Capworth Property Management Corp. (Corporation# 11417436) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 17, 2019.
| Corporation ID | 11417436 |
| Business Number | 792031130 |
| Corporation Name | Capworth Property Management Corp. |
| Registered Office Address |
240 Catherine Street, Suite 204 Ottawa ON K2P 2G8 |
| Incorporation Date | 2019-05-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 11 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Joseph Tallis | 259 Meynell Road, Ottawa ON K0A 2Z0, Canada |
| Arthur Tallis | 259 Meynell Road, Ottawa ON K0A 2Z0, Canada |
| Denis Shank | 115 Sainte-Marie Street, # 1, Gatineau QC J8Y 2A9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-05-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-05-17 | current | 240 Catherine Street, Suite 204, Ottawa, ON K2P 2G8 |
| Name | 2019-05-17 | current | Capworth Property Management Corp. |
| Status | 2019-05-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-07-23 | Amendment / Modification |
Directors Limits Changed. Section: 178 |
| 2019-05-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Cheap 420 Products Inc. | 240 Catherine St. Suite 408, Ottawa, ON K2P 2G8 | 2006-01-26 |
| National Council On Ethics In Human Research | 24a Catherine St., Suite 208, Ottawa, ON K2P 2G8 | 2003-10-20 |
| Norbliss Inc. | 240 Catherine Street, Suite 103, Ottawa, ON K2P 2G8 | 2002-05-08 |
| Canadian Life/work Development Fund | 240 Rue Catherine, Bureau 110, Ottawa, ON K2P 2G8 | 1999-09-29 |
| Canadian Seed Institute | 240 Catherine Street, Suite 200, Ottawa, ON K2P 2G8 | 1997-05-08 |
| Canadian Seed Growers' Association | 240 Catherine St, Suite 202, Ottawa, ON K2P 2G8 | 1921-06-09 |
| Camshe Investments Inc. | 240 Catherine Street, Suite 404, Ottawa, ON K2P 2G8 | 1995-08-11 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 10687995 Canada Corp. | 114a Gloucesters Street, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2018-03-18 |
| Progenos Systems Inc. | 100 Gloucester Street, Suite 665, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2018-01-08 |
| Lookbook Fashion Incorporated | 9-110 Glouscester Street, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2016-07-10 |
| 9111824 Canada Inc. | 100 Gloucester Street Suite 300, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2014-12-06 |
| 7148291 Canada Inc. | 33 of 110 Gloucester St, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2009-03-30 |
| 6584471 Canada Corporation | 120 Royalton Private, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2006-06-14 |
| Atma Moksha Inc. | 70 Gloucester Street, 3rd Floor, Ottawa, ON K2P 0A2 | 1998-05-11 |
| Wallding International Inc. | 70 Gloucester St, Ottawa, ON K2P 0A2 | 1997-09-09 |
| Softaddicts Inc. | 100 Gloucester Street, Suite 659, Ottawa, ON K2P 0A2 | 2001-11-27 |
| 153531 Canada Inc. | 70 Gloucester Street, 3rd Floor, Ottawa, ON K2P 0A2 | 1986-12-12 |
| Find all corporations in postal code K2P | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Joseph Tallis | 259 Meynell Road, Ottawa ON K0A 2Z0, Canada |
| Arthur Tallis | 259 Meynell Road, Ottawa ON K0A 2Z0, Canada |
| Denis Shank | 115 Sainte-Marie Street, # 1, Gatineau QC J8Y 2A9, Canada |
| City | Ottawa |
| Post Code | K2P 2G8 |
| Category | property management |
| Category + City | property management + Ottawa |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| A+ Maintenance & Property Management Corp. | 316 Ave S, Virden, MB R0M 2C0 | 2018-04-26 |
| H.p.m.c Property Management Corp. | 28 Empress Ave., Apt 1107, Toronto, ON M2N 6Z7 | 2003-03-23 |
| Entrust Property Management Corp. | 1 - 6 Antares, Ottawa, ON K2E 8A9 | 2009-10-19 |
| Bd Golden Property Management Corp. | 3348, Elizabeth St., Osgoode, ON K0A 2W0 | 2014-06-03 |
| Enikaynd Property Management Corp. | 32 Silverflower Avenue, Markham, ON L3S 4C2 | 2005-10-11 |
| Nh Reliable Property Management Corp. | 6 Greenhill Ave, Richmond Hill, ON L4B 3W3 | 2014-10-02 |
| Difazio Property Management Corp. | 6637 Concession 2, Cambridge, ON N3C 2V4 | 2020-10-07 |
| Dsp Property & Management Services Corp. | 22 South Edgely Ave, Toronto, ON M1N 3K8 | 2014-07-23 |
| Greenville Property Management Corp. | 276 Mclevin Avenue, Toronto, ON M1B 6B9 | 2018-02-02 |
| Autaad Property Management Corp. | 149 Robbinstone Drive, Toronto, ON M1B 2C5 | 2012-10-26 |
Please comment or provide details below to improve the information on Capworth Property Management Corp..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.