Transition Africa (Corporation# 11417657) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 17, 2019.
| Corporation ID | 11417657 |
| Business Number | 792026536 |
| Corporation Name | Transition Africa |
| Registered Office Address |
202-4250 Weston Road Toronto ON M9L 1W9 |
| Incorporation Date | 2019-05-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 7 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Emmanuel Quaye | 75 Seward Crescent, Ajax ON L1Z 2B9, Canada |
| Samuel Asante | 29 Emperor Drive, Brampton ON L6P 1X5, Canada |
| James Nyarkoh | 208-182 Church St. E., Brampton ON L6V 1H2, Canada |
| Lily Amartey | 182 Church Street East, Brampton ON L6V 1H2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-05-17 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2019-05-17 | current | 202-4250 Weston Road, Toronto, ON M9L 1W9 |
| Name | 2019-05-17 | current | Transition Africa |
| Status | 2019-05-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-05-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Canada Your Second Home | 206-4250 Weston Road, North York, ON M9L 1W9 | 2020-09-23 |
| Cardinal Drywall Inc. | 4294 Weston Road, Toronto, ON M9L 1W9 | 2017-02-27 |
| 9713336 Canada Inc. | 4250 Weston Road, Unit 102, North York, ON M9L 1W9 | 2016-04-16 |
| Ipark Solutions Incorporated | 4278 Weston Road, Toronto, ON M9L 1W9 | 2012-10-15 |
| 7000685 Canada Ltd. | 4260 Weston Rd, Toronto, ON M9L 1W9 | 2008-06-25 |
| Wssm Immigration Documents Processing Centre Ltd. | 4250 Weston Road, Suite 206, North York, ON M9L 1W9 | 2016-04-20 |
| Jb Sunflower Corporation | 4250 Weston Road, Unit # 202, Toronto, ON M9L 1W9 | 2018-10-01 |
| Supplyknit Clothing Inc. | 4260 Weston Rd, Toronto, ON M9L 1W9 | 2020-05-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Asianparts.ca Inc. | 1 High Meadow Place, Unit 24, Toronto, ON M9L 0A3 | 2020-05-21 |
| 10530115 Canada Corp. | 1 High Meadow Place Unit 2, Toronto, ON M9L 0A3 | 2017-12-07 |
| Pmba Education Incorporated | Unit 18- 1 High Meadow Place, Toronto, ON M9L 0A3 | 2013-06-10 |
| Js Innovations Inc. | 16-2-1 High Meadow Place, Toronto, ON M9L 0A3 | 2012-03-05 |
| Germanparts.ca Inc. | 1 High Meadow Place, Unit 24, Toronto, ON M9L 0A3 | 2010-03-01 |
| En Green Cartridge Inc. | 1, High Meadow Pl., Unite 16, Toronto, ON M9L 0A3 | 2008-01-06 |
| Prolink Resources Inc. | 1 High Meadow Place, Unit 18, Toronto, ON M9L 0A3 | 2015-11-03 |
| Pilot Brandesign Inc. | 1 High Meadow Place, Unit 7, Toronto, ON M9L 0A3 | 2016-03-01 |
| Debt Free One Canada Corp. | 1 High Meadow Place, Unit 2, North York, ON M9L 0A3 | 2017-10-19 |
| Anglican Church of Annunciation | 1 High Meadow Place, Toronto, ON M9L 0A3 | 2018-05-09 |
| Find all corporations in postal code M9L | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Emmanuel Quaye | 75 Seward Crescent, Ajax ON L1Z 2B9, Canada |
| Samuel Asante | 29 Emperor Drive, Brampton ON L6P 1X5, Canada |
| James Nyarkoh | 208-182 Church St. E., Brampton ON L6V 1H2, Canada |
| Lily Amartey | 182 Church Street East, Brampton ON L6V 1H2, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M9L 1W9 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Le Sentier - Maison De Transition Inc. | 3055, Rue Delisle, MontrГ©al, QC H4C 3M5 | 2018-03-08 |
| The Transition Project | 1206-1280 Rue Saint-jacques, MontrГ©al, QC H3C 0G1 | 2019-06-23 |
| The Transition Project | 452 Strathcona, Montreal, QC H3Y 2X1 | 2018-08-16 |
| Dancer Transition Resource Centre | 1000 Yonge Street, Suite 303, Toronto, ON M4W 2K2 | 1985-03-20 |
| Les Services Executifs Transition Plus Inc. | 5165 Queen Mary Road, Suite 400, Montreal, QC H3W 1X7 | 1993-11-24 |
| Cts Inc. Career Transition Solution | 79 Dearham Wood, Toronto, ON M1E 1S5 | 2001-05-29 |
| Manon Champagne-conseils En Transition Organisationnelle Inc. | 2794 Willowdale, Montreal, QC H3T 1H5 | 2001-12-05 |
| Transition Plus Sustainability Solutions Inc. | 36 Toronto Street, Suite 850, Toronto, ON M5C 2C5 | 2007-02-14 |
| Innovative Democratic Constitutionalism In Africa (idc-africa) | 100 Empress Avenue, Suite 511, Ottawa, ON K1R 7S6 | 2018-08-29 |
| Africa World | 540 Davidson, Suite 7, Montreal, QC H1W 3Y4 | 2000-06-29 |
Please comment or provide details below to improve the information on Transition Africa.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.