PAT BURNS PAINTING CONTRACTORS LTD. (Corporation# 1141716) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 1, 1981.
| Corporation ID | 1141716 |
| Business Number | 104089917 |
| Corporation Name | PAT BURNS PAINTING CONTRACTORS LTD. |
| Registered Office Address |
3 Drew Street P O Box 37 Glace Bay NS B1A 5V1 |
| Incorporation Date | 1981-05-01 |
| Dissolution Date | 2020-11-26 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| PATRICK BURNS | 3 DREW ST., GLACE BAY NS B1A 1A6, Canada |
| DONALD MCVICAR | 12 SIMPSONS LANE, GLACE BAY NS B1A 2W1, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 1981-05-01 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Act | 1981-04-30 | 1981-05-01 |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2002-10-15 | current | 3 Drew Street, P O Box 37, Glace Bay, NS B1A 5V1 |
| Address | 1981-05-01 | 2002-10-15 | 3 Drew Street, P O Box 37, Glace Bay, NS B1A 5V1 |
| Name | 1981-05-01 | current | PAT BURNS PAINTING CONTRACTORS LTD. |
| Status | 2020-11-26 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 1981-05-01 | current | Active / Actif |
| Status | 1981-05-01 | 2020-11-26 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-11-26 | Dissolution | Section: 210(3) |
| 1981-05-01 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2018 | 2018-04-27 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2017 | 1994-04-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| 2016 | 1994-04-20 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Loch Tite Construction Ltd. | 17 Edina Street, Glace Bay, NS B1A 1G6 | 1985-04-09 |
| My Secret Identity Collectibles Ltd. | 265 Brookside Street, Glace Bay, NS B1A 1M3 | 2018-05-01 |
| Glace Bear Productions Inc. | 8 Athlone St., Glace Bay, NS B1A 1N3 | 1999-07-08 |
| Flawapunch Inc. | 13 Water Street, Glace Bay, NS B1A 1R2 | 2019-04-07 |
| 10520063 Canada Inc. | 172 South Street, Glace Bay, NS B1A 1V8 | 2017-11-30 |
| The Steel Plant Records, Ltd. | 247 Lake Rd., Glace Bay, NS B1A 2H2 | 2018-06-29 |
| Calder Devison Service Centre Ltd. | 215 Union St., Glace Bay, NS B1A 2R4 | 1978-12-27 |
| Ectogroup Digital Technology Canada Ltd. | 28 Steeles Hill Road, Glace Bay, NS B1A 2V6 | 2017-10-03 |
| 9300473 Canada Ltd. | 12 Carrol Street, Glace Bay, NS B1A 3B3 | 2015-05-20 |
| The Steel Plant Studios, Ltd. | 9 Mcvicar Street, Glace Bay, NS B1A 3K1 | 2018-12-30 |
| Find all corporations in postal code B1A | ||
| Name | Address |
|---|---|
| PATRICK BURNS | 3 DREW ST., GLACE BAY NS B1A 1A6, Canada |
| DONALD MCVICAR | 12 SIMPSONS LANE, GLACE BAY NS B1A 2W1, Canada |
| City | GLACE BAY |
| Post Code | B1A 5V1 |
| Category | contractor |
| Category + City | contractor + GLACE BAY |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Courtland Maclaren Painting Contractors Ltd. | P.o.box 324, Arnprior, ON K7S 3H6 | 1976-05-21 |
| C. Myre Painting Contractors Ltd. | 1470 Nelligan St, St-bruno, QC | 1972-05-03 |
| E. S. Painting Contractors Ltd. | 4300 Dupuis Avenue, Suite 12, Montreal, QC | 1972-04-17 |
| Canadian Painting Contractors Association | 7611 Pine Valley Drive, Unit 10, Woodbridge, ON M2J 4G8 | 1949-02-24 |
| Entrepreneurs En Peinture Odysee Inc. | 8020 Papineau, Montreal, QC H2E 2H6 | 1982-06-10 |
| Corinthian Entrepreneurs En Peinture Ltee | 315 Petit St., St-laurent, QC H3N 2H5 | 1976-10-27 |
| Noel Painting Contractors Inc. | 2009 Coleraine, Pointe St. Charles, QC H3K 1R9 | 1981-09-21 |
| Victorio Painting Contractors Inc. | 2042 Est Boul Henri Bourassa, Montreal, QC H2B 1S5 | 1980-02-04 |
| Service Des Ventes Burns Limitee | 4251 St. Catherine St West, Montreal 6,westmount, QC | 1967-09-12 |
| Publicite Burns (canada) Ltee | 1650 De Maisonneuve West, Suite 302, Montreal, QC H3H 2P3 | 1979-03-08 |
Please comment or provide details below to improve the information on PAT BURNS PAINTING CONTRACTORS LTD..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.