Jeboah Miranda Foundation (Corporation# 11418874) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 19, 2019.
| Corporation ID | 11418874 |
| Business Number | 793071473 |
| Corporation Name | Jeboah Miranda Foundation |
| Registered Office Address |
1403-30 Nelson Street Toronto ON M5V 0H5 |
| Incorporation Date | 2019-05-19 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Laura Stephens | 123 Pickford Drive, Kanata ON K2L 2C3, Canada |
| Zohaib Khan | 605-35 Hayden Street, Toronto ON M4Y 3C3, Canada |
| Alexandria Underwood | 2521 Mt Newton X Road, Saanichton BC V8M 2E2, Canada |
| Jeboah Godron | 906-300 Front street west, Toronto ON M5V 0E9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-05-19 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2020-06-06 | current | 1403-30 Nelson Street, Toronto, ON M5V 0H5 |
| Address | 2019-05-19 | 2020-06-06 | #313- 2212 Lakeshore Blvd. West, Etobicoke, ON M8V 1C2 |
| Name | 2019-05-19 | current | Jeboah Miranda Foundation |
| Status | 2019-05-19 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-05-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-05-14 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jeboah Miranda Enterprise Inc. | 1403-30 Nelson Street, Toronto, ON M5V 0H5 | 2019-11-14 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Blessed Burdens Ltd. | 30 Nelson St., Unit 3010, Toronto, ON M5V 0H5 | 2020-11-11 |
| 11694464 Canada Inc. | 2409-30 Nelson Street, Toronto, ON M5V 0H5 | 2019-10-22 |
| 11423819 Canada Inc. | 30 Nelson Street, Apartment 2403, Toronto, ON M5V 0H5 | 2019-05-22 |
| 11279637 Canada Inc. | 2301-30 Nelson Street, Toronto, ON M5V 0H5 | 2019-03-02 |
| Unnux Holding Ltd. | Suite 4103, 30 Nelson St., Toronto, ON M5V 0H5 | 2019-01-16 |
| Gilga Capital Ltd. | 30 Nelson Street Unit 702, Toronto, ON M5V 0H5 | 2018-07-30 |
| Zoom Rides Inc. | 1703-30 Nelson Street, Toronto, ON M5V 0H5 | 2018-06-19 |
| 10618497 Canada Inc. | 30 Nelson Street Unit #2109, Toronto, ON M5V 0H5 | 2018-02-06 |
| 10438103 Canada Limited | 30 Nelson Street Suite 2204, Toronto, ON M5V 0H5 | 2017-10-06 |
| 10175056 Canada Inc. | 1502-30 Nelson, Toronto, ON M5V 0H5 | 2017-04-03 |
| Find all corporations in postal code M5V 0H5 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Laura Stephens | 123 Pickford Drive, Kanata ON K2L 2C3, Canada |
| Zohaib Khan | 605-35 Hayden Street, Toronto ON M4Y 3C3, Canada |
| Alexandria Underwood | 2521 Mt Newton X Road, Saanichton BC V8M 2E2, Canada |
| Jeboah Godron | 906-300 Front street west, Toronto ON M5V 0E9, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5V 0H5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Jeboah Miranda Enterprise Inc. | 1403-30 Nelson Street, Toronto, ON M5V 0H5 | 2019-11-14 |
| Miranda RÉseaux MÉdia Inc. | 3499 Douglas B. Floreani, St-laurent, QC H4S 2C6 | 1973-05-30 |
| Gestion De Projet Leventos, De Miranda Inc. | 1 Westmount Square, Suite 1411, Montreal, QC H3Z 2P9 | 1987-09-14 |
| Miranda & Solar Enterprises Inc. | 1255 Phillips Square, Suite 412-b, Montreal, QC H3B 3G1 | 2017-05-02 |
| 10039608 Canada Inc. | 413 Miranda Pvt, Ottawa, ON K1K 3Y2 | 2016-12-28 |
| 9334564 Canada Inc. | 47 Miranda Ave, York, ON M6E 4G3 | 2015-06-15 |
| Charles R. Casson Limited | 111 Miranda Ave, Toronto, ON | |
| Atelier Des Caprices Inc. | 22 Miranda Avenue, York, ON M6E 4G2 | 2012-05-07 |
| 11641875 Canada Inc. | 23 Miranda Court, Vaughan, ON L4J 7W5 | 2019-09-23 |
| Miranda Chrystyne Inc. | 68 Overdale Avenue, Hamilton, ON L9H 7G6 | 2017-06-17 |
Please comment or provide details below to improve the information on Jeboah Miranda Foundation.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.