ORKO Consulting Ltd. (Corporation# 11347772) is a federal corporation entity registered with Corporations Canada. The incorporation date is April 9, 2019.
| Corporation ID | 11347772 |
| Business Number | 799895131 |
| Corporation Name | ORKO Consulting Ltd. |
| Registered Office Address |
8605 39b Avenue Northwest Edmonton AB T6K 3E7 |
| Incorporation Date | 2019-04-09 |
| Corporation Status | Active / Actif |
| Number of Directors | 1 - 10 |
| Director Name | Director Address |
|---|---|
| Masrur Askar | 8605 39B Avenue Northwest, Edmonton AB T6K 3E7, Canada |
| Type | Effective Date | Expiry Date | Detail |
|---|---|---|---|
| Act | 2019-04-09 | current |
Canada Business Corporations Act (CBCA) Loi canadienne sur les sociГ©tГ©s par actions (LCSA) |
| Address | 2020-06-02 | current | 8605 39b Avenue Northwest, Edmonton, AB T6K 3E7 |
| Address | 2019-04-09 | 2020-06-02 | 3858 Agar Green Southwest, Edmonton, AB T6W 0W9 |
| Name | 2019-04-09 | current | ORKO Consulting Ltd. |
| Status | 2019-04-09 | current | Active / Actif |
| Date | Activity | Details |
|---|---|---|
| 2019-04-09 | Incorporation / Constitution en sociГ©tГ© |
| Year | Annual Meeting Date | Corporation Type |
|---|---|---|
| 2020 | 2020-08-03 | Non-distributing corporation with 50 or fewer shareholders SociГ©tГ© n'ayant pas appel au public et comptant 50 actionnaires ou moins |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Barind Engineering & Construction Ltd. | 8605 39b Avenue Northwest, Edmonton, AB T6K 3E7 | 2018-10-01 |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| 11451464 Canada Inc. | 200 Richfield Road Northwest, Edmonton, AB T6K 0A2 | 2019-06-06 |
| Canadian Immigrant Development & Empowerment Association (canadian Idea) | 8607 35 Avenue, Edmonton, AB T6K 0C1 | 2018-08-15 |
| Mocha Integrated Computer Services Ltd. | 8411-35a Avenue, Edmonton, AB T6K 0C3 | 2005-08-03 |
| Nst Khan Consultants Inc. | 3509 - 78 Street Nw, Edmonton, AB T6K 0E1 | 2011-09-30 |
| Flying Colors Personal & Professional Development Inc. | 6483 Sandin Cres., Edmonton, AB T6K 0G1 | 2005-02-15 |
| 11818775 Canada Inc. | 3447 81 Street Northwest, Edmonton, AB T6K 0G3 | 2020-01-01 |
| 7191219 Canada Inc. | 3548 84 St Nw, Edmonton, AB T6K 0H4 | 2009-06-16 |
| Bendai Global Corporation | 132 Millbourne Road East Nw, Edmonton, AB T6K 0K9 | 2020-06-17 |
| Joshanoptics Ltd. | 7107 35 Ave Nw, Edmonton, AB T6K 0M3 | 2019-04-02 |
| Saadtaj Trans Inc. | 3408-71 Street Nw, Edmonton, AB T6K 0M4 | 2006-09-11 |
| Find all corporations in postal code T6K | ||
| Name | Address |
|---|---|
| Masrur Askar | 8605 39B Avenue Northwest, Edmonton AB T6K 3E7, Canada |
| City | Edmonton |
| Post Code | T6K 3E7 |
| Category | consulting |
| Category + City | consulting + Edmonton |
| Corporation Name | Office Address | Incorporation |
|---|---|---|
| Rph.a.r. Consulting Inc. | 20 Eglinton Avenue West, Suite 2100, Toronto, ON M4R 1K8 | |
| Jean-claude Beaudry Consulting Inc. | 29, Ritchie Barnhill Drive, Truro, NS B2N 6P5 | |
| Vxm Consulting Incorporated | 58 Danjohn Crescent, Toronto, ON M1V 3N4 | 2015-10-01 |
| Bdm Ehs Consulting Ltd. | Block 4 Lot 10 Paint Lake, Po Box 704, Thompson, MB R8N 1N5 | |
| V-can Consulting Inc. | 7928 128 Street, Suite 208, Surrey, BC V3W 4E8 | |
| Can-act Consulting Inc. | 6362 Curtis Street, Burnaby, BC V5B 2A5 | |
| Svs Consulting Inc. | 909 7th Avenue Sw, Apt# 706, Calgary, AB T2P 1A6 | |
| Savinicha Consulting Incorporated | 4071 Churchill Drive, Windsor, ON N9G 2E6 | 2020-02-06 |
| Techdrex Consulting Inc. | 12220 Stony Plain Road, Suite 600, Edmonton, AB T5N 3Y4 | |
| Proxy Consulting Inc. | 329 March Road Suite 232 Office 312, Ottawa, ON K2K 2E1 |
Please comment or provide details below to improve the information on ORKO Consulting Ltd..
| Data Provider | Corporations Canada |
| Jurisdiction | Canada |
This dataset includes 999 thousand corporation entities registered with Corporations Canada, a division of Innovation, Science and Economic Development Canada. Each corporation is registered with corporation number, corporate name, office address, current status, directors, annual filling dates, etc.