SmartBuilt Developments Inc. (Corporation# 11416588) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 17, 2019.
| Corporation ID | 11416588 |
| Business Number | 793388877 |
| Corporation Name | SmartBuilt Developments Inc. |
| Registered Office Address |
2803 Kirkland Bay Sw Edmonton AB T6W 3B4 |
| Incorporation Date | 2019-05-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Rainav Sharma | 2803 Kirkland Bay SW, Edmonton AB T6W 3B4, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-05-17 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2019-05-17 | current | 2803 Kirkland Bay Sw, Edmonton, AB T6W 3B4 |
| Name | 2019-05-17 | current | SmartBuilt Developments Inc. |
| Status | 2019-05-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-05-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-05-15 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Dreamz Cube Creations Inc. | 2020 124street, Edmonton, AB T6W 0A1 | 2016-01-28 |
| Price Bidline Inc. | 1920 125 Street Sw, Edmonton, AB T6W 0A4 | 2013-01-31 |
| Go World Software Inc. | 1920 - 125 Street S.w., Edmonton, AB T6W 0A4 | 2000-02-07 |
| Worldsoft Inc. | 1920 125 Street Sw, Edmonton, AB T6W 0A4 | 2017-06-05 |
| 7048971 Canada Inc. | 2028 - 126 St S.w., Edmonton, AB T6W 0A5 | 2008-09-22 |
| Ardia Business Corp. | 1904, 126 Street, Sw, Edmonton, AB T6W 0A5 | 2015-02-07 |
| Lucidity Press Inc. | 1945 120a St Sw, Edmonton, AB T6W 0A8 | 2010-01-16 |
| Tricona Services Ltd. | 12043 20 Ave Sw, Edmonton, AB T6W 0A8 | |
| Pipio Inc. | 1945 120a St Sw, Edmonton, AB T6W 0A8 | 2014-03-01 |
| 8311358 Canada Limited | 1911 120 St Sw, Edmonton, AB T6W 0A9 | 2012-09-27 |
| Find all corporations in postal code T6W | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Rainav Sharma | 2803 Kirkland Bay SW, Edmonton AB T6W 3B4, Canada |
| City | Edmonton |
| Post Code | T6W 3B4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Plg Developments Inc. | 157 Adelaide Street West, Suite 418, Toronto, ON M5H 4E7 | |
| Les Developments Abitec Ltee | 398 Henri Bourassa West, Montreal, QC H3L 3T5 | 1973-02-12 |
| Developments D'arcy Ltee. | 4439 King Street, Pierrefonds, QC H9H 2G2 | 1978-05-23 |
| Evendrew Developments Ltd. | 174 Colonnade Road South, Unit 19, Ottawa, ON K2E 7J5 | |
| Adjacent Developments Incorporated | 21 Harvey Street, Hamilton, ON L8L 2L9 | 2018-03-01 |
| F. Cook Developments Ltd. | 1133 Yonge Street, 5th Floor, Toronto, ON M4T 2Y7 | |
| New Heights Developments Inc. | 170 Barton Street East, Hamilton, ON L8L 2W5 | |
| Cody Developments Corporation | 1106 Wellington Street West, Ottawa, ON K1Y 2Y7 | |
| Creek Tree Developments Incorporated | 1546 Schjelderup Place, Courtenay, BC V9N 3J2 | |
| Gvg Real Estate Developments Inc. | 1150-45, O'connor Street, Ottawa, ON K1P 1A4 |
Please comment or provide details below to improve the information on SmartBuilt Developments Inc..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.