Farsi Cinema Center (Corporation# 11416499) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is May 17, 2019.
| Corporation ID | 11416499 |
| Business Number | 791321136 |
| Corporation Name | Farsi Cinema Center |
| Registered Office Address |
77 Florence St Unit 303 Toronto ON M6K 1P4 |
| Incorporation Date | 2019-05-17 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 3 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Tanya Darisi | 39 Harris Street, Guelph ON N1E 5S9, Canada |
| Fateme Ghazaleh Avarzamani | 451 McRoberts Avenue, Toronto ON M6E 4R1, Canada |
| Amir Endalah | 451 McRoberts Avenue, Toronto ON M6E 4R1, Canada |
| Jeremie Abessira | 16 Laxton Avenue, Toronto ON M6K 1K9, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-05-17 | current |
Canada Not-for-profit Corporations Act (NFP Act) Loi canadienne sur les organisations Г but non lucratif (Loi BNL) |
| Address | 2019-05-17 | current | 77 Florence St, Unit 303, Toronto, ON M6K 1P4 |
| Name | 2019-05-17 | current | Farsi Cinema Center |
| Status | 2019-05-17 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-05-17 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Mpxp Media Inc. | 121 Florence St, Toronto, ON M6K 1P4 | 2020-11-23 |
| 11186922 Canada Corporation | 77 Florence Street, Unit #103, Toronto, ON M6K 1P4 | 2019-01-08 |
| Cutaway Digital Inc. | 77 Florence Street Suite 203, Toronto, ON M6K 1P4 | 2018-01-01 |
| Nice and Juicy Creative Inc. | #l02 - 77 Florence Street, Toronto, ON M6K 1P4 | 2015-11-26 |
| Rocket Juice Inc. | 77 Florence Street, Suite 204, Toronto, ON M6K 1P4 | 2014-10-31 |
| Autom River Inc. | 105-77 Florence Street, Toronto, ON M6K 1P4 | 2013-03-07 |
| Why Not Theatre | 101 Florence St, Toronto, ON M6K 1P4 | 2013-02-04 |
| Last Frame Pictures Inc. | 77 Florence St., Suite 207, Toronto, ON M6K 1P4 | 2013-02-02 |
| Fastgate Inc. | 77 Florence Street, Unit 203, Toronto, ON M6K 1P4 | 2014-11-13 |
| Be Beloved Inc. | 77 Florence Street, Suite 204, Toronto, ON M6K 1P4 | 2017-01-27 |
| Find all corporations in postal code M6K 1P4 | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Tanya Darisi | 39 Harris Street, Guelph ON N1E 5S9, Canada |
| Fateme Ghazaleh Avarzamani | 451 McRoberts Avenue, Toronto ON M6E 4R1, Canada |
| Amir Endalah | 451 McRoberts Avenue, Toronto ON M6E 4R1, Canada |
| Jeremie Abessira | 16 Laxton Avenue, Toronto ON M6K 1K9, Canada |
| City | Toronto |
| Post Code | M6K 1P4 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Centre Canadien De Cinema D'art Filmex | 2222 Rene Levesque Ouest, Suite 1, Montreal, QC H3H 1R6 | 1991-05-02 |
| Cinema Cinema Film Distribution Inc. | 1590 Rue Wolfe, Montreal, QC H2L 3J6 | 1988-01-20 |
| Cinema Cinema Film Corporation | 1590 Rue Wolfe, Montreal, QC H2L 3J6 | 1988-01-20 |
| Academy of Canadian Cinema and Television | 411 Richmond Street East, Suite 9, Toronto, ON M5A 3S5 | 1988-06-27 |
| Les Films Cinema Un Inc. | 1155 Dorchester Boulevard, Suite 3900, Montreal, QC H3B 3V2 | 1979-03-02 |
| Cinema Oriental Sun Ko Wah Ltee | 1106 St. Lawrence Blvd, Montreal, QC H2Z 1J5 | 1983-06-23 |
| Du Parc Cinema Ltd. | 3455 St-andre, Montreal, QC H2C 3V4 | 1973-01-15 |
| Cinematographic Society of The Montreal International City of Cinema | 800 Place Victoria, Suite 607, Montreal, QC H4Z 1H6 | 1983-06-16 |
| Les Productions De Television & Cinema Ritzy Inc. | 1010 Sherbrooke West, Suite 1008, Montreal, QC H3A 2R7 | 1984-03-21 |
| Productions Cinema Whalen Inc. | 999 Blvd. De Maisonneuve West, Suite 1738, Montreal, ON H3A 3L4 | 1982-06-21 |
Please comment or provide details below to improve the information on Farsi Cinema Center.
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.