ASSOCIATION DES PROFESSEURS DE FRANÇAIS DES UNIVERSITÉS ET COLLÈGES CANADIENS (Corporation# 1141813) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 13, 1981.
| Corporation ID | 1141813 |
| Corporation Name |
ASSOCIATION DES PROFESSEURS DE FRANÇAIS DES UNIVERSITÉS ET COLLÈGES CANADIENS CANADIAN ASSOCIATION OF UNIVERSITY AND COLLEGE TEACHERS OF FRENCH |
| Registered Office Address |
266 Epworth Avenue London ON N6A 2M3 |
| Incorporation Date | 1981-05-13 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 7 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Maria Petrescu | 200 University Avenue West, Waterloo ON N2L 3G1, Canada |
| Joëlle Papillon | 1280 Main Street West, Hamilton ON L8S 4L8, Canada |
| ADINA BALINT | 595 PORTAGE AVE, WINNIPEG MB R3B 2E9, Canada |
| Laté Lawson-Hellu | 4128 University College, London ON N6A 3K7, Canada |
| Mbaye Diouf | 853 Rue Sherbrooke Ouest, Montréal QC H3A 0G5, Canada |
| Svetla Kamenova | 1400 Maisonneuve Boulevard West, Montreal QC H3G 1M8, Canada |
| Aimie Shaw | 4110 E Stevens Way, Seattle WA 98195, United States |
| SARAH ANTHONY | 853 RUE SHERBROOKE OUEST, MONTREAL QC H3A 0G5, Canada |
| Kathleen Kellett | 350 Victoria Street, Toronto ON M5B 2K3, Canada |
| Dominique Raymond | 2698 Rue du Centre, Montréal QC H3K 1K1, Canada |
| Corina Sandu | 266 Epworth Avenue, London ON N6A 2M3, Canada |
| Kyeongmi Kim-Bernard | 10700 104 Avenue Northwest, Edmonton AB T5H 0S5, Canada |
| Soundouss El Kettani | 13 General Crerar Crescent, Kingston ON K7K 7B4, Canada |
| Vincent Simedoh | 6135 University Avenue, Halifax NS B3H 4R2, Canada |
| CATHERINE PARAYRE | 500 GLENRIDGE AVE, SAINT CATHARINES ON L2S 3A1, Canada |
| SYLVAIN RHEAULT | 3737 WASCANA PARKWAY, REGINA SK S4S 4R6, Canada |
| Isabelle Kirouac-Massicotte | Dept. of French, Spanish and Italian, Room 430 Fletcher Argue Building, Winnipeg MB R3T 5V5, Canada |
| Emir Delic | 1695 Route 1, B12 Bernardin-J.-Comeau, Pointe-de-l'Eglise NS B0W 1M0, Canada |
| VALERIE DUSAILLANT-FERNANDES | 200 AVENUE WEST, MODERN LANGUAGES BUILDING, WATERLOO ON N2L 3G1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2014-06-10 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Act | 1981-05-13 | 2014-06-10 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Act | 1981-05-12 | 1981-05-13 |
Canada Corporations Act - Part II (CCA - Part II) Loi sur les corporations canadiennes - partie II (LCC - Partie II) |
| Address | 2020-07-17 | current | 266 Epworth Avenue, London, ON N6A 2M3 |
| Address | 2014-06-10 | 2020-07-17 | 99 University Ave, Kingston, ON K7L 3N6 |
| Address | 2006-03-31 | 2014-06-10 | Dept. of French, Queen's Univ., Kingston, ON K7L 3N6 |
| Address | 1981-05-13 | 2006-03-31 | Dept. of French, Queen's Univ., Kingston, ON K7L 3N6 |
| Name | 2014-06-10 | current | ASSOCIATION DES PROFESSEURS DE FRANÇAIS DES UNIVERSITÉS ET COLLÈGES CANADIENS |
| Name | 2014-06-10 | current | CANADIAN ASSOCIATION OF UNIVERSITY AND COLLEGE TEACHERS OF FRENCH |
| Name | 1981-05-13 | 2014-06-10 | ASSOCIATION DES PROFESSEURS DE FRANCAIS DES UNIVERSITES ET COLLEGES CANADIENS |
| Name | 1981-05-13 | 2014-06-10 | CANADIAN ASSOCIATION OF UNIVERSITY AND COLLEGE TEACHERS OF FRENCH |
| Status | 2014-06-10 | current | Active / Actif |
| Status | 1981-05-13 | 2014-06-10 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2014-06-10 | Continuance (transition) / Prorogation (transition) | Jurisdiction: Canada Corporations Act - Part II (CCA-II) / Loi sur les corporations canadiennes, partie 2 (LCC-Partie 2) |
| 2013-04-04 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 2005-04-13 | Ordinary By-Laws Filing / DГ©pГґt de rГЁglement ordinaire | |
| 1981-05-13 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-02 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2019 | 2019-06-03 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2018 | 2018-05-28 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| 2017 | 2017-05-29 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Alliance of Students Providing Interprofessional Resources and Education (aspire) | 2106 500 Ridout St N, London, ON N6A 0A2 | 2020-07-21 |
