Jerry Pfeil Chrysler Dodge Jeep Ram Ltd. (Corporation# 11417517) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 17, 2019.
| Corporation ID | 11417517 |
| Business Number | 792883878 |
| Corporation Name | Jerry Pfeil Chrysler Dodge Jeep Ram Ltd. |
| Registered Office Address |
132 Atkins Street Owen Sound ON N4K 6V5 |
| Incorporation Date | 2019-05-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Gerald Pfeil | 132 Atkins Street, Owen Sound ON N4K 6V5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-05-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-05-17 | current | 132 Atkins Street, Owen Sound, ON N4K 6V5 |
| Name | 2019-05-17 | current | Jerry Pfeil Chrysler Dodge Jeep Ram Ltd. |
| Status | 2019-05-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-05-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-06-30 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Address | 132 Atkins Street |
| City | Owen Sound |
| Province | ON |
| Postal Code | N4K 6V5 |
| Country | Canada |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Tonaltochtli Events Corp. | 281 Somers Street, Owen Sound, ON N4K 6V5 | 2019-12-05 |
| Hatcher Enterprises Inc. | 143 Atkins Street, Owen Sound, ON N4K 6V5 | 2017-09-27 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 9551972 Canada Incorporated | 1342 14th Avenue East, Owen Sound, ON N4K 0A1 | 2015-12-16 |
| Byond Pharmacy Services Inc. | 221 2nd Ave West, Owen Sound, ON N4K 0A6 | 2015-04-12 |
| Fairsquare Pt Care Inc. | 903 23rd Street "a" East, Owen Sound, ON N4K 0B2 | 2015-09-17 |
| Fairsquare Imports and Exports Inc. | 903 23rd Street A East, Owen Sound, ON N4K 0B2 | 2013-08-12 |
| Amp Pro Electrical Services Ltd. | 548 9th Street A East, Owen Sound, ON N4K 0C4 | 2010-04-13 |
| Rockcliffe Pentecostal Church | 10 4th Avenue West, Owen Sound, ON N4K 0G9 | 2015-01-01 |
| N Visible Links (canada) Inc. | 598 4th Street East, Owen Sound, ON N4K 1B1 | 2005-04-06 |
| Yes Crickets Inc. | 229 4th St A East, Owen Sound, ON N4K 1B8 | 2018-10-12 |
| How-to-box Inc. | 230 5th St East, Owen Sound, ON N4K 1C7 | 2008-02-18 |
| Neighbourhood Toy Stores of Canada | 236 5th Street East, Owen Sound, ON N4K 1C7 | 2002-09-10 |
| Find all corporations in postal code N4K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Gerald Pfeil | 132 Atkins Street, Owen Sound ON N4K 6V5, Canada |
| City | Owen Sound |
| Post Code | N4K 6V5 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Holand Chrysler Dodge Jeep Ltd. | 5350 Rue Ferrier, Montreal, QC H4P 1L9 | 2007-05-03 |
| Marine Chrysler Dodge Jeep Ltd. | 700 - 401 West Georgia St., Vancouver, BC V6B 5A1 | 1989-04-04 |
| Belanger Chrysler Dodge Jeep Ram Inc. | 8501 Highway 17 East, Rockland, ON K7K 1K7 | 1986-09-25 |
| Tremblay Chrysler Dodge Jeep Ram Inc. | 15 Front Street, Sturgeon Falls, ON P2B 3L3 | 2016-03-07 |
| Cyrville Chrysler Dodge Jeep Limited | 900 St-laurent Blvd, Ottawa, ON K1K 3B3 | |
| Alliance Chrysler Dodge Jeep Inc. | 1875 Chemin Chambly, Carignan, QC J3L 4N4 | 2006-10-24 |
| Chambly Dodge Chrysler Jeep Inc. | 2091 Des Aulnes, St-bruno-de-montarville, QC J3V 5Z6 | 2000-01-07 |
| Boulevard Dodge Chrysler Jeep (2000) Inc. | 2955 Cote De Liesse, Montreal, QC H4N 2N3 | 1990-02-05 |
| Longue Pointe Chrysler Dodge Jeep Ram LtÉe | 6200, Boul. Métropolitian, Montréal, QC H1S 1A9 | 1987-08-26 |
| Bridge City Chrysler Dodge Jeep Ltd. | 3216 1st Avenue South, Lethbridge, AB T1J 4H2 | 1986-05-20 |
Please comment or provide details below to improve the information on Jerry Pfeil Chrysler Dodge Jeep Ram Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.