Vaughan, ON L4K 0G7 | 2017-08-01 |
| Ingenious Office Installations Inc. | 9131 Keele Street, Suite A4, Vaughan, ON L4K 0G7 | 2017-05-09 |
| Georgia Bull Inc. | 9131 Keele Street, Vaughan, ON L4K 0G7 | 2018-03-13 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Datasemantics Technologies Ltd. | A4 9131 Keele Street, Vaughan, ON L4K 0G7 | 2020-11-20 |
| Bildan Global Ltd. | 9131 Keele St., Vaughan, ON L4K 0G7 | 2020-08-27 |
| Taheri Academy Inc. | 1931 Keele Street, Unit A4, Vaughan, ON L4K 0G7 | 2020-07-02 |
| Kalonji Enterprises Incorporated | 9131 Keele Street, Suite A4, Suite A4, Vaughn, ON L4K 0G7 | 2020-06-26 |
| Azetta Design Studio Inc. | 9131 Keele St A4, Concord, ON L4K 0G7 | 2019-12-29 |
| Limitless Ai Inc. | 9131 Keele Street Suite A4, Vaughan, ON L4K 0G7 | 2019-09-16 |
| Eddy Automotive Technology Inc. | 9131 Keele St. A4, Vaughan, ON L4K 0G7 | 2019-08-12 |
| Twin Sault Trucking Inc. | 9131, Keele Street, Suite A4, Vaughan, ON L4K 0G7 | 2019-05-23 |
| Minevest Ltd. | 9131 Keele St. Suite A4, Vaughan, ON L4K 0G7 | 2019-01-31 |
| 11119559 Canada Incorporated | A4 - 9131 Keele Street, Vaughan, ON L4K 0G7 | 2018-11-28 |
| Find all corporations in postal code L4K 0G7 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Sina Eftekhari | 1638 1st St., Block 2A, Apt 273 (Koza Park Apartments), Istanbul 34538, Turkey |
| Pouyan Aminian | 131 Batson Dr., Aurora ON L4G 3S6, Canada |
| City | Vaughan |
| Post Code | L4K 0G7 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Sandelman Software Works Incorporated | 470 Dawson Ave, Ottawa, ON K1Z 5V7 | 1996-10-07 |
| 28 Works Inc. | 2105 Maple Grove Rd, Cambridge, ON N3C 2V3 | |
| Boom Works Enterprises Inc. | 1600 Notre-dame Street West, Suite 304, Montreal, QC H3J 1M1 | 2001-07-25 |
| Job E Works Management Corporation | 1 Place Ville-marie, Bureau 2821, MontrÉal, QC H1S 1E5 | 2001-11-28 |
| La Compagnie Clothing Works De H & R Ltee | 27 Augusta, Pointe Claire, QC H9R 5V4 | 1997-08-28 |
| Pro-con Road Works Ltd. | 10180 - 101 Street, Suite 3200, Edmonton, AB T5J 3W8 | |
| La Compagnie Stanley Works Limitee | 65 Imperial St., Hamilton, ON | |
| Habitat Works! Inc. | 130 Dufferin Avenue, Suite 1400, London, ON N6A 5R2 | |
| Reliability Works Inc. | 112-1118 Homer Street, Vancouver, BC V6B 6L5 | |
| Auto E Works International Corporation | 1 Place Ville-marie, Bureau 2821, MontrÉal, QC H3B 4R4 | 2001-11-28 |
Please comment or provide details below to improve the information on Axiomatik Software Works Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.