| Foundation for Rural Youth Empowerment | 500 Ridout St North, Unit 1210, London, ON N6A 0A2 | 2020-03-11 |
| Show Pony Equine Management Incorporated | 500 Ridout Street North, Apartment 1102, London, ON N6A 0A2 | 2018-07-04 |
| 8941025 Canada Inc. | 1207-500 Ridout St. N., London, ON N6A 0A2 | 2014-07-02 |
| Abacus Technologies Inc. | 901-71 King Street, London, ON N6A 0A5 | 2020-10-13 |
| Voyayoga Inc. | 71 King Street, The Renaissance -apt No.1806, London, ON N6A 0A5 | 2020-09-14 |
| Dey Software Consultancy Limited | 71 King Street, Unit 1714, London, ON N6A 0A5 | 2018-08-08 |
| International Wildlife Protection | 71 King. St., Apt 2507, London, ON N6A 0A5 | 2017-02-23 |
| 12562481 Canada Inc. | 330 Ridout Street North, Unit 2009, London, ON N6A 0A7 | 2020-12-10 |
| Redo Inc. | 1111 - 330 Ridout Street North, London, ON N6A 0A7 | 2019-02-25 |
| Find all corporations in postal code N6A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Maria Petrescu | 200 University Avenue West, Waterloo ON N2L 3G1, Canada |
| Joëlle Papillon | 1280 Main Street West, Hamilton ON L8S 4L8, Canada |
| ADINA BALINT | 595 PORTAGE AVE, WINNIPEG MB R3B 2E9, Canada |
| Laté Lawson-Hellu | 4128 University College, London ON N6A 3K7, Canada |
| Mbaye Diouf | 853 Rue Sherbrooke Ouest, Montréal QC H3A 0G5, Canada |
| Svetla Kamenova | 1400 Maisonneuve Boulevard West, Montreal QC H3G 1M8, Canada |
| Aimie Shaw | 4110 E Stevens Way, Seattle WA 98195, United States |
| SARAH ANTHONY | 853 RUE SHERBROOKE OUEST, MONTREAL QC H3A 0G5, Canada |
| Kathleen Kellett | 350 Victoria Street, Toronto ON M5B 2K3, Canada |
| Dominique Raymond | 2698 Rue du Centre, Montréal QC H3K 1K1, Canada |
| Corina Sandu | 266 Epworth Avenue, London ON N6A 2M3, Canada |
| Kyeongmi Kim-Bernard | 10700 104 Avenue Northwest, Edmonton AB T5H 0S5, Canada |
| Soundouss El Kettani | 13 General Crerar Crescent, Kingston ON K7K 7B4, Canada |
| Vincent Simedoh | 6135 University Avenue, Halifax NS B3H 4R2, Canada |
| CATHERINE PARAYRE | 500 GLENRIDGE AVE, SAINT CATHARINES ON L2S 3A1, Canada |
| SYLVAIN RHEAULT | 3737 WASCANA PARKWAY, REGINA SK S4S 4R6, Canada |
| Isabelle Kirouac-Massicotte | Dept. of French, Spanish and Italian, Room 430 Fletcher Argue Building, Winnipeg MB R3T 5V5, Canada |
| Emir Delic | 1695 Route 1, B12 Bernardin-J.-Comeau, Pointe-de-l'Eglise NS B0W 1M0, Canada |
| VALERIE DUSAILLANT-FERNANDES | 200 AVENUE WEST, MODERN LANGUAGES BUILDING, WATERLOO ON N2L 3G1, Canada |
| City | London |
| Post Code | N6A 2M3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Association Canadienne Des Professeures Et Professeurs D'universite | 2705 Queensview Drive, Ottawa, ON K2B 8K2 | 1970-11-24 |
| L'association Canadienne Des Professeurs De Sante Communautaire | 451 Smyth, Ottawa, ON K1H 8M5 | 1967-05-03 |
| L'association Canadienne Des Professeurs De Langues Secondes Inc. | 2490 Promenade Don Reid Drive, Ottawa, ON K1H 1E1 | 1983-01-31 |
| The Canadian Alumni of The International Space University Association | 6767 Route De L'aeroport, Canadian Space Agency, Saint-hubert, QC J3Y 8Y9 | 1990-04-25 |
| The Canadian Academic Accounting Association | 439 University Avenue, 5th Floor, Toronto, ON M5G 1Y8 | 1976-12-02 |
| Canadian Country and Western Dance Teachers Association | 3099 Boul Fossambault, Ste-catherine, QC G0A 3M0 | 1997-07-23 |
| Association of Canadian University Professors of Ophthalmology | 1400-340 Albert Street, Ottawa, ON K1R 0A5 | 1993-10-22 |
| Canadian Association of University Professors In Refractive Surgery | 1180, Rue Drummond, Suite 400, Montreal, QC H3G 2S1 | 2010-09-09 |
| Association of Canadian College and University Teachers of English (accute) | 1959 Upper Water Street, Suite 900, Halifax, NS B3J 3N2 | 2015-04-02 |
| Canadian Association of University Research Parks | 15 Innovation Boulevard #114, Saskatoon, SK S7N 2X8 | 2007-06-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on ASSOCIATION DES PROFESSEURS DE FRANÇAIS DES UNIVERSITÉS ET COLLÈGES CANADIENS.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.