Fondation Agir pour le Bien-ГЉtre (FABE) (Corporation# 11417908) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is June 29, 2019.
| Corporation ID | 11417908 |
| Business Number | 783544935 |
| Corporation Name | Fondation Agir pour le Bien-ГЉtre (FABE) |
| Registered Office Address |
43 Trillium Court Kingston ON K7K 6W9 |
| Incorporation Date | 2019-06-29 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 12 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Sandrine Nguepi Tsana | 256 Fall Fair Way, Hamilton ON L0R 1C0, Canada |
| Sylvie Djouakep Njila | 43, Trillium court, K7K 6W9 ON K7K 6W9, Canada |
| Sabine Thungu | 46 - 176 The Parkway, Kingston ON K7M 7E5, Canada |
| Agoi Colette Edwige AIN'HIN | 7872 Jeanne d'Arc Boulevard North, Ottawa ON K1C 2E9, Canada |
| Afi Nathalie Apedjinou | 819, Lotus Ave, Kingston ON K7K 0A3, Canada |
| Miriam Kashira | 119 - 181 Queen Mary Road, Kingston ON K7M 2B1, Canada |
| Aline Messi Obone | 908 Portsmouth Avenue, Kingston ON K7M 1W9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-06-29 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2019-06-29 | current | 43, Trillium Court, Kingston, ON K7K 6W9 |
| Name | 2019-06-29 | current | Fondation Agir pour le Bien-ГЉtre (FABE) |
| Status | 2019-06-29 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-06-29 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Crazy Corn Inc. | 43, Israel Zilber Dr, Maple, ON L6A 0H1 | 2011-05-01 |
| Orobys Inc. | 43, Elizabeth Court, Hamilton, ON L8S 2P5 | 2013-01-20 |
| Tribar Fine Homes Inc. | 43, Wentworth Avenue, Toronto, ON M2N 1T5 | 2013-04-26 |
| Arc360 Construction Inc. | 43, Holborn Avenue, Ottawa, ON K2C 3H1 | 2015-02-07 |
| Torrid Canada Inc. | 43, Pinewood Avenue, Toronto, ON M6C 2V2 | 2015-05-04 |
| 9618333 Canada Inc. | 43, Snow Leopard Crt., Brampton, ON L6R 2L9 | 2016-02-04 |
| 9903950 Canada Inc. | 43, Gore Valley Trail, Brampton, ON L6P 1N6 | 2016-09-13 |
| Keep Educating Yourself Youth Services- K.e.y.y.s | 43, Chamney Court, ON L6W 3S1 | 2016-10-01 |
| Lms Global Corporation of Canada Limited | 43, Don Valley Drive, East York, ON M4K 2J1 | 2017-04-18 |
| 10616281 Canada Inc. | 43, Dunley Crescent, Brampton, ON L6X 5G8 | 2018-02-05 |
| Find all corporations in the same location | ||
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Ifed Inc. | 43 Trillium Crt, Kingston, ON K7K 6W9 | 2016-02-26 |
| Name | Address |
|---|---|
| Sandrine Nguepi Tsana | 256 Fall Fair Way, Hamilton ON L0R 1C0, Canada |
| Sylvie Djouakep Njila | 43, Trillium court, K7K 6W9 ON K7K 6W9, Canada |
| Sabine Thungu | 46 - 176 The Parkway, Kingston ON K7M 7E5, Canada |
| Agoi Colette Edwige AIN'HIN | 7872 Jeanne d'Arc Boulevard North, Ottawa ON K1C 2E9, Canada |
| Afi Nathalie Apedjinou | 819, Lotus Ave, Kingston ON K7K 0A3, Canada |
| Miriam Kashira | 119 - 181 Queen Mary Road, Kingston ON K7M 2B1, Canada |
| Aline Messi Obone | 908 Portsmouth Avenue, Kingston ON K7M 1W9, Canada |
| City | Kingston |
| Post Code | K7K 6W9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| La Fondation Bond Pour Le Bien-ГЉtre Des Animaux | 1000 De La Gauchetiere Street West, Suite 900, Montreal, QC H3B 5H4 | 1996-12-23 |
| Centre International Pour Le Bien-ГЉtre Et Le DГ©veloppement Cibed | 11560 Rue Allard, Montreal-nord, QC H1G 3L3 | 2000-07-28 |
| African Scholarship Foundation (fabe) | 4 Pleasant St., Tide Head, NB E3N 4K2 | 1996-02-21 |
| Canadian Women's Wellness Foundation | 10811 Peggys Cove Road, Seabright, NS B3Z 3C7 | 2008-05-07 |
| Yoga Et Bien-ГЉtre Maryse Lehoux Inc. | 1-56, Rue Du PirГ©e, Gatineau, QC J9J 4B4 | 2008-04-09 |
| Ciska, SantÉ Et Bien-Être Inc. | 4949 De Charleroi, MontrÉal-nord, QC H1G 6L6 | 2015-07-20 |
| La Fondation Bien Faisance, La Course De Nadia Pour L'asthme | 3966 Edenstone Rd N W, Calgary, AB T3A 3Y9 | 1996-04-17 |
| Fabe Custom Downstream Systems Inc. | 1930 52nd Avenue, Lachine, QC H8T 2Y3 | |
| Work Wellness and Disability Prevention Institute | 788 Beatty Street, Suite 415, Vancouver, BC V6B 2M1 | 1985-09-09 |
| Oxygen8 Wellness Inc. | 2144 Transcanadienne, Dorval, QC H9P 2N4 | 2019-09-27 |
Please comment or provide details below to improve the information on Fondation Agir pour le Bien-ГЉtre (FABE).
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.