NEO Backyard Inc. (Corporation# 11416952) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 17, 2019.
| Corporation ID | 11416952 |
| Business Number | 792484339 |
| Corporation Name | NEO Backyard Inc. |
| Registered Office Address |
3-200 Memorial Ave Suite 444 Orillia ON L3V 5X6 |
| Incorporation Date | 2019-05-17 |
| Dissolution Date | 2020-04-30 |
| Corporation Status | Dissolved / Dissoute |
| Number of Directors | 2 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Alexey Fadeev | 1711-225 Davisville Avenue, Toronto ON M4S 1G9, Canada |
| Ilya Fadeev | 29 Serano Cres, Richmond Hill ON L4E 0R8, Canada |
| Denis Zaytsev | 3-200 Memorial Ave, suite 444, Orillia ON L3V 5X6, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-05-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-05-17 | current | 3-200 Memorial Ave, Suite 444, Orillia, ON L3V 5X6 |
| Name | 2019-05-17 | current | NEO Backyard Inc. |
| Status | 2020-04-30 | current | Dissolved / Dissoute |
| Status | 2019-05-17 | 2020-04-30 | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2020-04-30 | Dissolution | Section: 210(2) |
| 2019-05-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Netconscious Incorporated | 3-200 Memorial Ave, Suite 241, Orillia, ON L3V 5X6 | 2017-06-07 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Trbs Technologies Inc. | Suite #444, 200 Memorial Avenue, Unit #3, Orillia, ON L3V 5X6 | 2016-08-16 |
| Momma Mari's Inc. | 276 Memorial Avenue, Orillia, ON L3V 5X6 | 2015-08-24 |
| Paficic Inc. | 200 Memorial Avenue, Suite 3, Suite 111, Orillia, ON L3V 5X6 | 2013-06-13 |
| 8006369 Canada Inc. | 3-200 Memorial Ave. Suite 474, Orillia, ON L3V 5X6 | 2011-10-25 |
| Youlink Inc. | 3-200 Memorial Ave Suite 104, Orillia, ON L3V 5X6 | 2010-02-01 |
| Stone Masonry Group (smg) Inc. | 3-200 Memorial Drive, Orillia, ON L3V 5X6 | 2009-06-22 |
| Landon Properties Inc. | 3-200 Memorial Avenue, Suite #164, Orillia, ON L3V 5X6 | 2004-10-08 |
| 6120491 Canada Limited | 324, Memorial Ave., Orillia, ON L3V 5X6 | 2003-07-22 |
| Pow Products Inc. | 3-200 Memorial Ave., Suite 454, Orillia, ON L3V 5X6 | 1999-02-24 |
| Name | Address |
|---|---|
| Alexey Fadeev | 1711-225 Davisville Avenue, Toronto ON M4S 1G9, Canada |
| Ilya Fadeev | 29 Serano Cres, Richmond Hill ON L4E 0R8, Canada |
| Denis Zaytsev | 3-200 Memorial Ave, suite 444, Orillia ON L3V 5X6, Canada |
| City | Orillia |
| Post Code | L3V 5X6 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Backyard Stock Inc. | 79 Rothesay Drive, Ottawa, ON K2L 1N6 | 2009-04-16 |
| In My Backyard: Housing Movement | 83 Burlington St W, Hamilton, ON L8L 1G9 | 2020-11-09 |
| Backyard Arts Inc. | 17 Worden View, Acton, ON L7J 2L8 | 2020-09-30 |
| Atbdc Backyard Inc. | 95 Courville Coachway, North York, ON M2J 3V6 | 2011-04-29 |
| Backyard Media Productions, Ltd. | 3300 Bloor St W, Toronto, ON M8X 2X3 | 2004-03-04 |
| Flamingo In The Backyard Inc. | 770 Industrial Avenue, Unit 10, Ottawa, ON K1G 4H3 | 2018-02-20 |
| Backyard Brisket Bbq Inc. | 1230 4th Line, Port Hope, ON L1A 3V7 | 2020-10-29 |
| Backyard Resin Inc. | 290 Chemin Industriel, Suite B, Gatineau, QC J8R 3N9 | 2020-11-10 |
| Backyard Media Works Inc. | 1420-99 Bank Street, Ottawa, ON K1P 1H4 | 2008-11-13 |
| Backyard Hockey Training Center Inc. | 113 Feint Drive, Ajax, ON L1T 0E8 | 2006-02-19 |
Please comment or provide details below to improve the information on NEO Backyard Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.