Canvas Toronto Inc. (Corporation# 11416979) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 17, 2019.
| Corporation ID | 11416979 |
| Business Number | 793341678 |
| Corporation Name | Canvas Toronto Inc. |
| Registered Office Address |
10 Capreol Ct. Unit 355 Toronto ON M5V 4B3 |
| Incorporation Date | 2019-05-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| XIAOTONG YUAN | 10 Capreol Ct., Unit 355, Toronto ON M5V 4B3, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-05-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-05-17 | current | 10 Capreol Ct., Unit 355, Toronto, ON M5V 4B3 |
| Name | 2019-05-17 | current | Canvas Toronto Inc. |
| Status | 2019-05-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-05-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Nofriendsjustfunds Incorporated | 905-10 Capreol Court, Toronto, ON M5V 4B3 | 2020-05-29 |
| Rocket Doctor Inc. | 1015-10 Capreol Crt, Toronto, ON M5V 4B3 | 2020-03-26 |
| Vpaths Corporation | 10 Caproel Crt Unit 1048, Toronto, ON M5V 4B3 | 2019-11-14 |
| Cassimiro Consultancy Services Corporation | 909-10 Capreol Court, Toronto, ON M5V 4B3 | 2019-07-11 |
| Trufal Techlabs Inc. | 917 - 10 Capreol Crt, Toronto, ON M5V 4B3 | 2018-09-11 |
| Plush Residence Inc. | 751 - 10 Capreol Court, Toronto, ON M5V 4B3 | 2018-07-18 |
| Datafinery Consulting Inc. | 10 Capreol Crt., Unit 625, Toronto, ON M5V 4B3 | 2018-02-14 |
| 10617806 Canada Inc. | 712-10 Capreol Court, Toronto, ON M5V 4B3 | 2018-02-05 |
| Modern Pro Construction Inc. | 10 Capreol Court Unit 1027, Toronto, ON M5V 4B3 | 2016-09-14 |
| 6farer Inc. | 1025-10 Capreol Crt, Toronto, ON M5V 4B3 | 2016-09-02 |
| Find all corporations in postal code M5V 4B3 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| XIAOTONG YUAN | 10 Capreol Ct., Unit 355, Toronto ON M5V 4B3, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M5V 4B3 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Communications Canvas Visual Inc. | 1255 University Street, Suite 1610, Montreal, QC H3B 3X3 | 1993-06-21 |
| 3-d Canvas Editions Inc. | 2019 Moreau, #300, Montreal, QC H1W 2M1 | 2001-03-28 |
| Le Loft De RÉception Canvas MontrÉal Inc. | 870 Rue Notre-dame, Montréal, QC H8S 2B7 | 2015-02-25 |
| Blank Canvas Productions Inc. | 67 Portland Street, Toronto, ON M5V 2M9 | 2005-11-10 |
| Canvas Planet Ltd. | 410-75 Thorncliffe Park Drive, Toronto, ON M4H 1L4 | 2019-07-09 |
| Cineflix (canvas) Inc. | 110 Spadina Avenue, Suite 400, Toronto, ON M5V 2K4 | 2009-05-14 |
| Canvas Creative Digital Inc. | 180 John Street, Toronto, ON M5T 1X5 | 2018-08-10 |
| Canvas Real Estate Corp. | 27 Belmont St, Toronto, ON M5R 1P9 | 2015-07-30 |
| Cost Canvas Inc. | 77 King Street West, Suite 400, Toronto, ON M5K 0A1 | 2017-07-10 |
| The Abstract Canvas Limited | 22 St. Clair Avenue East, Suite 1400, Toronto, ON M4T 2S5 | 2020-11-16 |
Please comment or provide details below to improve the information on Canvas Toronto Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.