yukon cannabis association (Corporation# 11417738) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 17, 2019.
| Corporation ID | 11417738 |
| Business Number | 793052879 |
| Corporation Name | yukon cannabis association |
| Registered Office Address |
145 Ford Road Whitehorse YT Y1A 7A2 |
| Incorporation Date | 2019-05-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Keighlan Gustus | 211 Wood St, Whitehorse YT Y1A 2E4, Canada |
| Jordi Jones | 211 Wood St, Whitehorse YT Y1A 2E4, Canada |
| Jordan Corbeil | 145 Ford Rd., Whitehorse YT Y1A 7A2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-05-17 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2020-09-11 | current | 145 Ford Road, Whitehorse, YT Y1A 7A2 |
| Address | 2019-05-17 | current | 378-108 Elliott St., Whitehorse, YT Y1A 6C4 |
| Address | 2019-05-17 | 2020-09-11 | 378-108 Elliott St., Whitehorse, YT Y1A 6C4 |
| Name | 2019-05-17 | current | yukon cannabis association |
| Status | 2019-05-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-05-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-09-01 | Non-Soliciting N'ayant pas recours Г la sollicitation |
| Address | 145 Ford Road |
| City | Whitehorse |
| Province | YT |
| Postal Code | Y1A 7A2 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Kite Sports Association of Canada | Lot #37 Boreal Road, Whitehorse, YT Y1A 7A2 | 2011-07-11 |
| Lemphers' Administrative Consulting Inc. | Shallow Bay Road, Lot 1038-3, Whitehorse, YT Y1A 7A2 | 2005-08-05 |
| 2916959 Canada Inc. | Km 4, Takhini River Rd., Whitehorse, YT Y1A 7A2 | 1993-04-29 |
| Press On Rewardless Inc. | P.o. Box 20177, Whitehorse, YT Y1A 7A2 | 1988-02-05 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Les Consultants Canairtech Ltee | #2a Collins Lane, Whitehorse, YT Y1A 0A8 | 1978-05-19 |
| Gestion Sammy Hachem Inc. | 28 Winze Place, Whitehorse, YT Y1A 0A9 | 2014-04-16 |
| Black Sheep Development Corp. | 22 Winze Place, Whitehorse, YT Y1A 0A9 | 2011-01-21 |
| Vi Tang Holdings Inc. | 28 Winze Place, Whitehorse, YT Y1A 0A9 | 2015-03-23 |
| Shvt Inc. | 28 Winze Place, Whitehorse, YT Y1A 0A9 | |
| 11212141 Canada Inc. | 157 War Eagle Way, Whitehorse, YT Y1A 0C2 | 2019-01-22 |
| Chilkoot Aviation Ltd. | 35 Alusru Way, Whitehorse, YT Y1A 0C3 | 2013-02-05 |
| Yzed Projects Inc. | 14b Thompson Rd., Whitehorse, YT Y1A 0C4 | 2020-02-06 |
| 6514014 Canada Inc. | 85 Esker Drive, Whitehorse, YT Y1A 0E4 | 2006-01-31 |
| Ovation World Inc. | 85 Esker Drive, Whitehorse, YT Y1A 0E4 | 2009-07-05 |
| Find all corporations in postal code Y1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Keighlan Gustus | 211 Wood St, Whitehorse YT Y1A 2E4, Canada |
| Jordi Jones | 211 Wood St, Whitehorse YT Y1A 2E4, Canada |
| Jordan Corbeil | 145 Ford Rd., Whitehorse YT Y1A 7A2, Canada |
| City | Whitehorse |
| Post Code | Y1A 7A2 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cannabis Patients Association of Canada | Toronto Dominion Tower Suite 1001, 10088 - 102 Avenue, Edmonton, AB T5J 2Z1 | 2016-02-02 |
| National Association of Cannabis Tourism Canada | 1234 W 14th Avenue, Suite 111, Vancouver, BC V6H 1P9 | 2019-02-28 |
| The Governor General's Horse Guards Association | 1 Yukon Lane, Toronto, ON M3K 0A1 | 1957-03-05 |
| Yukon Wild Foods Association | 63 Cormier Creek Road, Upper Liard, YT Y0A 1C0 | 2019-06-20 |
| Yukon Adventure Travel Association | 63 Cormier Creek Road, Upper Liard, YT Y0A 1C0 | 2019-06-16 |
| Yukon Skins Ltd. | 3660 Levesque Boulevard, St-vincent-de-laval, Laval, QC | 1980-06-30 |
| Canadian Cannabis Business Association | 342 - 4 Avenue Se, Calgary, AB T2G 1C9 | 2017-05-16 |
| Atlantic Cannabis Caregivers Association | 46 Portland Street, Dartmouth, NS B2Y 1H4 | 2017-12-21 |
| Association Canadienne De Cannabis | 200, Rue Durand, UnitГ© 203, Saint-jГ©rГґme, QC J7Z 7E2 | 2018-07-17 |
| Medical Cannabis Association of Canada | 35 Appletree Close Se, Calgary, AB T2A 7J1 | 2018-01-12 |
Please comment or provide details below to improve the information on yukon cannabis association.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.