GADAA COMMUNITY ASSOCIATION OF CANADA (Corporation# 11418726) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 19, 2019.
| Corporation ID | 11418726 |
| Business Number | 792878670 |
| Corporation Name | GADAA COMMUNITY ASSOCIATION OF CANADA |
| Registered Office Address |
1009- 1 Coin Street Toronto ON M8V 3Y9 |
| Incorporation Date | 2019-05-19 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Zeyad Osman | 18 Bergamot Ave, Unit 307, Toronto ON M9W 1V9, Canada |
| Fahmi Beker | 1 Coin street, unit 1009, Toronto ON M8V 3Y9, Canada |
| Eyman Ahmed | 821 Oxford street, Oshawa ON L1J 8P6, Canada |
| Sani Ali | 26 Bunnell Crescent, Toronto ON M3M 2B9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-05-19 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2019-05-19 | current | 1009- 1 Coin Street, Toronto, ON M8V 3Y9 |
| Name | 2019-05-19 | current | GADAA COMMUNITY ASSOCIATION OF CANADA |
| Status | 2019-05-19 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-05-19 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Skin Sezson Inc. | Unit 803 - 1 Coin Street, Toronto, ON M8V 3Y9 | 2019-05-29 |
| South Ontario Oromo Community Association | 1 Coin Street, 1009, Toronto, ON M8V 3Y9 | 2019-04-10 |
| Jw International Church | 1 Coin Street, #405, Toronto, ON M8V 3Y9 | 2019-04-05 |
| 7229348 Canada Corporation | 711-1 Coin Street, Toronto, ON M8V 3Y9 | 2009-08-24 |
| 6767354 Canada Ltd. | 1 Coin Street, Appt 405, Etobicoke, ON M8V 3Y9 | 2007-05-07 |
| Yemmy Prestige Care Inc. | 1 Coin Street, Toronto, ON M8V 3Y9 | 2020-05-22 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Laronde Group Inc. | 80 Marine Parade Dr. Unit 1609, Unit 1609, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2020-08-19 |
| 12180421 Canada Inc. | 408-80 Marine Parade Dr, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2020-07-07 |
| Vrais HГ©ros Foundation | 76 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2020-06-02 |
| Platontech Solution Inc. | #430 - 80 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2020-03-19 |
| Ignite Life Mastery Inc. | 414-80 Marine Parade Drive, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2019-11-25 |
| Haute Homes Design Inc. | 80 Marine Parade Drive #606, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2019-11-14 |
| Sleepy Bunny Sports and Entertainment, Inc. | 213-80 Marine Parade Drive, Etobicoke, ON M8V 0A3 | 2019-05-01 |
| Harrison Staffing Inc. | 1002-80 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2019-01-02 |
| 11168533 Canada Inc. | 805-80 Marine Parade Drive, Toronto, ON M8V 0A3 | 2018-12-29 |
| 11131389 Canada Inc. | 80 Marine Parade Drive Unit 1901, Toronto, ON M8V 0A3 | 2018-12-05 |
| Find all corporations in postal code M8V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Zeyad Osman | 18 Bergamot Ave, Unit 307, Toronto ON M9W 1V9, Canada |
| Fahmi Beker | 1 Coin street, unit 1009, Toronto ON M8V 3Y9, Canada |
| Eyman Ahmed | 821 Oxford street, Oshawa ON L1J 8P6, Canada |
| Sani Ali | 26 Bunnell Crescent, Toronto ON M3M 2B9, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M8V 3Y9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| L'association Canadienne D'urbanisme | 425 Gloucester St, Ottawa, ON K1R 5E9 | 1946-10-15 |
| L'association Canadienne Des Professeurs De Sante Communautaire | 451 Smyth, Ottawa, ON K1H 8M5 | 1967-05-03 |
| Association Communautaire Antilles-canada Inc. | 4832 De Courtrai Street, Apt. 107, Montreal, QC H3W 1A4 | 1984-01-04 |
| Canadian Association for Community Care | 1 Nicholas Street, Suite 712, Ottawa, ON K1N 7B7 | 1980-04-21 |
| National Indigenous Asiatic Community Association | 570 Hood Road, Unit #19, Markham, ON L3R 4N6 | 2019-07-29 |
| L'association Nationale Des Radios Etudiantes Et Communautaires Inc. | 331 Cooper Street, Suite 601, Ottawa, ON K2P 0G5 | 1986-07-14 |
| Wordswell Association for Community Learning | K211-2911 Bayview Ave, North York, Toronto, ON M2K 1E8 | 2019-11-11 |
| Canadian Association for Community Care Foundation | 260 St-patrick Street, Suite 302, Ottawa, ON K1N 5K5 | 1989-03-28 |
| Association for Rural and Urban Community Development (adc) | 79 Rue Desjardins, Hull, QC J8Y 6B4 | 1987-05-22 |
| Canadian Association of Community Health Centres | 340, College Street, Suite 500, Toronto, ON M5T 3A9 | 2005-06-06 |
Please comment or provide details below to improve the information on GADAA COMMUNITY ASSOCIATION OF CANADA.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.