A H Munn Construction Inc. (Corporation# 11416618) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 23, 2019.
| Corporation ID | 11416618 |
| Business Number | 792640476 |
| Corporation Name | A H Munn Construction Inc. |
| Registered Office Address |
74 Edwina Place Hamilton ON L8V 0A5 |
| Incorporation Date | 2019-05-23 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 2 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Aaron Harold Charles Munn | 74 Edwina Place, Hamilton ON L8V 0A5, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-05-23 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-05-23 | current | 74 Edwina Place, Hamilton, ON L8V 0A5 |
| Name | 2019-05-23 | current | A H Munn Construction Inc. |
| Status | 2019-05-23 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-05-23 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 6494480 Canada Corporation | # 11 Jeremieh Court, Hamilton, ON L8V 0A3 | 2005-12-19 |
| 12437473 Canada Inc. | 36 New Castle Crt, Hamilton, ON L8V 0A6 | 2020-10-22 |
| 10203386 Canada Inc. | 28 Newcastle Court, Hamilton, ON L8V 0A6 | 2017-04-23 |
| The Movie Palace Inc. | 526 Concession St., Hamilton, ON L8V 1A6 | 2003-12-03 |
| Chartreuse Mateus Florist Inc. | 562 Concession Street, Main Floor, Hamilton, ON L8V 1A8 | 2007-02-15 |
| 9455426 Canada Corporation | 202-540 Concession St, Hamilton, ON L8V 1A9 | 2015-09-28 |
| 11045679 Canada Inc. | 566 Concession Street, Hamilton, ON L8V 1B1 | 2018-10-16 |
| Made You Look Optical Inc. | 566 Concession Street, Hamilton, ON L8V 1B1 | 2020-04-27 |
| My Neighbourhood Bar and Grill Inc. | 594 Concession Street, Hamilton, ON L8V 1B3 | 2015-01-16 |
| 7899360 Canada Inc. | 618 Concession St., Hamilton, ON L8V 1B5 | 2011-06-22 |
| Find all corporations in postal code L8V | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Aaron Harold Charles Munn | 74 Edwina Place, Hamilton ON L8V 0A5, Canada |
| City | Hamilton |
| Post Code | L8V 0A5 |
| Category | construction |
| Category + City | construction + Hamilton |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Galactica Construction Inc. | 2119 Munn's Ave, Oakville, ON L6H 5W7 | 2013-09-05 |
| Matthew Brendan Munn Md Professional Corporation | 45 Chemin De L'aventure, Mont-tremblant, QC J8E 0E4 | |
| Int Machinery Inc. | 2245 Munn's Ave., Oakville, ON L6H 3M9 | 2016-09-21 |
| Orobica Inc. | 2245 Munn's Ave., Oakville, ON L6H 3M9 | 2016-09-20 |
| Sharqi Ltd. | 2213 Munn's Avenue, Oakville, ON L6H 3T6 | 2020-08-17 |
| Pikow Inc. | 2200 Munn's Avenue, Oakville, ON L6H 3T7 | 2018-02-12 |
| 8531412 Canada Inc. | 2434 Munn's Ave, Oakville, ON L6H 6J9 | 2013-05-27 |
| 8787018 Canada Inc. | 2187 Munn's Ave., Scarborough, ON L6H 3S9 | 2014-02-12 |
| Rong Tai International Trading Inc. | 2434 Munn's Ave., Oakville, ON L6H 6J9 | 2017-06-28 |
| Toronto Psychic Services Inc. | 2236 Munn's Ave, Oakville, ON L6H 3M8 | 2013-01-04 |
Please comment or provide details below to improve the information on A H Munn Construction Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.