TRYRA SYSTEMS LTD. (Corporation# 1141759) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 12, 1981.
| Corporation ID | 1141759 |
| Corporation Name | TRYRA SYSTEMS LTD. |
| Registered Office Address |
3 Melbourne Avenue Toronto ON M6K 1K1 |
| Incorporation Date | 1981-05-12 |
| Dissolution Date | 1985-08-31 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| MARTIN MOLONY | 3 MELBOURNE AVENUE, TORONTO ON M6K 1K1, Canada |
| VERA FITZULAK | 55 TRILLER AVENUE STE 2004, TORONTO ON M6R 2H6, Canada |
| GARRY WELWOOD | 3 MELBOURNE AVENUE, TORONTO ON M6K 1K1, Canada |
| STEVE KOLOS | 55 TRILLER AVENUE STE 2004, TORONTO ON M6R 2H6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1981-05-12 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1981-05-11 | 1981-05-12 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 1981-05-12 | current | 3 Melbourne Avenue, Toronto, ON M6K 1K1 |
| Name | 1981-05-12 | current | TRYRA SYSTEMS LTD. |
| Status | 1985-08-31 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1983-09-03 | 1985-08-31 | Active - Dissolution Pending (Non-compliance) / Actif - Dissolution en cours (Non-conformitГ©) |
| Status | 1981-05-12 | 1983-09-03 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 1985-08-31 | Dissolution | |
| 1981-05-12 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cbj International Trading Corp. | 523-1 Shaw Street, Toronto, ON M6K 0A1 | 2020-06-05 |
| Natalie Nguyen Designs Inc. | 325-1 Shaw Street, Toronto, ON M6K 0A1 | 2019-05-02 |
| 10561827 Canada Inc. | 1 Shaw Street Unit 320, Toronto, ON M6K 0A1 | 2017-12-30 |
| Justin Charles Studio Inc. | #1118 - 1 Shaw Street, Toronto, ON M6K 0A1 | 2017-10-28 |
| Reflektor Digital Inc. | 728-1 Shaw St., Toronto, ON M6K 0A1 | 2016-04-14 |
| Moda Trading and Consulting Inc. | 1, Shaw Street, Suite 921, Toronto, ON M6K 0A1 | 2011-10-21 |
| Noble Power Group Inc. | 1, Shaw Street, Suite 402, Toronto, ON M6K 0A1 | 2010-07-08 |
| Thycaro Threads Inc. | 1, Shaw Street, #1401, Toronto, ON M6K 0A1 | 2009-07-10 |
| Ska.da Inc. | 18 Merton, Suite 703, Toronto, ON M6K 0A1 | 2006-07-14 |
| Graham French Photography Inc. | 1 Shaw Street, Unit 103, Toronto, ON M6K 0A1 | 1980-08-15 |
| Find all corporations in postal code M6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| MARTIN MOLONY | 3 MELBOURNE AVENUE, TORONTO ON M6K 1K1, Canada |
| VERA FITZULAK | 55 TRILLER AVENUE STE 2004, TORONTO ON M6R 2H6, Canada |
| GARRY WELWOOD | 3 MELBOURNE AVENUE, TORONTO ON M6K 1K1, Canada |
| STEVE KOLOS | 55 TRILLER AVENUE STE 2004, TORONTO ON M6R 2H6, Canada |
| City | TORONTO |
| Post Code | M6K1K1 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Urhealthmon Systems Inc. | 501 - 321 Water St., Vancouver, BC V6B 1B8 | |
| Systems Bta Inc. | 1424 Hymus Blvd, Suite 1, Dorval, QC H9P 1J6 | 1987-05-05 |
| Les Systems Tc Limitee | 2570 St.charles Street, Ville St-laurent, QC H4R 1B4 | 1977-07-13 |
| 2ic Systems Inc. | 1500 Royal Centre, 1055 West Georgia Street, Vancouver, BC V6E 4N7 | |
| Mbn Communication Systems -metropolitan Broadband Network Systems Ltd. | 1400-1500 West Georgia St, Vancouver Bc, BC V6G 2Z6 | 2005-01-17 |
| Formulaires D'affaires Systems Limitee | 1595 Buffalo Pl, Winnipeg, MB R3T 1M1 | 1922-03-14 |
| L7 Systems Inc. | 5483 Edencroft Cres, Mississauga, ON L5M 4M9 | |
| Caindus Systems, Inc. | 81 Sal Circle, Brampton, ON L6R 1H6 | |
| Formulaires D'affaires Systems Limitee | 360 Main Street, 30th Floor, Winnipeg, MB R3C 4G1 | |
| Formulaires D'affaires Systems Limitee | 360 Main Street, 30th Floor, Winnipeg, MB R3C 4G1 |
Please comment or provide details below to improve the information on TRYRA SYSTEMS LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.