HVC MORTGAGE INVESTMENT CORPORATION (Corporation# 11417533) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 17, 2019.
| Corporation ID | 11417533 |
| Business Number | 792271132 |
| Corporation Name | HVC MORTGAGE INVESTMENT CORPORATION |
| Registered Office Address |
316 Windermere Road Northwest Unit 306, Building 2 Edmonton AB T6W 2P2 |
| Incorporation Date | 2019-05-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Manjit Gauba | 316 Windermere Road Northwest, Unit 306, Building 2, Edmonton AB T6W 2P2, Canada |
| Mohamed Haymour | 316 Windermere Road Northwest, Unit 306, Building 2, Edmonton AB T6W 2P2, Canada |
| Adwan Siffledeen | 316 Windermere Road Northwest, Unit 306, Building 2, Edmonton AB T6W 2P2, Canada |
| Tim Halabi | 316 Windermere Road Northwest, Unit 306, Building 2, Edmonton AB T6W 2P2, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-05-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-05-17 | current | 316 Windermere Road Northwest, Unit 306, Building 2, Edmonton, AB T6W 2P2 |
| Name | 2019-05-17 | current | HVC MORTGAGE INVESTMENT CORPORATION |
| Status | 2019-05-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-05-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Baby & Beyond, Pregnancy Thru Preschool Ltd. | 316 Windermere Road Northwest, Edmonton, AB T6W 2Z8 | 2003-01-16 |
| 12543222 Canada Inc. | 316 Windermere Road Northwest, Suite 410, Edmonton, AB T6W 2Z8 | 2020-12-03 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Phoenix Horizon Investments Corp. | Suite 113 340 Windermere Rd Sw, Edmonton, AB T6W 2P2 | 2016-03-29 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dreamz Cube Creations Inc. | 2020 124street, Edmonton, AB T6W 0A1 | 2016-01-28 |
| Price Bidline Inc. | 1920 125 Street Sw, Edmonton, AB T6W 0A4 | 2013-01-31 |
| Go World Software Inc. | 1920 - 125 Street S.w., Edmonton, AB T6W 0A4 | 2000-02-07 |
| Worldsoft Inc. | 1920 125 Street Sw, Edmonton, AB T6W 0A4 | 2017-06-05 |
| 7048971 Canada Inc. | 2028 - 126 St S.w., Edmonton, AB T6W 0A5 | 2008-09-22 |
| Ardia Business Corp. | 1904, 126 Street, Sw, Edmonton, AB T6W 0A5 | 2015-02-07 |
| Lucidity Press Inc. | 1945 120a St Sw, Edmonton, AB T6W 0A8 | 2010-01-16 |
| Tricona Services Ltd. | 12043 20 Ave Sw, Edmonton, AB T6W 0A8 | |
| Pipio Inc. | 1945 120a St Sw, Edmonton, AB T6W 0A8 | 2014-03-01 |
| 8311358 Canada Limited | 1911 120 St Sw, Edmonton, AB T6W 0A9 | 2012-09-27 |
| Find all corporations in postal code T6W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Manjit Gauba | 316 Windermere Road Northwest, Unit 306, Building 2, Edmonton AB T6W 2P2, Canada |
| Mohamed Haymour | 316 Windermere Road Northwest, Unit 306, Building 2, Edmonton AB T6W 2P2, Canada |
| Adwan Siffledeen | 316 Windermere Road Northwest, Unit 306, Building 2, Edmonton AB T6W 2P2, Canada |
| Tim Halabi | 316 Windermere Road Northwest, Unit 306, Building 2, Edmonton AB T6W 2P2, Canada |
| City | Edmonton |
| Post Code | T6W 2P2 |
| Category | investment |
| Category + City | investment + Edmonton |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Td Mortgage Investment Corporation | 324 8th Avenue Sw, Suite 900, Calgary, AB T2P 2Z2 | |
| Carevest First Mortgage Investment Corporation | 900, 645-7th Avenue S.w., Calgary, AB T2P 4G8 | |
| Ivy Mortgage Investment Corporation | 56 Galveston Avenue, Sherwood, AB T8A 2N6 | 2010-08-08 |
| Carevest Second Mortgage Investment Corporation | 645 7th Avenue S.w, #900, Calgary, AB T2P 4G8 | |
| Canada Mortgage and Investment Corporation | 255 Thistle Down Blvd., Toronto, ON M9V 1K6 | 2016-09-20 |
| Privateers Mortgage Investment Corporation | 398 Bedford Highway, Halifax, NS B3M 2L4 | 2011-04-29 |
| Federal Mortgage Investment Corporation Ltd. | 11207 - 103 Avenue, Edmonton, AB T5J 2V9 | 2009-07-28 |
| North American Mortgage Investment Corporation | Suite 503, Toronto, ON M6A 3B2 | 2009-10-13 |
| Carevest Blended Mortgage Investment Corporation | 645 - 7th Avenue Sw, Calgary, AB T2P 4G8 | |
| Carevest Mortgage Investment Corporation | 645 - 7 Avenue Sw, Suite 900, Calgary, AB T2P 4G8 | 2012-11-02 |
Please comment or provide details below to improve the information on HVC MORTGAGE INVESTMENT CORPORATION.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.