Alliances et IdentitГ©s - QuГ©bec-France (Corporation# 11679597) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is October 12, 2019.
| Corporation ID | 11679597 |
| Business Number | 765830476 |
| Corporation Name | Alliances et IdentitГ©s - QuГ©bec-France |
| Registered Office Address |
78 Chemin Belair Messines QC J0X 2J0 |
| Incorporation Date | 2019-10-12 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 5 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Clément Vial | 352 rue du jockey, Gatineau QC J9H 0J4, Canada |
| Lydie Morel | 74 chemin de la baie au sable, Grand Remous QC J0W 1E0, Canada |
| Frédéric Vial | 74 chemin de la baie au sable, Grand Remous QC J0W 1E0, Canada |
| Patrice Sautereau du Part | 78 chemin Belair, Messines QC J0X 2J0, Canada |
| François Mangeret | 407-285 rue Laurier, Gatineau QC J8X 3W9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-10-12 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2019-10-12 | current | 78 Chemin Belair, Messines, QC J0X 2J0 |
| Name | 2019-10-12 | current | Alliances et IdentitГ©s - QuГ©bec-France |
| Status | 2019-10-12 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-10-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 12481090 Canada Inc. | 71, Chemin Jolivette Nord, Messines, QC J0X 2J0 | 2020-11-09 |
| 12300885 Canada Inc. | 104 Route 105, Messines, QC J0X 2J0 | 2020-08-28 |
| Construction Timbertek Inc. | 69, Route 105, Messines, QC J0X 2J0 | 2020-08-13 |
| 9541900 Canada Inc. | 6 Chemin Du Golf, Messines, QC J0X 2J0 | 2016-03-23 |
| Smbservices Inc. | 28 Sent Du Lac Lacroix, Messines, QC J0X 2J0 | 2014-09-25 |
| 8715807 Canada Inc. | 175, Ch. Du Lac A Larche, Messines, QC J0X 2J0 | 2013-12-04 |
| 8712964 Canada Inc. | 16 Ch Du Lac L'Г‰cuyer Nord, Messines, QC J0X 2J0 | 2013-12-02 |
| 8225419 Canada Inc. | 8, Chemin Des 3 Soeurs, Messines, QC J0X 2J0 | 2012-08-07 |
| Dr. Yamatien Soulama M.d. Inc. | 51, Chemin Poulin, Messine, QC J0X 2J0 | 2012-07-30 |
| 8186928 Canada Inc. | 9 Chemin Du Golf, Messines, QC J0X 2J0 | 2012-05-07 |
| Find all corporations in postal code J0X 2J0 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Clément Vial | 352 rue du jockey, Gatineau QC J9H 0J4, Canada |
| Lydie Morel | 74 chemin de la baie au sable, Grand Remous QC J0W 1E0, Canada |
| Frédéric Vial | 74 chemin de la baie au sable, Grand Remous QC J0W 1E0, Canada |
| Patrice Sautereau du Part | 78 chemin Belair, Messines QC J0X 2J0, Canada |
| François Mangeret | 407-285 rue Laurier, Gatineau QC J8X 3W9, Canada |
| City | Messines |
| Post Code | J0X 2J0 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Alliances StratГ©giques D.p. Inc. | 140 Rue Mont Luc, Gatineau, QC J8V 2B2 | 1995-02-06 |
| Alliances Tactiques Inc. | 3077 LÉvesque, Mascouche, QC J7K 1A1 | 2001-07-16 |
| Alliances Strategiques Is/lla Inc. | 1 Westmount Square, 10th Floor, Westmount, QC H3Z 2P9 | 1993-05-06 |
| Sodexin-exim Alliances Stratégiques Inc. | 1040, Rue BelvÉdÈre, Suite 315, QuÉbec, QC G1S 3G3 | 2002-09-10 |
| Speedwing Aircraft De France Inc. | 170 Route 105 Sud, Messines, QC J0X 2J0 | 1991-05-06 |
| Les Clefs De La France Inc. | 50 Richmond St.east, Suite 300, Toronto, ON M5C 1N7 | 1997-07-25 |
| Les Plastiques France-mar Inc. | 2113 K St Regis, Dollard Des Ormeaux, QC H9B 2M9 | 1994-11-24 |
| New France Management Inc. | 800 Place Victoria, Suite 3400, Montreal, QC H4Z 1E9 | 1995-09-13 |
| France B. Holdings Inc. | Place Bonaventure, P.o.box 949, Montreal, QC | 1976-09-03 |
| Dkd France Holdings Inc. | 187 Haute Rive, Rigaud, QC J0P 1P0 | 2004-01-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on Alliances et IdentitГ©s - QuГ©bec-France.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.